Muzyka

Śląski folk na jazzowo - nowa premiera Falami

Adam Oleś „hurdu_hurdu” - premiera koncertowa 18 października.

 

hurdu_hurdu” to stara śląska muzyka, usłyszana i zagrana zupełnie na nowo. Oparta na tradycyjnych pieśniach ludowych, łączy je z charakterystyczną dla jazzu improwizacją. Tokolaż gwary śląskiej (choć nie tylko gwary użyto w tekstach utworów), akustycznego brzmienia instrumentów oraz współczesnej aranżacji, podkreślonej przez wysmakowaną elektronikę.

 

hurdu_hurdu” w wyjątkowy sposób przywołuje zapomniane aspekty ludowej kultury Śląska i prezentuje je na sposób współczesny, charakterystyczny dla kultury wielkomiejskiej. Szukając inspiracji w tradycji, tworzy własny język muzyczny.

 

- Ta płyta to moja podróż w poszukiwaniu źródeł inspiracji. Wcale nie trzeba było daleko szukać. Moją reakcją na śląską godkę w nieskażonej, naturalnej postaci, jest, co tu kryć - wzruszenie. Wymyśliłem ten projekt również dlatego, że spotkałem wyjątkowe osoby, które pomogły mi swoim entuzjazmem i otwartością – mówi Adam Oleś, autor płyty.

 

Adam Oleś to wiolonczelista jazzowy, aranżer i producent, znany m.in. ze współpracy z czołówką polskiej sceny (Grażyna Auguścik, Grzegorz Karnas) i projektów solowych. Płyta “hurdu_hurdu” (tytuł po śląsku znaczy “husiu, husiu”), składa się z tradycyjnych śląskich pieśni, zagranych na jazzowo, lecz bardzo melodyjnie. Gościnnie śpiewa tradycyjny śląski zespół wokalny Radostowianki, kierowany przez pasjonatkę śląskości, panią Jadwigę Masny. Większość utworów pochodzi z opracowania “Pieśni ludowe miasta Katowic” Adolfa Dygacza z roku 1987, stanowi więc ciekawą próbę przypomnienia i reinterpretacji tradycji muzycznej miasta i okolic. W projekcie biorą udział m.in.: Dominika Kontny, Tomasz Kałwak, Radosław Nowicki, Damian Kurasz, Sławomir Berny oraz Sebastian Frankiewicz.

 

Jak wszystkie płyty wydane przez Falami, również i ta ma ciekawą szatę graficzną: okładkę „ubrano” w materiał, z którego szyte są tradycyjne śląskie stroje kobiece (zopaski). Zadizajn, jak zawsze, odpowiada Marta Frank (www.mamamistudio.pl).

 

Premiera koncertowa w czwartek 18 października w katowickim kinotearze Rialto. Koncert zacznie się o godz. 20, bilety kosztują 15 zł (w przedsprzedaży 10 zł - dostępne w Rialto i na www.ticketportal.pl). Koncert współorganizowany przez Wydział Kultury UM Katowice. Zapraszamy!

 

Do sklepów płyta trafi 22 października 2012 (dystrybucja Sonic).

 

Pierwszy singel promujący płytę to radiowa wersja utworu „We stodole”. Posłuchaj 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca