Wywrota

książka

strony: « ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Co ma Foks do jajka, czyli o „Wielkanocy z tygrysem”.

Od samego początku wiemy, że padamy ofiarą manipulacji: jeśli wątek nas wciąga, to dlatego, że stojące za tym wszystkim siły dokładnie sobie to wykalkulowały. (...) Przyjemność lektury trochę zakłóca jednak fakt, iż już na samym początku owe manipulujące całym tym przedsięwzięciem siły sprowadziły nas, odbiorców, do poziomu gospodyń domowych...
dominika ciechanowicz · 8 lipca 2010 · książka · 4 komentarze

Co ma Ruhnama do Mein Kampf? O etyce kapitalizmu na przykładzie Turkmenistanu

Turkmenistan to „poligon doświadczalny” ciągle rozwijającego się autorytarnego kapitalizmu. (...) Niestety, za kapitalizmem nie przyszła demokracja, które to wielu uczonym (m.in. Fukuyamie) zdawały się nierozłączalnymi bliźniętami syjamskimi.
Marszyński · 29 marca 2010 · książka · 3 komentarze

Co ma w sobie powieść, czego nie zobaczycie na ekranie… „Pożegnanie z Afryką” Karen Blixen

Wznowienie tej niezwykłej powieści zyskało piękną szatę graficzną dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu. Pożegnanie z Afryką ukazało się jako czwarta część serii Dzieł Pisarzy…

Anna Bugajna · 17 września 2019 · książka ·

Co możesz zrobić z książkami, które już przeczytałeś?

Każdy z nas ma w domu książki, które już przeczytał i które nie mieszczą mu się na półkach. Co z nimi zrobić? Podpowiadamy w naszym mini- poradniku.

Książkokrążenie, czyli oddaj za darmo Uwalnianie książek, czyli bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych…

Redakcja · 19 lipca 2012 · książka · 1 komentarz

Co naprawdę lubimy czytać?

Największy plebiscyt dla czytelników w Polsce startuje już 1 lutego. Prawie 3 miliony internautów wybierze Książki Roku 2015. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem lubimyczytać.pl…

Redakcja · 4 lutego 2016 · książka ·

Co nas nie zabije, to...

Niejeden miłośnik literatury (niekoniecznie tej z gatunku thrillerów sensacyjnych) z pewnością słyszał o trylogii Millenium Stiega Larssona. Cykl ciekawy i trzymający w napięciu mimo swojej …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 pazdziernika 2018 · książka ·

Co się stało ze Złotem Wrocławia?

Ostatnie wiadomości odnośnie odkrytego, legendarnego niemieckiego pociągu, który w czasie wojny miał wywieźć z Wrocławia prawdziwe skarny, nakazują zastanowić się, jak wiele tajemnic skrywa jeszcze Dolny Śląsk?
Anna Marczyk · 9 września 2015 · książka ·

Co u Pana słychać?

Krzysztof Kąkolewski jest laureatem nagrody Dziennikarski Laur 2008 roku za stworzenie niedoścignionego wzorca literatury faktu. Dziesięciu byłych nazistów wysokiej rangi. Dziesięć reportaży …

Redakcja · 5 czerwca 2010 · książka ·

Co zrobić, kiedy nikt Cię nie rozumie? (RMW)

Dziesięcioletniego Ferdynanda nie bez powodu nazywają Szkodnikiem. Mimo jego najszczerszych chęci nic mu nie wychodzi.

Dziwne Przypadki Ferdynanda Szkodnika to jedna z nowszych powieści Marcina Pałasza. Została nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2011, podobnie jak inne jego utwory, na…

Zofia Wiktoria Jamrozik · 27 września 2012 · książka · 2 komentarze

Codzienność w niecodziennych czasach (John Steinbeck – Dziennik z podróży do Rosji)

Steinbeck to niezwykle cwana bestia. Można się było tego oczywiście spodziewać, gdyż i w Na wschód od Edenu, i w Gronach gniewu poraża jego dalekowzroczność w tworzeniu powieści.…

Jakub Wejkszner · 26 pazdziernika 2016 · książka ·

Codzienność w powieściach Elżbiety Krzemińskiej

Powieści Elżbiety Krzemińskiej wyrażają apoteozę codzienności. W żadnym wypadku nie aspirują do rangi wielkich, ważnych czy przełomowych pozycji.

Zanim przejdę do meritum tego tekstu, czyli kilku słów na temat powieści Elżbiety Krzemińskiej, pozwolę sobie na pewną dygresję. Całkiem niedawno w Fabryce nostalgii. O fenomenie pamięci…

Anna Balcerowska · 29 marca 2011 · książka ·

Coetzee. Przewodnik Krytyki Politycznej

Coetzee Przewodnik Krytyki PolitycznejPremiera: 12 czerwca 2009 Twórczość Johna Maxwella Coetzeego, laureata Nagrody Nobla z 2003 roku, zazwyczaj rozpatruje się od strony problemów etycznych…

Redakcja · 9 czerwca 2009 · książka ·

Córka bajarza

W poszukiwaniu mitycznego Afganistanu...

Saira Shah, autorka Córki bajarza" to Angielka afgańskiego pochodzenia. Jej ojciec był znanym afgańskim pisarzem, matka wywodziła się z Pakistanu. Ze względu na trudną sytuację polityczną…

Anna Balcerowska · 21 stycznia 2009 · książka ·

Coś dla fanów Pilcha "Zawsze nie ma nigdy"

To przejmujące sprawozdanie z życia, jak na Pilcha przystało, przesiąknięte jest miłością do literatury, pisania, czytania, do pisarzy i pisarek wreszcie. Wywiad ten pozwala też się…

Anna Bugajna · 3 lutego 2016 · książka ·

Coś do poczytania - fragment "Idź i czekaj mrozów" Marty Krajewskiej

W świecie, gdzie puszczą włada leszy, w jeziorze żyją topielce, a nocami wśród chat przemykają zmory i strzygonie, młodziutka Venda musi stanąć na straży bezpieczeństwa mieszkańców…

Anna Bugajna · 25 marca 2016 · książka ·

Coś do poczytania: "Trilby" George du Maurier

Maestro Svengali jest zimnym, pozbawionym skrupułów człowiekiem, wykorzystującym ludzi do własnych celów za sprawą stosowanej od lat hipnozy. Kiedy przypadkiem spotyka w mieszkaniu sąsiadów …

Anna Bugajna · 20 stycznia 2017 · książka ·

COSTA COFFEE i Prószyński i S-ka szykują niespodzianki!

Aromatyczna kawa smakuje najlepiej w duecie z ulubioną książką. Wiedzą o tym wszyscy miłośnicy COSTA COFFEE, którzy już teraz mogą popijać mocne jak uderzenie Big Bena Corto czy…

Anna Bugajna · 22 lutego 2016 · książka ·

Cudowne lata i nagle... wojna! - recenzja książki "Nowolipie" Józefa Hena

Wznowiona przez Wydawnictwo Sonia Draga książka Józefa Hena to piękna, wzruszająca opowieść o czasach dzieciństwa i dorastania w przedwojennej Warszawie oraz o pierwszych miesiącach…

Beata Igielska · 21 pazdziernika 2019 · książka ·

Cukrowy Kreml

Władimir Sorokin to jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy rosyjskich. Politycznie niepoprawny, szczery do bólu i jednocześnie dowcipny.

Cechy te czynią Sorokina pisarzem z jednej strony poczytnym, z drugiej zaś niepożądanym, szczególnie w Rosji, gdzie jego twórczość wzbudza wiele negatywnych emocji. Jego przeciwnicy…

Anna Balcerowska · 14 lipca 2011 · książka · 1 komentarz

Ćwiczenia stylistyczne

99 wariacji na temat jednego, błahego wydarzenia w podmiejskim autobusie autorstwa najpopularniejszego oulipowca - Queneau.

Autobus podmiejski, godzina szczytu. Wśród pasażerów w oczy rzuca się młody mężczyzna, z nienaturalnie długą szyją i ekstrawaganckim kapeluszem na głowie. Ów młodzieniec co i rusz…

Anna Balcerowska · 25 lutego 2009 · książka ·

Czapski du Jil Silberstein: swoboda tajemna (Podmiotura)

„Tumult i olśnienie" składają się na przyjemną pieśń spotkania. Spotkania wielkiego Czapskiego i poszukującego Silbersteina.

Co mi się przypomniało, gdy rozpocząłem czytanie tej zaledwie siedemdziesięcio stronicowej książki, wspominającej Józefa Czapskiego? nic innego, jak Adieu monsieur Levinas . Są to słowa,…

Paweł Paszek · 2 stycznia 2012 · książka ·

Czarne Słońce

W „Moskwie Noir" nie ma człowieka, jest za to doskonały obraz społeczeństwa i człowieka, właśnie w to społeczeństwo bezwolnie i nieodzownie uwikłanego. Dzięki pokazaniu negatywnych obrazów jednostki, odczuwamy szczere pragnienie autorów chcących przywrócić coś, co zostało im odebrane.
Paweł Handzlik · 10 lutego 2012 · książka ·

Czas na "Szamański blues", czyli nowa seria Anety Jadowskiej

Aneta Jadowska jest znana z cieszącej się popularnością heksalogii o Dorze Wilk, której akcja toczy się we współczesnym Toruniu mieście mającym swoją drugą, magiczną twarz. Choć cykl o …

Tysyfone · 14 stycznia 2016 · książka · 1 komentarz

Czas, pojęcie względne.

Pamiętacie film „Częstotliwość”, gdzie główny bohater zmienia przeszłość (w wyniku kontaktów poprzez radio krótkofalowe), tym samym modyfikując swoją teraźniejszość?

Powyższe porównanie może wydawać się nie na miejscu, bo powieść Marcina Wolskiego Doktor Styks nie ma nic wspólnego z wymienionym filmem. Relacja pomiędzy dwoma przedstawionymi w powieści…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 12 czerwca 2012 · książka ·

Czasami słowa nie wystarczają...

Śmierć zazwyczaj powoduje, że stajesz się wspomnieniem, do którego miło czasami wrócić. Być może jest jakieś po śmierci , ale nie tu. Na tym świecie umierasz, ale życie innych toczy…

Ula Michalik · 11 marca 2016 · książka ·



strony: « ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca