Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu

strony: « ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
alfabetycznie chronologicznie

Projekt KOS - połączenie różnych gatunków muzyki z... ptasim świergotem

Projekt KOS to inicjatywa Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. W założeniu projekt ma budować jedność natury i kultury poprzez łączenie muzyki lokalnych artystów tworzących w różnych…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 31 maja 2020 · muzyka ·

Przygoda z fotografią cz.1

Uleganie wyrównującemu walcowi opinii publicznej, to klęska dla artysty.

Na dobry początek Zanim zacznę cokolwiek „bazgrolić" powiem, że nie jestem zawodowym fotografem. Moja pasja zrodziła się w dzieciństwie i trwa do dziś. Po drodze oczywiście były przerwy, …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 maja 2009 · sztuka · 3 komentarze

Przypadki Komisarza Przytuły - recenzja książki "Międzyczasowiec" T. Mroza

Nie jest łatwym zadaniem zachęcić do przeczytania powieści, w której dużo się dzieje, jednocześnie nie zdradzając choćby odrobiny fabuły. Unikam słowa spojlery (kojarzy mi się tylko z…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 grudnia 2019 · książka ·

Psy w kosmosie, czyli muzyka Andy'ego Bloyce'a

Co może być inspiracją dla artysty niezależnie jaką formę sztuki uprawia? Praktycznie wszystko. Czasami jednak inspiracje mogą być zaskakująco oryginalne. Tak jest w przypadku brytyjskiego…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 9 lipca 2020 · muzyka ·

Radio Massacre International - Bothered Atmos

Kiedy po raz pierwszy obiła mi się o uszy nazwa tego zespołu, nie przypuszczałem, że ma ona jakikolwiek związek z muzyką elektroniczną. Jednak pierwszy krążek jakiego wysłuchałem (dwupłytowy album "Frozen North") uświadomił mi, że twórczość tej grupy jest mocno osadzona w kręgu muzyki jakiej namiętnie słucham.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 stycznia 2001 · album muzyczny ·

Radio Massacre International - BURNED & FROZEN

W zasadzie ten zespół jest mi na tyle znany, że po jego kolejnych płytach, jakie trafiają w moje ręce, wiem czego się spodziewać. Krążek wymieniony w tytule przykuł jednak moją uwagę na dłuższy czas. Co było powodem ? Spróbuję przybliżyć.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 września 2001 · album muzyczny ·

Radio Massacre International - MAELSTROM

Nie wiem jak to się dzieje, że zawsze kiedy mam okazję wysłuchania jakiejś płyty formacji R.M.I. to po takową sięgam, mimo że wiem czego się spodziewać po zawartej na krążku muzyce. Może właśnie dlatego mnie ciągnie ?
Grzegorz C.Skwarliński · 17 czerwca 2003 · album muzyczny ·

Radio Massacre International - WALKING ON THE SEA

Większość co bardziej zagorzałych fanów "szkoły berlińskiej" znając ten zespół twierdzi, że ich ostatnie dokonania są tylko kolejnym naśladownictwem (i to nawet samych siebie)...

Większość co bardziej zagorzałych fanów "szkoły berlińskiej" znając ten zespół twierdzi, że ich ostatnie dokonania są tylko kolejnym naśladownictwem (i to nawet samych siebie), do tego…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 lipca 2004 · album muzyczny ·

Radio Massacre International - „Startide”

Radio Massacre International znałem głównie z dokonań z kręgu rytmicznej „szkoły berlińskiej”, ale spotkanie z dwupłytowym wydawnictwem „Time & Motion” (2010) wzbudziło we mnie zainteresowanie, czy przypadkiem zespół nie stworzył w przeszłości czegoś podobnego, równie eksperymentalnego. Moje poszukiwania szybko zostały uwieńczone sukcesem.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 26 kwietnia 2011 · album muzyczny ·

Radio Massacre International – „Time & Motion”

Radio Massacre International to trio brytyjskich muzyków: Steve Dinsdale (instrumenty klawiszowe, perkusja), Duncan Goddard (klawisze, gitara basowa) i Gary Houghton (gitara, syntezator).

Zespół od lat specjalizuje się w improwizacji eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Muzycy w swojej twórczości wykorzystują stare analogowe syntezatory, gitarę elektryczną i basową,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 1 kwietnia 2011 · album muzyczny ·

Redshift "Wild 3"

„Wild 3” z 2009 roku nie jest płytą z nowym materiałem. To kolejna część archiwum zespołu (czyli najzwyklejsza w świecie składanka).

Pomysłem na Redshift było użycie analogowych instrumentów elektronicznych. Główna rolę miał grać ponad 40-letni system modularny Moog 3C do spółki z innymi instrumentami z epoki. Jak…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 31 grudnia 2010 · album muzyczny ·

Redshift - HALO

Po ponad 3 letnim (problemy z wytwórnią) okresie oczekiwania fani zespołu Redshift (i Marka Shreeve a) zostali obdarowani w 2002r. dwoma krążkami jednocześnie ( Siren i Halo ).

Psychologia wyróżnia jeden z błędów naszego postrzegania jako tzw. efekt 'halo' (z ang. Hallo effect). Jest to najzwyczajniej efekt pierwszego wrażenia, który potem rzutuje na naszą…

Grzegorz C. Skwarliński · 23 kwietnia 2003 · album muzyczny · 1 komentarz

Redshift - DOWN TIME

Muzyka jaka dociera do uszu jest niezwykła, mroczna, tajemnicza, wielopłaszczyznowa, po prostu zapierająca dech. Czerpie wzorce z najlepszych el-muzycznych dokonań, ale ich dosłownie nie naśladuje.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 21 lutego 2001 · album muzyczny ·

Redshift - ETHER

Zespół bazuje na brzmieniach opartych na wzorcach muzyki elektronicznej lat siedemdziesiątych (używa rzadkich dziś instrumentów np. Moog a 3C) ze sporą dawką nowoczesnych dodatków . Powoduje to, że trudno zakwalifikować twórczość Redshift do współczesnych muzycznych szufladek (i bardzo dobrze).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 lutego 2001 · album muzyczny ·

Redshift - Redshift

Jest to pierwsza płyta tego zespołu i tak naprawdę nie posiada przypisanego tytułu. Odnajdziemy tutaj wyraźne echa klasyki muzyki elektronicznej. Artyści nawiązują do największych dokonań lat 70-tych tejże, a użyte instrumentarium z epoki potęguje efekt.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 6 marca 2001 · album muzyczny ·

Redshift - TOLL

Bardzo dużo płyt wydanych przez grupę to zapis koncertowy, nagranie powstałe w ramach jakiejś elektronicznej (najczęściej cyklicznej) imprezy.

Redshift to dość nietypowy zespół. I nie chodzi tu tylko o muzykę jaką tworzy i w jaki sposób prezentuje. Bardzo dużo płyt wydanych przez grupę to zapis koncertowy, nagranie powstałe w…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 26 grudnia 2009 · album muzyczny ·

Redshift - TURNING TOWARDS US

Zespół, który wymyka się jakimkolwiek porównaniom. Zespół, który nie ma równych sobie, jeśli chodzi o szaloną ekspresję muzyki. Zespół którego twórczość trudno sklasyfikować.

Każdy nowy album tej formacji jest inny (mniej lub bardziej) od poprzedniego. Redshift to zjawisko nieustannego podążania w kierunku nowych obszarów muzycznych. Zespół, który wymyka się…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 marca 2009 · album muzyczny ·

Redshift – „Last”

To co wychodzi spod palców członków zespołu jest daleko poza zasięgiem wielu innych muzyków z kręgu muzyki elektronicznej.

Przy recenzji Toll pisałem, że większość płyt zespołu Redshift powstała dzięki koncertowym zapisom. Nie jest to jednak odcinanie kuponów od popularności jakby mogło się wydawać (z…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 listopada 2010 · album muzyczny ·

Robert Galbraith „Wołanie kukułki”

Ludzie piszą książki z różnych powodów. W przypadku literatury uznawanej za popularną może być to chęć zdobycia rozgłosu/prestiżu, potrzeba przekazania jakiejś historii, czy też…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 marca 2017 · książka ·

Robofest

Dobrze zapowiadający się, ciekawy i nietypowy festiwal.

ROBOFEST Prezentacje Muzyki i Sztuki Music Art Presentation 29 - 30.09.2012 Miejsce: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie (ul. Długa 20A) Muzyka…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 września 2012 · koncert ·

ROD, czyli poczuj kaszubskiego ducha. O muzyce inspirowanej słowiańskimi tradycjami

Zoharum to polskie niezależne wydawnictwo zajmujące się promowaniem i wydawaniem muzyki eksperymentalnej. Znajdziemy więc tu szereg artystów z kręgu ambientu, industrialu, electroacoustic, idm itp. Label jednak nie ogranicza się do wspomnianych gatunków. Dowodem na to jest choćby najnowsza płyta zespołu ROD.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 listopada 2020 · muzyka · 1 komentarz

RPG #10

Zapraszamy na dziesiątą już odsłonę Regularnego Przeglądu Galerii.

Wrzesień minął niepostrzeżenie. Przyszła więc pora na kolejny odcinek RPG. Przy okazji niezmiennie informujemy, że celem przeglądu jest między innymi pobudzenie do aktywnego komentowania…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 pazdziernika 2013 · sztuka · 7 komentarzy

RPG #11

Po miesięcznej przerwie zapraszamy na jedenastą odsłonę Regularnego Przeglądu Galerii.

Mimo najszczerszych chęci nie udało się utrzymać miesięcznej częstotliwości ukazywania się kolejnych odsłon przeglądu. W miesiącu październiku było mało prac godnych polecenia.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 grudnia 2013 · sztuka · 7 komentarzy

RPG #12

Kolejna odsłona Regularnego Przeglądu Galerii.

Koniec roku to czas podsumowań. W przedsięwzięciach cyklicznych (szczególnie tych o częstotliwości większej niż rok) taki koniec stwarza jednak mały kłopot. Istnieje pokusa ujęcia…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 stycznia 2014 · sztuka · 7 komentarzy

RPG #13

Kolejny odcinek RPG. Mam nadzieję, że nie pechowy.

Mimo pewnych (głównie osobistych) obiekcji co do sensu dalszego ukazywania się RPG postanowiłem wyprodukować kolejny odcinek. Jak do tej pory przegląd nie spełnia podstawowego celu, czyli…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 lutego 2014 · sztuka · 11 komentarzy



strony: « ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca