Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Zasłużeni dla serwisu
Ministerstwo Sztuki

strony: « ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
alfabetycznie chronologicznie

Wahnfried „Trance 4 Motion”

Richard Wahnfried to alter ego Klausa Schulze'a. Projekt powstał pod koniec lat 70-tych XX wieku i rozpoczął erę transu (ku zaskoczeniu kompozytora).

Klaus Schulze jest uważany przez wielu fanów muzyki techno za ojca chrzestnego tego gatunku. Taki osąd powstał głównie za sprawą popularyzowania w mediach (przeważnie w radiu) twórczości…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 marca 2011 · album muzyczny ·

Widokówki ze starego Krakowa

Kraków, czyli jedno z najpopularniejszych polskich miast. A zastanawialiście się, jak wyglądał wcześniej? „Kraków na starych widokówkach" to pozycja nie tylko dla kolekcjonerów!

Pamiętam pocztówkowy szał z lat 60. i 70. XX wieku. Wtedy niemal każdy z moich rówieśników zbierał widokówki (też miałem pokaźny zbiór). Istniały nawet systemy (oparte na schemacie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 sierpnia 2012 · książka ·

Wielkopowierzchniowe odgłosy lasów zespołu Dziecka

Nie tylko dla miłośników ambientu.

Coraz częściej spotykam się z twierdzeniem, że w muzyce wszystko już było. Nie jest to prawda, choć słuchając tego co proponują media głównego nurtu, można odnieść takie wrażenie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 lipca 2014 · muzyka ·

Wspomnienia z...

Nie doceniamy polskich artystów, szczególnie w dziedzinie muzyki (nie mówiąc o muzyce elektronicznej). Wprawdzie pewna liczba twórców z tego kręgu tworzy na przeciętnym poziomie, ale nie oznacza to, że wszyscy.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 12 pazdziernika 2012 · album muzyczny ·

Wszystko jest iluzją. „Sezon burz” Andrzeja Sapkowskiego

Wiedźmin Geralt wrósł w kulturę popularną i zbiorową świadomość dość mocno. Większość miłośników fantastyki kojarzy tę postać z filmem (niezbyt udanym), grami komputerowymi (okazały się hitem eksportowym) i oczywiście szeregiem powieści. Wszystko jednak zaczęło się od serii opowiadań publikowanych jeszcze w latach 80-tych XX wieku.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 13 grudnia 2013 · książka ·

Wszystko jest muzyką. „Tout devient la musique” DigitalSimplyWorld

Bez ciemności nie wiedzielibyśmy co to światło. Bez ciszy nie wiedzielibyśmy co to dźwięki. Czym jest więc antymuzyka?

Żyjemy w takich czasach, że niemal wszystko rozmywa się w niekonsekwentnym, niedokładnym i pozbawionym elementarnej wiedzy nazewnictwie zjawisk. Liczy się tylko szybkość i zdobycie rzeszy…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 31 stycznia 2014 · muzyka · 2 komentarze

Wygrzebane w sieci ciekawe projekty muzyczne z obszaru elektroniki i ambientu

Muzyczne podróże: Blindmachine JDan Project - Music In Space And Time (LP) Muzyczna podróż po świecie od Tybetu po oceaniczne głębiny. Wyruszymy też w kosmos. Znajdziemy tu klimaty szkoły…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 26 maja 2020 · muzyka ·

Wyprawa do innego świata, czyli „Twentythree” CBL

Ultimae to francuska niezależna wytwórnia specjalizująca się w wydawaniu muzyki zaliczanej do nurtu downtempo i chillout. Spotkamy tu mało popularnych ale godnych uwagi artystów. Są też…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 maja 2021 · muzyka ·

Wyprawa do równoległego świata

Endorfiny to grupa hormonów, które wywołują dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie, a nawet inne stany euforyczne. Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu. Są endogennymi opioidami (można je …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 1 lutego 2024 · muzyka · 2 komentarze

Wystawa "Na styku dwóch błękitów"

wystawa pokonkursowa

Wystawa jest pokłosiem konkursu fotograficznego "Na styku dwóch błękitów" ogłoszonego przez Invest Komfort (inwestor gdyńskiego wieżowca "Sea Towers"). Na poziomie wejściowym Muzeum Miasta…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 września 2009 · sztuka ·

Wystawa "Rock zaczął się w Gdyni"

Fragmenty bogatej kolekcji Franciszka Walickiego - "ojca chrzestnego polskiego rocka"

Kto to taki Franciszek Walicki zapyta zapewne niejeden czytelnik? To człowiek uważany za "ojca chrzestnego polskiego rocka". Franciszek Walicki (Jacek Grań) urodził się 20.07.1921 r. w Łodzi,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 1 sierpnia 2009 · muzyka ·

Wystawa fotograficzna „Wejherowo... z innej perspektywy”

Położenie Wejherowa blisko dużej aglomeracji (dobrze skomunikowane) nie sprzyja intensywnemu rozwojowi kultury. Miasto niestety coraz bardziej spełnia rolę sypialni większego sąsiada.

Dla sporej grupy społeczeństwa słowo prowincja ma wydźwięk pejoratywny. Kojarzy się często z zaściankowością i pustynią kulturalną. Jest to typowe generalizowanie, które z prawdą ma…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 sierpnia 2013 · sztuka ·

Wystawa fotografii Moje Pomorze

W Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 (poziom '2) od 18.06.2008 do 29.06.2008 będzie trwała wystawa pokonkursowa fotografii "Moje Pomorze". Wernisaż wystawy 17.06.2008 o godz. 18:00.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 czerwca 2008 · sztuka ·

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #3

Spowiedź, czyli wyznanie grzechów. Czy ja popełniłem jakieś „grzechy” wobec kultury? Z pewnością. Choćby to, że od lat nie składam wizyt w teatrze. Rok 2013 nie był żadnym wyjątkiem. To chyba jednak jedyny mój „grzech”. Skoro tak, to tekst poniżej jest wyznaniem, zbiorem spostrzeżeń czy refleksją? Wydarzenia poleca Grzegorz Cezary Skwarliński.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 stycznia 2014 · felieton ·

Yoko Ogawa „Miłość na marginesie”

Yoko Ogawa - japońska pisarka. Publikuje od 1988 roku. Laureatka wielu nagród literackich (nie tylko japońskich).

Co to jest literatura kobieca? Tworzona przez kobietę? O kobietach? Dla kobiet? Nigdy nie przekonywał mnie ten podział. Wydaje mi się po prostu nieuzasadniony, sztuczny, wręcz dziwny. Nie tak…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 14 marca 2013 · książka · 3 komentarze

Zanosi się na długą historię. „Długa wojna” Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera

„Długa wojna” to drugi tom cyklu o Długiej Ziemi.

Lektura Długiej Ziemi była dla mnie na tyle interesująca, że nie omieszkałem sięgnąć po dalszy ciąg historii ziemskich światów równoległych w postaci Długiej wojny. Nie ukrywam, że…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 lipca 2014 · książka ·

Zaskakujące (nie tylko jak na owce) śledztwo. „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann

Leonie Swann to pseudonim niemieckiej autorki kryminałów. Studiowała filozofię, psychologię i literaturę angielską w Monachium.

Do kryminałów mam stosunek dość ambiwalentny. Z jednej strony nie szukam nowych pozycji i nie odwiedzam księgarni (także tych internetowych) w celu znalezienia jakiś interesujących…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 pazdziernika 2013 · książka · 2 komentarze

Zimniej?

Redshift, czyli... przesunięcie ku czerwieni – zjawisko obserwowane w astronomii polegające na tym, że linie widmowe promieniowania elektromagnetycznego docierające z niektórych gwiazd lub galaktyk są przesunięte w stronę większych długości fali (mniejszych częstotliwości).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 września 2012 · album muzyczny ·

Życie ex post

Boris Buden – chorwacki filozof, kulturoznawca i publicysta, tłumacz pism Zygmunta Freuda, działacz pokojowy.

Ja, rocznik 1970, pamiętam czasy realnego socjalizmu w polskiej specyficznej odmianie. Nie był to okres największej indoktrynacji tylko błogie czasy Gierka i późniejszy kryzys. Czas nieudanych …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 marca 2012 · książka ·

„Bliza” – gdyński kwartalnik artystyczny

wywrotowy przegląd prasy

Bliza z ję zy ka ka szub skie go ozna cza la tar nię mor ską. "Bliza" to również nazwa kwartalnika artystycznego wydawanego w Gdyni. Opra co wa nie gra ficz ne na wią zu je do tra dy cji mo…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 września 2010 · kultura · 3 komentarze

„Dno oka”, czyli niecodzienne opowieści o fotografiach.

„Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Grzegorz Cezary Skwarliński · 6 lipca 2010 · książka · 1 komentarz

„Dziecięce zabawy” Tomasza Mroza (recenzja)

Na twórczość Tomasza Mroza zwróciłem uwagę kilka lat temu. Powieści jakie wyszły spod pióra pisarza przyciągnęły mnie specyficznym humorem, niecodzienną ironią, elementami…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 1 września 2018 · książka ·

„Loom Dream” - Leif

Koniec roku i początek nowego to okazja do różnego rodzaju podsumowań. Muzyka elektroniczna nie jest tu żadnym wyjątkiem. Zdziwiłem się jednak nieco kiedy podsumowanie (jedno z wielu na…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 20 lutego 2020 · muzyka ·

„MaddAddam”, czyli wesoło nie będzie

Dla aktywnego czytelnika pora roku nie jest ważna. Jednak okres jesienno-zimowy sprzyja bardziej czytaniu niż wiosenno-letni czas. Kiedy mamy się spotkać z jakąś obszerną, dającą do…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 kwietnia 2018 · książka ·

„Orzeł bielszy niż gołębica”, czyli powstanie styczniowe inaczej. 

Zaliczane do literatury fantastycznej historie alternatywne są różne. Czasami są to inne, dość prawdopodobne, wersje znanych nam dziejów. Wersje, które powstają na skutek zmiany pewnych…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 kwietnia 2017 · książka ·



strony: « ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca