Muzyka

To Rococo Rot - "Taken From Vinyl"

Niemiecki zespół To Rococo Rot tworzą bracia Lippok i Stefan Schneider.

 

     Na twórczość grupy zwróciłem uwagę stosunkowo niedawno. Wprawdzie dokonania artystów nie wzbudziły we mnie szczególnego entuzjazmu, ale muszę przyznać, że mają przedziwną właściwość "wciągania" słuchacza w budowane nastroje. Nie ominęło i mnie, nie tylko za sprawą płyty "Taken From Vinyl" z 2006.
 
     Na krążku zostały zamieszczone wszystkie te utwory, które na przestrzeni lat 1996 - 2006 ukazywały się na wszelkich singlach, epkach, limitowanych wydawnictwach, itd. (wszystkie na winylowych płytach). Muzycy TRR zebrane kompozycje odświeżyli i zmiksowali w jedną całość. Powstała ciekawa i zaskakująco spójna składanka (co rzadko się zdarza w przypadku "sklejanych" wydawnictw), choć to tylko kilka wspominek i sentymentów. Czego możemy się spodziewać podczas słuchania? Napotkamy trochę mechanistycznych zabiegów o minimalistycznych ciągotach, trochę subtelnych industrialnych sugestii, kilka ambientowych plam, "świdrujące" pętle, nieco transowej "oscylatorowej" rytmiki, gustowne analogowe "chuchnięcia" (fortepianowe barwy) i pulsujące linie basu. Do tego szumy i trzaski czarnej płyty (nie należy tego uznawać za wady, stanowią raczej dodatkowe i wbrew pozorom nieprzypadkowe elementy kilku kompozycji), jakby połamana harmonia i otrzymujemy intrygujący obraz zbudowany dźwiękami rodem z nowej elektroniki. Nasuwa się nieodparte skojarzenie z Future Sounds of London, choć to żadna inspiracja ani tym bardziej naśladownictwo, tylko własna niezależna ścieżka twórcza.
 
     Muzyka dość trudna w odbiorze ale może wywoływać niezatarte wrażenia (szczególnie podczas słuchania w trakcie jakiejś miejskiej wędrówki, dźwięki jakie przedostaną się z otoczenia przez słuchawki mogą być zaskakującym elementem uzupełniającym kompozycje). Nad wszystkim unosi się ulotny duch elektronicznego pionierstwa znanego z przedcyfrowej historii muzyki elektronicznej.
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
231 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Zasłużeni dla serwisu
Ministerstwo Sztuki


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca