Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Fanger & Schönwälder - ANALOG OVERDOSE 3

Kolejna płyta z serii "analogowego przedawkowania". Nie jest nowa, ale mimo to warta posłuchania.

Zacznę nieco niemuzycznie, refleksyjnie. Życie często powoduje pojawienie się nowych, innych priorytetów i tym samym przesunięcie dotychczasowych na dalsze miejsca. Nie inaczej było z moją…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 grudnia 2008 · album muzyczny · 2 komentarze

Future Sound of London - Dead Cities

Ta formacja była mi dotychczas zupełnie nieznana. Jednak w drodze wymiany dostało mi się kilka płytek tegoż zespołu. Wrażenia różne. Od rozczarowania po prawie zachwyt.

Pierwsza płytka, której tytuł mnie przyciągnął (z racji wykonywanego zawodu informatyka) to ISDN W tym miejscu jednak spróbuję przybliżyć krążek o nie mniej intrygującym tytule Dead…

Grzegorz C. Skwarliński · 26 lutego 2003 · album muzyczny ·

Gdynia Design Days

11-27 lipca Pierwsze w Polsce, międzynarodowe dni designu dla projektantów, mieszkańców Trójmiasta i turystów. Design z nadbałtyckich krajów: Łotwa, Norwegia, Estonia, Dania, Litwa, Niemcy, …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 13 lipca 2008 · kultura ·

Gdynia designem stoi

Termin „design” nie ma (jak dla mnie) trafnego odpowiednika w języku polskim. Przyjęło się mówić o wzornictwie przemysłowym, choć określenie to nie oddaje w pełni istoty działalności.

Design definicja przyjęta przez International Council of Societies of Industrial Design (ICSID) mówi, że jest to działalność twórcza, mająca na celu określenie wieloaspektowych cech…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 lutego 2012 · sztuka · 3 komentarze

Gdyński modernizm w obiektywie II edycja

konkurs fotograficzny

W 2011 Agencja Rozwoju Gdyni zorganizowała pod koniec sierpnia Weekend architektury w Gdyni. W ramach imprezy można było poznać te mniej i te bardziej znane modernistyczne (funkcjonalistyczne)…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 lipca 2012 · sztuka ·

Gdyńskie trolejbusy

W pubie "Poczekalnia" przy ul. Nowowiczlińskiej w Gdyni (w ciągu galerii handlowej Tesco) do około 10 stycznia 2009 będzie trwała wystawa fotografii komunikacyjnej pt. "Gdyńskie trolejbusy".…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 grudnia 2008 · sztuka ·

Gotan Project - "Tango 3.0"

Od dobrych kilkunastu lat zajmuję się recenzowaniem twórczości z kręgu muzyki elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że unikam innych gatunków.

Jeśli artysta-kompozytor ma do zaproponowania coś na swój sposób oryginalnego i ciekawego, a do tego umiejętnie wykorzysta możliwości instrumentów elektronicznych, to z pewnością wzbudzi…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 30 czerwca 2010 · album muzyczny · 3 komentarze

II Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej

Zainteresowanie grafiką cyfrową w środowisku artystycznym jest coraz większe. Rozwój nowych technologii komunikowania się z ludźmi a także coraz większe ucyfrowienie cywilizacji powoduje,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 pazdziernika 2010 · sztuka ·

Ilustracje też mają głos, („Nazywam się czerwień”, Orhan Pamuk)

Intrygujący tytuł, nieprawdaż?

Tkwimy w kręgu zachodniej kultury, przez co jest nam znana głównie literatura anglo-amerykańska, germańska, romańska i słowiańska. Dokonania literackie z innych obszarów kulturowych są…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 10 sierpnia 2015 · książka ·

iN. „Nowhere Here”

Few Quiet People (FQP) to niezależny net-label powołany do życia w 2009. Oficyna została założona przez Wojciecha Krasowskiego, Macieja Nejmana i Cezarego Rudasia (w 2009-2010 dbał o stronę wizualną projektu). Porusza się w obszarach muzyki eksperymentalnej, abstrakcyjnej, drone, modern classical i ambientu.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 listopada 2011 · album muzyczny ·

Jacek Dukaj "Wroniec" (Recenzja)

Rok 1990, miesięcznik Fantastyka, a w nim opowiadanie pt. Złota galera. To debiut Jacka Dukaja. 16-latek popisuje się niezwykłą wizją. Wizją, której mogliby pozazdrościć dojrzalsi pisarze. …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 marca 2016 · literatura ·

Jarguna/Ryuzen - Kitsune

Łączenie muzyki elektronicznej z instrumentami klasycznymi jest dość częstym zabiegiem artystycznym stosowanym przez różnych kompozytorów. Jednym twórcom wychodzi to lepiej innym gorzej.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 20 kwietnia 2023 · muzyka ·

Jarosław Mikołaj Skoczeń „Trolejbus – ludzie i media”

Ciekawa i trochę niedoceniona pozycja.

Słowo trolejbus przyciąga mnie niemal jak magnes. Dlaczego? Fakt urodzenia w Gdyni, mieście trolejbusów i spędzenia w nim większości mojego życia robi swoje. Dziecięce fascynacje autobusami …

© Grzegorz Cezary Skwarliński · 28 stycznia 2011 · książka · 2 komentarze

Klangwelt - XOIO

Artyści z Klangwelt czerpią całymi garściami z kanonu muzyki elektronicznej, ale nie są to bezmyślne zabiegi.

Muzyka elektroniczna (wbrew pozorom nie chodzi tu o techno/dance/club) to gatunek w którym inwencja artystów wydaje się godniejsza uwagi niż to, co aktualnie możemy dostrzec w muzyce uważanej…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 10 listopada 2009 · album muzyczny ·

Klasyczna muzyka elektroniczna ma się dobrze, czyli „Analog Overdose 5”

Im bardziej zaawansowany wiek artystów tym mniejsza inwencja? Absolutnie nie, czego dowodem jest poniższa płyta.

Od Analog Overdose 4 duet Fanger/Schönwälder uraczył fanów muzyki elektronicznej niejednym wspólnym przedsięwzięciem. Przedsięwzięciem niekoniecznie sygnowanym znaczkiem AO. Dopiero płyta…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 30 września 2014 · muzyka · 2 komentarze

Klaus Schulze - Tradition & Vision (UE-21)

Kiedy na początku 2000r. światło dzienne ujrzał box Klausa Schulze (3 części: 10 krążków Silver Edition, 10 Historic Edition, 30 Jubilee Edition, razem 50 płyt) z niepublikowanymi wcześniej kompozycjami, specjalnie do jego nabycia nie śpieszyłem się, choć wywołał moje żywe zainteresowanie...
Grzegorz C.Skwarliński · 12 września 2003 · album muzyczny · 6 komentarzy

Klaus Schulze - Trailer

Na krążku napotkamy fragmenty dynamiczne, awangardowe, spokojne i eksperymentalne. Dziewiąte, bonusowe nagranie "Man at work" może przyprawić niejednego słuchacza o "ból głowy". Artysta bawi się w rzemieślnika, "męcząc" jakiś instrument.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 stycznia 2001 · album muzyczny ·

Komisarz Wątroba znów w akcji, czyli „Fabryka wtórów” Tomasza Mroza

Powieść jest okraszona charakterystycznym humorem (często rubasznym) i subtelną ironią (nie tylko na temat policji i polskiego społeczeństwa).

Ekspansja e-booków na rynku wydawniczym jest coraz bardziej zauważalna. Nowe, klasyczne w formie, wydawnictwa ukazują się także w wersji elektronicznej. Jeśli tak się nie dzieje, często…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 16 kwietnia 2014 · książka ·

Komp 2001

Po sierpniowym KOMP 2000 postanowiłem, że kolejnej imprezy tego typu nie opuszczę i to nie tylko ze względu na bliskość miejsca. Zapowiedzi były bardzo zachęcające. Zapakowałem się więc w pociąg w piątek i wciągu 2 godzin byłem w Kwidzynie.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 września 2001 · koncert · 1 komentarz

Konrad Kucz - SOPORUS

Coraz więcej ignorantów wokół nas. Niestety nie omijają oni też muzyki, w sensie pisania o niej. Chwytają za pióro i ... mijają się z prawdą, a przecież recenzent-krytyk powinien być jak najbardziej rzetelny.
Grzegorz C.Skwarliński · 18 listopada 2003 · album muzyczny ·

Kraftwerk - Radio-Activity

Po tą płytę sięgnąłem po bardzo długiej przerwie. Kiedy kilkanaście lat temu przeżywałem fascynację Kraftwerkiem Radio-Activity była dla mnie pewnym rozczarowaniem. Być może dlatego, że niewiele wcześniej poznałem The Mix , a może nie miałem zbyt otwartej duszy? Tego nie wiem...
Grzegorz C.Skwarliński · 4 września 2002 · album muzyczny · 2 komentarze

Krew i honor - nowy wymiar historii alternatywnej?

Powieści określane jako historie alternatywne często za punkt wyjścia obierają jakieś znane wydarzenie z przeszłości, które powoduje inne skutki niż to znane z obecnej rzeczywistości.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 sierpnia 2020 · książka ·

Kryminał metafizyczny, czyli Przejście A-8

Konwencja kryminału jest trudna do przełamania. Zbrodnia, śledztwo (często żmudne i zawiłe) i następujące po nich wykrycie sprawców (rozwikłanie zagadki). Wielu pisarzy próbowało i próbuje na różne sposoby łamać ten schemat.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 12 marca 2014 · książka · 1 komentarz

Krzysztof Radomski & Krzysztof Skrobowski - ECHOES

Trudno trafić na wartościowego artystę (szczególnie wśród takich, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę artystyczną) w dzisiejszym "zalewie" różnej maści rzemieślników muzycznych mieniących się artystami.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 pazdziernika 2006 · album muzyczny · 3 komentarze

Kwadryzm cyfrowy

Wielu artystów tworzy nieprzeciętne dzieła nie trafiając do szerszego grona odbiorców (są znani tylko w pewnych, dość wąskich kręgach). Przyczyny są różne i nie będę się nad nimi skupiał w tym miejscu.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 17 lipca 2013 · sztuka ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca