Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Zasłużeni dla serwisu
Ministerstwo Sztuki

strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »
alfabetycznie chronologicznie

"Chimera of a New World. Ambient Jam" – projekt inspirowany pandemią Koronawirusa

Projekt Records to niezależna wytwórnia z USA specjalizująca się w muzyce introspektywnej różnych gatunków (np. ambient, electronic, ethereal, darkwave, dreampop). Wytwórnia założona…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 17 maja 2020 · muzyka ·

"Cięcie" - wystawa fotografii

13 fotografii składających się na wystawę opowiada historie kobiet, które straciły włosy wskutek leczenia.

(impreza zakończona) Wystawę zorganizowaną przez fundację "Gdyński Most Nadziei" można było obejrzeć w kwietniu i maju 2009 w galerii "Ratusz" w Urzędzie Miasta Gdyni. Ekspozycja wprawdzie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 czerwca 2009 · sztuka ·

"Costeriną" przez Kaszuby - 14 i 15 sierpnia 2004

Fotoreportaż z imprezy promocyjnej zorganizowanej przez PKP Cargo w dniach 14 i 15 sierpnia 2004.

Parowóz Ok22-31 z pociągiem Costerina (maszyna i wagony retro z Wolsztyna) odjeżdżał z peronu piątego stacji Gdynia Główna. Okolicznościowe (bezpłatne) bilety na przejazd były rozdawane…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 stycznia 2010 · podróże ·

"Głębia" Marcina Podlewskiego - nowy wymiar space opery?

Marcin Podlewski Głębia Fantastyka sprzyja puszczaniu wodzy fantazji niezależnie od przyjętej formy opowieści (fantasy, s-f czy też coś innego). Obcy świat wymaga jednak szczegółowego…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 27 marca 2018 · książka ·

"Les Chants Virtuelles" - wirtualny projekt muzyczny

Les Chants Virtuelles to projekt twórczy powołany do życia przez Tomasza Pauszka (kompozytor z kręgu muzyki elektronicznej). Jest częścią o wiele większego projektu B-SIDES. LCV polega na…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 16 maja 2020 · muzyka ·

8. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej

Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej jest obecne w Gdyni od początku lat dziewięćdziesiątych XX w. (w pierwszych latach swego istnienia funkcjonowało jako Biennale). W tym …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 13 lipca 2010 · sztuka ·

Aairria „Urbanisation”

Aairria (Marcin Drabot), to polski kompozytor znany także jako Martin Dot i Ananta. Zajmuje się głównie minimal music i ambientem. Założył internetowy label Rain.

Podobno w muzyce wszystko już było. Być może. Nawet gdyby to była prawda, nie przeszkadza to działać kolejnym artystom (i bardzo dobrze). Spotkamy oczywiście mnóstwo produkcji, o których…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 13 lutego 2013 · album muzyczny ·

Acid Jay – „The Lost Sounds”

Kompozycje utrzymane w stylistyce rytmiczno-uspokajającego ambientu (chill-out) mogą się podobać.

W dobie wirtualnych instrumentów dostępnych poprzez komputer komponować może niemal każdy. Ci, którzy decydują się spróbować swoich sił, często zwracają się ku muzyce elektronicznej w…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 29 lipca 2010 · album muzyczny ·

AirSculpture - QUARK SOUP

Wymieniona wyżej grupa ma już ugruntowaną pozycję w świecie elektronicznych dźwięków. Charakterystyczne brzmienie, czerpiące wzorce z klasycznych lat elektroniki, ale nie pozbawione własnych twórczych pomysłów, niezmiennie zaciekawia i przyciąga.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 września 2001 · album muzyczny · 1 komentarz

Ambient?

Acid ambient, cóż to takiego? O twórczości zespołu Carbon Based Lifeforms.

Facebook ma tyluż zwolenników co przeciwników. Są osoby nie wyobrażające sobie życia bez tego medium, są też takie, które zastrzegają się, że nie mają tam konta. Mimo tak diametralnie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 stycznia 2013 · album muzyczny · 3 komentarze

Andrzej Łączyński „Nokturn – kolor”

Zgodnie z zamysłem artysty wystawa pn. "Nokturn – kolor" w Muzeum Miasta Gdyni ma wpisywać się w obchody Roku Chopinowskiego.

Andrzej Łączyński (Andrew Laczynski) gdynianin, artysta mieszkający obecnie w Szwecji, ukończył Szkołę fotografii w Gdańsku (1980-1985) oraz Szkołę Sztuk Pięknych w G teborgu…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 10 sierpnia 2010 · sztuka ·

Ani żadnej rzeczy... która jego jest

Ani żadnej rzeczy Czym powinien charakteryzować się dobry thriller sensacyjny? Kilka elementów jest pożądanych. Jakaś tajemnica z przeszłości, tajne bractwo, służby specjalne, pościgi, w …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 sierpnia 2017 · książka ·

Antysocjalnie?

Co przez półtora godziny ograniczona przestrzeń może uczynić z muzyką? – o płycie R.M.I. jako klimatycznym wspomnieniu koncertu.

Radio Massacre International to dość płodny zespół. Chronologiczne słuchanie dorobku artystycznego grupy nie jest jednak warunkiem koniecznym większość płyt jest do siebie podobnych, nie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 kwietnia 2012 · album muzyczny ·

Aquavoice - DREAMDESIGNER

Tak jak w rzypadku Virusa Dreamdesigner zasługuje na szczególną uwagę słuchaczy, którzy są nastawieni na większe doznania niż tylko obcowanie z muzyczną papką sączącą się codziennie nie tylko z radia.
Grzegorz C.Skwarliński · 18 listopada 2003 · album muzyczny ·

Aquavoice - ELECTRONIC MUSIC

To już piąta płyta artysty z Gorlic. Tym razem wydana przez Requiem Rec. Ponieważ od samego początku twórczość Tadeusza Łuczejki mocno mnie intrygowała i niejednokrotnie mile zaskoczyła (szczególnie limitowany Virus ) nie omieszkałem też sięgnąć po najnowszą produkcję. Niestety mimo wielokrotnego słuchania odczuwam niedosyt...
Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 maja 2004 · album muzyczny · 1 komentarz

Aquavoice - VIRUS

Wielokrotnie byłem pozytywnie zaskakiwany tym, co potrafią stworzyć polscy artyści z kręgu szeroko (ale nie nazbyt szeroko) pojętej muzyki elektronicznej. I choć jestem (trzeba przyznać) miłośnikiem brzmień o klimacie berlińskim to nie stronię od innych odmian.
Grzegorz C.Skwarliński · 17 września 2003 · album muzyczny ·

Arc - Radio Sputnik. Neu berliner schule?

Mark Schreeve to chyba jeden z bardziej płodnych twórców z kręgu muzyki elektronicznej ostatnich lat. Obok bogatej twórczości solowej swoje artystyczne inspiracje wnosi także do dokonań takich el-formacji jak Redshift czy też wspomniana w tytule Arc (razem z Ianem Boddy).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 6 grudnia 2000 · album muzyczny ·

BERNHARD LANDBERG w Gdyni

Krótko i "węzłowato" czyli koncert Bernharda Landberga w Gdyni z okazji wejścia do Unii Europejskiej (30.04.04r.)

Jak zwykle władze Gdyni zorganizowały koncert na zasadzie "jakoś to będzie". Bernhard Landberg (muzyk z Austrii) był tylko jednym z wykonawców, ale za to szumnie zapowiadany m.in. w Radiu…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 maja 2004 · koncert ·

Bez elektronicznych gadżetów. „Liebestod” Stefana Wesołowskiego

Stefan Wesołowski, urodził się 1985 - kompozytor, skrzypek, recenzent muzyczny. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Académie Musicale de Villecroze we Francji.

Nie mam nic przeciwko muzyce elektronicznej. Jestem jej miłośnikiem, choć nie wszystkie jej odmiany przypadają mi do gustu. Jednak niektóre rzeczy dość mocno mnie denerwują. Szczególnie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 27 lutego 2014 · muzyka · 2 komentarze

Biesiady Literackie w Wejherowie

Jan Nowicki

W styczniu 2013 Wejherowskie Centrum Kultury zainaugurowało ciekawy cykl spotkań pn. Biesiada Literacka - głos pokolenia gwiazd. Gościem pierwszego spotkania był Kazimierz Kutz, a bohaterką…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 1 lutego 2013 · literatura ·

Brunette Models – „Last Poem”

Ambient to specyficzny gatunek muzyczny. Cechuje się odejściem od linearnie rozwijanej linii melodycznej na rzecz luźnej kompozycji plam dźwiękowych.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Ambient to specyficzny gatunek muzyczny. Cechuje…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 18 sierpnia 2010 · album muzyczny ·

Być maszyną czy nie być, czyli przygody wśród transhumanistów.

Człowiek ma zwierzęcą naturę. Jednym z aspektów tejże natury jest to, że umieramy. Próbujemy więc oswoić się z nieuchronnością śmierci na różne sposoby. Są ludzie, którzy oswajają …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 pazdziernika 2020 · książka ·

Być może ktoś cię obserwuje, czyli „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins

Do pracy dojeżdżam pociągiem podmiejskim. Czas dojazdu często wykorzystuję na czytanie. Nie zwracam szczególnej uwagi na rozwieszone na ścianach wagonu reklamy (nawet jeśli dotyczą jakiejś …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 grudnia 2015 · książka ·

Ciekawe wydawnictwa w obszarze muzyki elektronicznej

Nowy projekt Andrzeja Łagowskiego W polskiej niezależnej wytwórni Zoharum w czerwcu 2020 ukazała się podwójna płyta S.E.T.I. The Sphere of Density. Pierwsza część to coś dla miłośników …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 lipca 2020 · muzyka ·

Co nas nie zabije, to...

Niejeden miłośnik literatury (niekoniecznie tej z gatunku thrillerów sensacyjnych) z pewnością słyszał o trylogii Millenium Stiega Larssona. Cykl ciekawy i trzymający w napięciu mimo swojej …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 pazdziernika 2018 · książka ·



strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca