Teatr

Nowy sezon we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zaprasza na nowy, bogaty w wydarzenia sezon

 

1.
 
EKSPLORE 1  - PONAD ZMYSŁAMI W GRZE I TAŃCU
 
Wspólna praca aktorów z Januszem Subiczem – byłym tancerzem z zespołu Piny Bausch, to wnikliwa próba uchwycenia i budowania from dramatycznych za pomocą ruchowych środków ekspresji.
 
Taniec jako akt filozoficzny oraz pantomima, nadająca myślom i emocjom fizyczny wyraz – umożliwiają podjęcie dialogu pomiędzy dwiema, z pozoru odległymi, estetykami. Poszukiwanie form wyrażających nastrój i myśli, aktor/tancerz jako jednostka składająca się z emocji i poszukująca we własnym „wnętrzu”, wrażliwość i inteligencja dominująca nad rezultatem czysto technicznym – to tylko niektóre tropy, na jakich oparte zostały warsztaty.
 
Ośmiogodzinne, dwutygodniowe warsztaty trwały od 27 sierpnia do 7 września. 
 
 
2.
 
Mikrokosmos zachwyca. Scenografią - ograniczoną do minimum, z ekranem i projekcją multimedialną; kostiumami i charakteryzacją aktorów, którzy niezwykle ekspresyjnie, choć bez jednego słowa, stają się częścią przyrody; muzyką (…), nieco mrocznym i tajemniczym nastrojem. No i jeszcze ta anty-Calineczka - buńczuczna i zadziorna - udowadnia, że czasem warto iść pod prąd.
(…) zdecydowanie zalecam wpisanie Mikrokosmosu na listę spektakli obowiązkowych.
Ewa Świerżewska, Zachwycająca anty-Calineczka, Qlturka.pl
 
 
Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem projektu jest promocja ciekawego repertuaru wśród środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury i ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne.
Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
3.
 
13. i 14. listopada Wrocławski Teatr Pantomimy zaprezentuje Mikrokosmos na międzynarodowym festiwalu teatrów dla dzieci i młodzieży MINI MIDI MAXI w Bergen (Norwegia). Festiwal organizuje Vestlandske Theatre Center.
 
Festiwal organizowany jest przez Vestlandske Theatre Centre przy wsparciu Norwegian Council of Culture, Norwegian Teaterråd, Hordaland County, prywatnych sponsorów oraz ze środków własnych.
 
Festiwal MINI MIDI MAXI to coroczna impreza odbywająca się w Bergen w listopadzie.
 
Celem festiwalu jest promowanie profesjonalnego teatru dla dzieci i młodzieży z całego świata. Każdego roku na MINI MIDI MAXI prezentuje się od 10 do 14 teatrów z przedstawieniami o wysokim poziomie artystycznym.
 
Festiwalowym pokazom towarzyszą warsztaty, seminaria i spotkania.
 
Więcej informacji na www.minimidimaxi.no
mini midi maxi  - professional theatre festival for children and young people
 
 
4.
 
SzatniaPrzedstawienie pantomimiczne zamykające jubileusz 55-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W przedstawieniu wykorzystane zostaną fragmenty nagrań spektakli Tomaszewskiego, które złożą się na nową, spójną narrację ruchową. Sięgnięcie do archiwalnych przedstawień, czerpanie ze źródła wrocławskiej pantomimy, to okazja do przybliżenia współczesnemu odbiorcy ducha sztuki Tomaszewskiego i specyfiki wrocławskiej pantomimy.
 
Wykorzystana w pracy praktyka artystyczno-badawcza ma na celu stworzenie nowego oryginalnego scenariusza na postawie fragmentów dawnych przedstawień. Swoisty charakter wyprawy w legendarne już inscenizacje Teatru to specyficzny rodzaj rekonstrukcji, odtwarzania tradycji, mierzenia się z nią i próby zrozumienia na nowo istoty teatru, który stworzył Tomaszewski. Tradycja i wspomnienia dawnych mimów dodatkowo wzbogacą spektakl o późniejsze doświadczenia pracy nad ciałem i poszukiwań  form artystycznego wyrazu.
 
Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Zbigniew Szymczyk
 
Planowana premiera GRUDZIEŃ 2012
 
 
5.
 
Zuzanna i starcy. Przedstawienie oparte na biblijnym motywie Zuzanny. Kobieta, podglądana w trakcie kąpieli przez starców, odrzucając ich zaloty, oskarżona zostaje o cudzołóstwo. Przed śmiercią przez ukamieniowanie uchronił ją prorok Dawid, który wykazał kłamstwo sędziów Izraela.
 
Opowiadanie o Zuzannie z Księgi Daniela wyreżyseruje Leszek Mądzik. Twórca Sceny Plastycznej KUL. Reżyser, scenograf, jeden z najbardziej znanych i cenionych twórców teatru plastycznego. W przedstawieniach Leszka Mądzika dominuje ruch, światło i muzyka. Sceniczne obrazy przesycone są symbolicznymi wizjami i treściami metafizycznymi.
 
Premiera planowana jest w drugiej połowie sezonu 2012/2013.
 
 
6. 
 
STUDIO PANTOMIMY – Zajęcia dla wszystkich chętnych chcących zgłębić tajniki sztuki mimu. W każdy poniedziałek, środę i piątek zapraszamy na akrobatykę, plastykę ciała i pantomimę. Zajęcia doskonalące i rozwijające język ciała – podstawowy środek ekspresji aktora mima. Prowadzącymi w Studio są aktorzy i pedagodzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy z wieloletnim doświadczeniem pracy scenicznej z Henrykiem Tomaszewskim.
 
OTWARTE WARSZTATY SZTUKI MIMU – cykl intensywnej pracy nad świadomością  własnego ciała, ukierunkowany na zapoznanie się z różnymi technikami i formami pantomimy oraz przedstawiający wiele aspektów pracy w teatrze ruchu. Do udziału w warsztatach zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i związane z różnymi formami teatru ruchu. Zajęcia prowadzą aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. 
 
Więcej szczegółów na www.pantomima.wroc.pl/edukacja oraz pod nr telefonu 71/337 21 03
 
 
 
7.
 
FESTIWALE
 
PAŹDZIERNIK
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW LALEK SPOTKANIA >> MIKROKOSMOS
 
 
LISTOPAD
RST VizuArt FESTIWAL SCENOGRAFÓW I KOSTIUMOGRAFÓW >> OSĄD
MINI MIDI MAXI >> MIKROKOSMOS
 
MARZEC
OLSZTYŃSKIE SPOTKANIA TEATRALNE >> POŁAWIACZE PAPIERU/DOM BERNARDY ALBA
PRZEGLĄD PRZEDSTAWIEŃ MISTRZOWSKICH >> POŁAWIACZE PAPIERU/DOM BERNARDY ALBA
 
 
 
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
 
KONTAKT
ALEJA DĘBOWA 16, 53-121 WROCŁAW
tel./fax  71/337 21 04
e-mail pantomima@pantomima.wroc.pl
www.pantomima.wroc.pl
 
dyrektor naczelny ZBIGNIEW SZYMCZYK
dyrektor artystyczny MAREK OLEKSY
zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych KAZIMIERZ JANUSZ DONIEC
główna księgowa EWA DĄBROWSKA
zespół aktorski ARTUR BORKOWSKI, AGNIESZKA CHARKOT, IZABELA CZEŚNIEWICZ, AGNIESZKA DZIEWA, MARIA GRZEGOROWSKA, PAULINA JÓŹWIN, MATEUSZ KOWALSKI, AGNIESZKA KULIŃSKA, ANNA NABIAŁKOWSKA, ANETA PIORUN, RADOMIR PIORUN, MONIKA ROSTECKA-KOMOROWSKA, KRZYSZTOF ROSZKO, MARIUSZ SIKORSKI, KATARZYNA SOBISZEWSKA, KRZYSZTOF SZCZEPAŃCZYK, ROBERT WIECZOREK
sekretarz literacki AGNIESZKA CHARKOT
dział marketingu i impresariatu RENATA MAJEWSKA, ANNA PALUCH
specjalista ds. public relations PIOTR SOROKA
sekretariat i kadry MIROSŁAWA CHMIEL
księgowość BARBARA DOJLIDO
kierownik administracyjny, archiwum MARIUSZ GUBLER
kierownik techniczny KRZYSZTOF KOWALSKI
zespół techniczny JACEK AUMüLLER,  ZBIGNIEW CZECH, WŁODZIMIERZ KARABANOWICZ, JERZY SZELĄGOWSKI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
,
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca