Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Zasłużeni dla serwisu
Ministerstwo Sztuki

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Lambert - PEARLS

Lamber Ringlage to muzyk, którego można zaliczyć do tzw. młodego pokolenia el-twórców. Dotychczas nie znałem zbyt dobrze jego twórczości. Płyty, które niedawno trafiły do mnie nadrobiły niejako te zaległości . Jak więc gra Lambert ?
Grzegorz C.Skwarliński · 13 marca 2003 · album muzyczny ·

Leif - „Music for Screen Tests” - eksperyment muzyczno-wizualny

Whities to londyńska wytwórnia płytowa prowadzona przez Nica Taskera. Zainicjowana została jako platforma dla niecodziennego techno leftfield. Label ewoluował przez lata stając się eklektycznym miejscem dla unikalnych wizji i eksperymentów muzycznych. Wytwórnia nawiązała trwałe relacje z wieloma oryginalnymi artystami.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 21 maja 2020 · muzyka ·

Lil - EPIPHENOMENON

Nie nazwałbym tego "muzyką z piekła" (z jakiegoś nieistniejącego horroru na pewno), ale przy niektórych utworach skojarzenia takie mogą wystąpić. Mnie osobiście nawiedziła myśl, że "Epiphenomenon" to swoista podróż w niezbadane, mroczne obszary umysłu ludzkiego. Co tam odkryjemy ? Każdy co innego.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 pazdziernika 2006 · album muzyczny ·

Mandarynkowy sen

Toruński artysta Tomasz Zawadziński zajmuje się komponowaniem od 1999 roku. Jak do tej pory wydał kilka ciekawych płyt. Wystąpił także na festiwalu w Gorlicach w 2005. Współpracuje ze Sławomirem Jędraszkiem.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 6 września 2012 · album muzyczny ·

Marcin Wolski "Ostanie konklawe"

Prawie każdy pisarz kiedyś twórczo się wypala. Proces ten może mieć różny przebieg. Niektórzy autorzy napiszą coś i słuch o nich ginie, spod pióra innych wyjdzie wybitne dzieło i na…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 grudnia 2018 · książka ·

Marcinera Awaria - "Rebus"

Był czas kiedy trafiały do mnie w miarę regularnie płyty wydane własnym sumptem przez artystów muzyków (niemal wszystkie zaliczały się do jednego gatunku muzycznego). Nie zaskakuje mnie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 lipca 2010 · album muzyczny ·

Margaret Atwood - Opowieść podręcznej

Literatura zawsze przyciągała filmowców. Powieści, opowiadania, nowele itp. często służą za pierwowzór niejednego scenariusza. Nie wszystkie jednak dzieła nadają się do sfilmowania.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 4 listopada 2017 · książka ·

Mark Shreeve - Thoughts of War

Na płytce znajdziemy tylko cztery utwory w tym dwie części "Thoughts of war". Wszystkie kompozycje tchną typowym "analogowym" nastrojem znanym z dokonań innych twórców z przełomu 70-tych i 80-tych lat. Wprawdzie MS nie proponuje nic rewolucyjnego, ale te zestawienia dźwięków, które popłyną z głośników, są zaskakująco oryginalne (rzekłbym nawet, że poruszające).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 marca 2001 · album muzyczny ·

Małgorzata Brzoza i Piotr Rachoń „Słownik uczuć i emocji”

Psychologią interesuję się od jakiegoś czasu. Jeśli nadarza się okazja, a tytuł publikacji w jakiś sposób mnie przyciąga, sięgam po literaturę o tej tematyce.

Przyznaję, że Słownik uczuć i emocji nie zwróciłby specjalnie mojej uwagi, gdyby przypadkiem nie trafił w moje ręce. Książkę można uznać za próbę nieencyklopedycznego i…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 12 lipca 2010 · książka · 1 komentarz

Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej

Wystawa pokonkursowa.

Biennale Grafiki Cyfrowej Gdynia 2008 Pod patronatem: Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka Patronat honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski Prezydent Miasta Gdańska…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 grudnia 2008 · sztuka ·

Mikołaj Hertel - Dźwięki Nieba

Trzeba przyznać, że po ostatniej oficjalnej płycie M. Hertla "Plaże" z pewną niecierpliwością czekałem na następną w nadziei na powrót twórcy do klimatów sprzed wymienionego krążka.

Nowa produkcja pn. "Dźwięki nieba" sugerowała w jakimś sensie interesującą zawartość. Po zapoznaniu się z materiałem mam jednak mieszane uczucia. Płytka jest zbiorem tylko 5-ciu kompozycji …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 maja 2004 · album muzyczny · 1 komentarz

Mikołaj Hertel - Plaże

Prawie od samego początku twórczości pana Mikołaja Hertla jego muzyka poruszała me serce, tak że i tym razem nie omieszkałem wysłuchać kolejnej produkcji - płytki "Plaże". Wprawdzie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 pazdziernika 2001 · album muzyczny ·

Mimetic Mute - Negative

Kiedy sięgałem po płyty Mimetic Mute nie wiedziałem od której zacząć. Intrygujące tytuły - Negative i Positive dawały do myślenia, szczególnie że można je dwojako tłumaczyć (np. Negative jako negatywny albo negatyw). Po wysłuchaniu obu płyt skłaniam się ku drugiej wersji. Ale od początku...
Grzegorz C.Skwarliński · 27 lutego 2003 · album muzyczny ·

Miniatury komiksowe - wejherowska wystawa za szybą

Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie na jakiś czas instytucji kultury. W zmienionych warunkach działalność takich placówek jest bardzo utrudniona. Powstała sytuacja wymusza więc…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 31 maja 2020 · sztuka · 1 komentarz

Minimalizm w fotografii

Minimalizm, czym to się "je"? Minimalizm (ang. Minimal Art) określa tendencję w sztuce współczesnej zmierzającą do stosowania wyłącznie elementarnych form geometrycznych, w której dzieło staje się prostą, rygorystyczną strukturą.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 22 marca 2009 · sztuka · 1 komentarz

Miła odmiana. „Długa Ziemia” Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera

Temat rzeczywistości/światów równoległych był (i jest) często wykorzystywany w twórczości wielu pisarzy parających się fantastyką.

Sir Terry Pratchett to autor, który jest znany miłośnikom literatury fantastycznej, w szczególności fantasy o humorystycznym zabarwieniu. Twórczość pisarza może się podobać albo nie,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 16 września 2013 · książka ·

Modernistyczne klimaty, czyli wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

Czy architektura może być sztuką? Z pewnością, choć zdania w tej kwestii będą zróżnicowane, a grono sceptycznie nastawionych odbiorców będzie liczne. Wystawa prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni może jednak zmienić postrzeganie. W tym konkretnym przypadku postrzeganie modernizmu (i jego odmian) w architekturze.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 9 pazdziernika 2014 · sztuka ·

Mooszelka 2001 - Koszalin

Ta impreza narodziła się nagle (i bardzo dobrze) w wyniku działań dwóch prawdziwych zapaleńców. Po wielu, jak sądzę, perypetiach (przesuwanie terminu było niejakim dowodem) udało się jednak. 18.08.2001r. w Koszalinie odbyła się pierwsza (i mam nadzieję, że nie ostatnia edycja "Mooszelki". Z Gdyni do Koszalina niedaleko, czas jako tako dopisał, więc nie omieszkałem się tam pojawić (nie tylko jako przedstawiciel redakcji "Astral Voyagera"). Jak więc było ?
Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 września 2001 · koncert · 1 komentarz

Muzyka do metra? Nie tylko.

Odyssey - Tomasz Pauszek, dyplomowany dyrygent, kompozytor, muzyk i współorganizator Synth Art Festival (2000 -2004)

Po dłuższej przerwie sięgnąłem po twórczość polskiego artysty o pseudonimie Odyssey. Nie ukrywam, że zostałem mile zaskoczony. Wprawdzie dokonania kompozytora poznałem już wcześniej,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 29 maja 2012 · album muzyczny ·

Muzyka do snu? Niekoniecznie. Serene Gabriel/Steve Roach - „Inanna's Dream"

W dobie niemal wszechobecnego internetu prawie każdy użytkownik chce jakoś zaistnieć w sieci (nieważne w jaki sposób i w jakiej dziedzinie). Twórców treści jest więc dużo, choć same…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 14 września 2020 · muzyka ·

Muzyka elektroniczna w Wejherowie, czyli ELECTROday 2

Dźwiękowa uczta dla miłośników klasycznej muzyki elektronicznej

ELECTROday 2 w Wejherowie W dużych miastach oferta kulturalna jest przeważnie bogata. Bogactwo jednak bardzo często ma niewiele wspólnego z różnorodnością. Szczególnie jest to zauważalne…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 17 maja 2015 · muzyka ·

Muzyka zagubiona w przestrzeni

W lutym 2022 na Bandcampie ukazało się 6 płyt z pudełkowego wydawnictwa pt. Lost in space z niepublikowanymi wcześniej kompozycjami grupy Radio Massacre International (RMI). Kompozycje nie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 maja 2023 · muzyka ·

Muzyka, język uniwersalny

Monika Pasiecznik – krytyczka muzyczna, redaktorka „Ruchu Muzycznego". Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i teorii muzyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Karlheinz Stockhausen (1928 - 2007) był artystą kontrowersyjnym i to nie tylko z powodu nieortodoksyjnych poglądów muzycznych. W młodości chciał zostać poetą (pod koniec lat 40-stych XX…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 maja 2012 · książka ·

Myphotoart

W sieci jest dużo portali fotograficznych. Jednak w obecnej dobie dominacji fotografii cyfrowej trudno znaleźć portal poświęcony głównie fotografii analogowej. Taki ostatnio powstał pod…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 17 maja 2019 · sztuka ·

Na długie zimowe wieczory

Few Quiet People (FQP) to niezależny net-label powołany do życia w 2009. Oficyna porusza się w obszarach muzyki eksperymentalnej, abstrakcyjnej, drone, modern classical i ambientu.

W listopadzie 2011 niezależna oficyna Few Quiet People wydała (po niemal rocznej przerwie w działalności) dwie nowe pozycje. Są to: Ti Morf Raf Keela Keathleya i The Great Ocean Wu VONa. Płyty …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 14 stycznia 2012 · album muzyczny ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca