Wywrota

książka

strony: « ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Carl Frode Tiller „Początki” (recenzja)

Początki Carla Frode Tillera to trzecia już część serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego. Po raz kolejny to propozycja świetnej literatury i dowód na to, że…

Anna Bugajna · 22 lipca 2019 · książka ·

Carpe diem spraw, by każdy twój dzień był niezwykły

Czytamy poezję nie dlatego, że to zabawne, lecz dlatego, że jesteśmy ludźmi, a ludzie wypełnieni są pasją . W wierszach zamknięte są wspomnienia, marzenia, uczucia, całe ludzkie dusze. W każdym z nas tkwi poeta. Trzeba go tylko odkryć.
konik_91 · 3 marca 2007 · książka · 5 komentarzy

Carpe diem! - przedpremierowa recenzja książki "Radość życia" Romy Ligockiej

Radość życia czyta się niespiesznie i smakuje wszystkimi zmysłami. To książka mądra i dojrzała, taka, do której chce się wracać. Na całość składają się z pozoru różne zapiski.…

Beata Igielska · 19 pazdziernika 2017 · książka ·

Cena ciekawości - recenzja głośnej książki "Terror" Dana Simmonsa

Terror jest literacką wersją pełnej tajemnic i niedopowiedzeń wyprawy arktycznej z 1845 roku. Była to ostatnia ekspedycja Johna Franklina, znanego podróżnika i eksploratora, który jest…

Beata Igielska · 12 kwietnia 2018 · książka ·

Cena przebaczenia (Tramwaj Literacki)

Dzyń! Dzyń! Przed Wami na pierwszym przystanku otwierają się drzwi Wrześniowego Tramwaju Literackiego. Kto się przejedzie? Kto chętny poczytać w Tramwaju? – przypisek Redakcji

Nie przepadam za thrillerami. Zawsze przypominały mi podkręcone do granic możliwości kryminały, w których fabuła i tajemnica schodzą na drugi plan, a najważniejsze jest szokowanie (bo nie…

Adrian Jaworek · 31 sierpnia 2011 · książka · 1 komentarz

Centrum z odpadów. „Garcia. Resztki świata”

W jednym z dramatów Rodriga Garcii pojawiają się się śmieci i stanowią one pretekst do opowieści o nadziei. Worek odpadów po klientach restauracji McDonald's jest przyczynkiem do egzystencjalnej refleksji bandy filozofów sprzedających burgery i ścierających stoliki. Rodrigo Garcia daje nam tym samym do zrozumienia, że tym co interesuje go w świecie jest dokładnie to, co odrzuca cywilizacja. Wszystko czego pozbywamy się w codziennym życiu stanowi punkt wyjścia dla jego dramatów. Resztki świata są zatem w centrum teatru Garcii.
Lena Knicka · 26 września 2014 · książka ·

Chce się czytać - premierowa recenzja książki "Boli tylko, gdy się śmieję..."

Listy i rozmowy między Ewą Lipską i Stanisławem Lemem oraz jego synem, Tomaszem, to prawdziwa uczta duchowa i wielka gratka nie tylko dla miłośników twórczości poetki i prozaika. Z…

Beata Igielska · 6 września 2018 · książka ·

Chmurdalia Joanny Bator

„Coś dziwnego dzieje się w chmur dali...” Kilka słów o najnowszej powieści Joanny Bator.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Chmurdalia to najnowsza powieść Joanny Bator. Można ją odczytywać jako kontynuację Piaskowej Góry , ale równie dobrze można potraktować te…

Anna Balcerowska · 24 czerwca 2010 · książka ·

Choć goni czas ("Tik-Tak", Jakub Pokojowczyk)

Odnalazłem poezje skromną.

Poproszono mnie o zrecenzowanie debiutanckiego tomiku poezji Jakuba Pokojowczyka pod jakże znaczącym tytułemTik-tak. Niestety, przy pierwszym czytaniu słowa przeciekły mi przez palce,…

Grzesiek z nick-ąd · 11 września 2015 · książka · 4 komentarze

Cholera dla dzieci

Tematów, których dorośli nie chcą poruszać z dziećmi, jest dużo, naprawdę dużo. I nie chodzi tylko o to, co ukrywane jest w filmach za ograniczeniami wiekowymi. Jeden z takich niewygodnych…

Michał Domagalski · 19 maja 2016 · książka ·

Choroby i my

Choroby nie dotyczą tylko jednostek, potrafią także wpływać na całe społeczeństwa. Dlatego autor „Spektakli masowej śmierci" postanowił dokonać analizy kilku największych epidemii, które dotknęły rodzaj ludzki.
Adrian Jaworek · 3 pazdziernika 2012 · książka ·

Chłód granitu

Seria morderstw w zimnym, szkockim miasteczku. Doskonały kryminał, który każdego przyprawi o dreszcze.

Bez złudzeń, bez sentymentów, bez skrupułów. Przekracza regulamin, nagina prawo, postępuje nieetycznie. Czyni to jednak w dobrej wierze. Tak najkrócej można scharakteryzować Logana -…

Anna Balcerowska · 29 lipca 2009 · książka ·

Ciąg dalszy piekła kobiet - recenzja nagrodzonej Bookerem powieści „Testamenty” Margaret Atwood

Prestiżową nagrodę Bookera za rok 2019 otrzymały wyjątkowo dwie autorki: po raz pierwszy w historii laureatką została ciemnoskóra pisarka, Bernardine Evaristo za "Girl, Woman, Other" i po raz drugi w karierze - Margaret Atwood za "Testamenty", czyli kontynuację "Opowieści podręcznej". Przyjrzyjmy się nowej odsłonie Republiki Gilead.
Dominika Ciechanowicz · 3 maja 2020 · książka · 1 komentarz

Ciało nie tylko się starzejące, czyli "Konające zwierzę", Philip Roth

W tak ułożonej opowieści o seksie precyzja i szczerość potrafią być zniewalająco przytłaczające.

Precyzja. To główna cecha Konającego zwierzęcia. Precyzja oraz próba bycia szczerym do samego końca. Próba, którą podejmuje narrator powieści, starzejący się wykładowca i jednocześnie…

Michał Domagalski · 14 lipca 2016 · książka ·

Ciało ponad intelektem. Liliana Hermetz „Costello. Przebudzenie” (recenzja)

Ostatnia książka Liliany Hermetz, choć niewielkich rozmiarów, to jednak zaskakuje swoją bogatą treścią i możliwościami. Dzięki niej poczułam coś, czego już dawno nie odczuwałam po…

Anna Bugajna · 4 sierpnia 2017 · książka · 1 komentarz

Ciekawe historie kryminalne, o których nie wiedziałeś

Co ludzi od wieków ciągnie do zbrodni? Żądza bogactwa, frustracje, wewnętrzne głosy? Czy człowiek popełniający zbrodnię stawia się ponad prawem ludzkim i boskim? Czy wykonuje moralny…

Jowita Szpilka · 16 listopada 2017 · książka · 2 komentarze

Cielesna polityka Jerzego. „Jerzy Kosiński” Jerome'a Charyna

Portretowany przez Charyna Kosiński urasta do rangi fetyszysty ciała (co ważne ciała nie-naznaczonego innością, rozumianego jako jedność i gwarancja międzyludzkiego porozumienia). Ubóstwiane przez bohatera ciało nie funduje tożsamości, ponieważ ta je ogranicza, próbując ująć w szablon, blokując jego ekspresję.
Łukasz Wróblewski · 25 listopada 2013 · książka ·

Ciemna strona Jugosławii. „Naga Wyspa. Gułag Tity” Božidara Jezernika

Božidar Jezernik napisał książkę o tym, o czym nie mówiło się głośno w Jugosławii. Jej lektura sprawi, że obraz kraju szczęśliwego i otwartego komunizmu zmieni się. Oczy zyskają inną, szerszą perspektywę. A czyż nie po to czyta się książki?
Krzysztof Mroczko · 30 grudnia 2013 · książka ·

Ciemna strona kraju carów

Boris Reitschuster powraca z kolejną porcją ruskiego ekstremu.

Bardzo miło wspominam lekturę Ruskiego ekstremu (Carta Blanca 2010), dlatego chętnie sięgnęłam po drugą część Ruski ekstrem do kwadratu. Co zostało z mojej miłości do Moskwy? (Carta…

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 20 pazdziernika 2012 · książka ·

Ciemna strona miasta - premierowa recenzja powieści "Barszalona" Agi Sarzyńskiej

Barszalona to udany debiut, który obala mit o pięknym mieście, w którym każdy chciałby zamieszkać. Aga Sarzyńska pokazuje ciemną stronę Barcelony i miejsca, do których rzadko zapuszczają …

Beata Igielska · 25 sierpnia 2017 · książka · 2 komentarze

Ciemna strona pisma – recenzja powieści „Święte słowo” Sigríður Hagalin Björnsdóttir

Nowa książka islandzkiej dziennikarki, Sigríður Hagalin Björnsdóttir, zaczyna się niepokojąco i tajemniczo, od dwuczęściowego motta: cytatu z Levi-Straussa i fragmentu czternastowiecznej…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 19 kwietnia 2020 · książka ·

CIERPIENIA DEXTERA, Jeff Lindsay

CIERPIENIA DEXTERA, Jeff Lindsay tytuł oryginału: DEXTER IN THE DARK literatura anglojęzyczna tłumaczenie: Tomasz Wyżyński liczba stron: 416 ISBN: 978-83-7885-969-7 oprawa: miękka bez…

Redakcja · 24 maja 2015 · książka ·

Cierpliwość i poszanowanie dla „Korony...”

Julia Fiedorczuk, tłumaczka „Korony dla Hansa Andersena”, książki Laury (Riding) Jackson, uważa że warto podjąć czytelniczy wysiłek, ponieważ „nagrodą jest mądrość”.

Brak puent, liczne dygresje, przydługie wstawki o warsztacie pisarskim, brak wyraźnej linii fabularnej, wiele wyliczeń i powtórzeń, aż w końcu trudność w odbiorze. Wszystko to, co dla…

Marcin Sierszyński · 15 lutego 2012 · książka · 1 komentarz

Co by było gdyby, ...czyli historia kontrfaktyczna

Całkiem inna historia Polski i Całkiem inna historia świata to dwie pozycje z kręgu historii kontrfaktycznej, zwanej także alternatywną.

Tytuły intrygują, jednocześnie kojarzą się ze starym, dość mało poważnym powiedzeniem: "Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem". Nie dajmy się jednak zwieść - nie są to…

Łukasz Szatyłowicz · 21 lutego 2009 · książka · 1 komentarz

Co dalej? (artykuł w ramach projektu RMW)

„Strażniczka bramy” to kolejna powieść Michelle Zink. Nie można powiedzieć, że kontynuacja jest lepsza od swojej poprzedniczki.

Strażniczka Bramy to już druga część trylogii autorstwa Michelle Zink. Niestety czytając ją, ma się zupełnie inne wrażenie. Akcja nie posuwa się zbyt szybko do przodu od momentu…

Karolina Jamrozik · 4 września 2012 · książka · 2 komentarze



strony: « ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca