Wywrota
nF

Paweł Leszczyński nF premium

41 Warszawa
79 artykułów 90 tekstów 659 komentarzy
Wskaźnik aktywności: 28%. Czego szuka w internecie: 1) miłości: 0%; 2) przygotnych związków: 2%; 3) przyjaźni: 1%; 4) Zrozumienia: 69%. Wskaźnik rotacji należności: 3. Kryteria kwalifikujące: RZS, F1, WKN:15. animator kultury, filozof

strony: « 1 2 3 4 »
alfabetycznie chronologicznie

Język nowych mediów

Książka Język nowych mediów, autorstwa Leva Manovicha, jest nie tylko pracą naukową uznaną za kultową zaraz po napisaniu, ale również fenomenalną inspiracją, docenioną przez specjalistów.
nonFelix · 10 marca 2009 · książka · 1 komentarz

Kochanie, zróbmy dziś coś zupełnie bez sensu

W czasie wycieczki przejdziemy się po buncie, psach liżących się po jajach i współczesnej kulturze. Życzę miłych autorefleksji.

Chwilę zastanawiałem się, czy nie zmienić tytułu na mniej medialny, ale za to lepiej przekazujący główną myśl artykułu. Stwierdziłem jednak w końcu, że najlepiej będzie rozpisać się …

nonFelix · 20 września 2008 · felieton · 5 komentarzy

koncert Marcina Wieczorka i Untitled, promocja płyty Miasto przygnębienia

Zapraszamy na koncert Marcina Wieczorka i zespołu Untitled promujący płytę Marcina Wieczorka "Miasto przygnębienia" (2009).Poza tym będzie można usłyszeć wyjątkowy projekt "Chciałbym…

nonFelix · 2 września 2009 · muzyka ·

Koncert Muchy, Organizm, Kolorofon.

Interaktywna nieformalna Grypa Artystyczna Ingai zaprasza na koncert do klubu Pretekst (Kolejowa 8/10). 8 grudnia, godzina 20:00. Wstęp 15 zł. Zagrają: MUCHY, ORGANIZM, KOLOROFON. Zapraszamy!…

nonFelix · 4 grudnia 2007 · muzyka ·

KONCERT PRZYJAŹNI dla Zygmunta Garlika

Zapraszamy na KONCERTY PRZYJAŹNI które odbędą się w kwietniowy weekend w całej Polsce. DOCHÓD Z KONCERTÓW W CAŁOŚCI PRZEZNACZONY BĘDZIE NA POMOC NASZEMU PRZYACIELOWI, ZYGMUNTOWI GARLIKOWI.

Idąc za przykładem koncertu nazwanego PIERWSZYM KONCERTEM PRZYJAŹNI w Ostrowie Wielkopolskim www.blues.com.pl/viewtopic.php?t=9592 i dzięki otwartości Zespołów oraz pojedynczych Muzyków,…

nonFelix · 5 kwietnia 2008 · muzyka ·

KONKURS NA PRZEŻYCIE!

Mam przyjemność ogłosić pierwszy, niezwykły, niezapomniany, niespotykany, najsuperekstrazejebisty...

Rozmawiałem nie tak dawno temu z Arkiem Janickim i innymi nieprzyzwoicie trzeźwymi członkami redakcji, o tym że wypadałoby ściągnąć trochę ludzi do działu publicystyki. Żeby przestał…

nonFelix · 11 maja 2008 · felieton · 7 komentarzy

Krótka historia Pomarańczowej Alternatywy

Pomarańczowa Alternatywa to zjawisko wyjątkowe w skali europejskiej, a za Żelazną Kurtyną, z powodu cenzury, była często dużo bardziej znana niż w kraju (...)

Trudno jest jednoznacznie uchwycić ruch Pomarańczowej Alternatywy, który lawirował pomiędzy surrealizmem a działalnością opozycyjną. Potraktowanie go w pełni poważnie grozi wpadnięciem w …

nonFelix · 7 czerwca 2010 · felieton · 1 komentarz

Książka dobra w 73 procentach

Nie wiem tak naprawdę, czym był komunizm. Mogę się tylko domyślać, czym jest teraz, zarówno w praktyce, jak i w pamięci. Słyszałem wiele o polityce cenzury, jaką prowadziły niegdysiejsze władze. Czytałem także książki wydane w tamtych czasach.
Paweł Leszczyński · 7 listopada 2003 · felieton · 1 komentarz

Kultura masowa a kultura popularna

Po wielu latach opozycja kultury niskiej i kultury wysokiej odchodzi do lamusa. W takim razie co nam pozostaje?

Europa uwielbia dualizmy i wewnętrzne napięcia, tak więc gdy tylko stwierdzono pojawienie się kultury popularnej, potraktowano ją jako głupszą, sprzedającą się siostrę kultury wysokiej.…

Paweł Leszczyński · 5 marca 2009 · sztuka · 6 komentarzy

Kultura obowiązkowa

Jak jednak sprawić, aby odbiorcy nie sięgali ponad swój poziom? Pani Zdzisława jeszcze umie dodać dwa do dwóch i doskonale wie, że bardziej opłaca się jej pójść do teatru na sztukę której nie zrozumie, niż przesiedzieć dwa razy dłużej w pobliskim kinie na mniej ambitnych projekcjach (a jeśli to film polski, to mamy nawet tych samych aktorów ;).
Paweł Leszczyński · 1 grudnia 2003 · felieton · 26 komentarzy

Kultura w Sieci

Czyli mały manifest poświęcony poszukiwaniu kultury w Internecie

Wyobraźmy sobie kulturę w Internecie jako luźny zbiór prac. Powyrywane z rzeczywistego świata dzieła pływają sobie w I-przestrzeni. Czyste bity zerojedynkowego kodu. Możemy na ślepo…

nonFelix · 4 czerwca 2009 · felieton ·

Listopadowy Wiershow - warszawska poezja z imprezą w tle

14 listopada (piątek) o godzinie 19.00 w opuszczonym sklepie nieopodal Domu Kultury "Stokłosy" (ul. Lachmana 5 od Metra Stokłosy) odbędzie się "WIERSHOW - poezja z imprezą w tle". W programie…

Paweł Leszczyński · 7 listopada 2003 · kultura · 2 komentarze

Magia srebrnego ekranu

Georges Méliès zetknął się z kinem dokładnie 28 grudnia 1995 roku, kiedy to bracia Lumière po raz pierwszy zaprezentowali swój wynalazek - kinematograf.

Był wówczas praktykującym magikiem i dyrektorem teatru Robert-Houdin. Kilka miesięcy później zakupił projektor wraz z kamerą i założył pierwsze w Europie studio filmowe. Na początku…

nonFelix · 4 stycznia 2009 · kino · 2 komentarze

Mamo, mamo! Kultura zjadła mi psa!

Współczesną kulturę można rozumieć, próbować zrozumieć, tolerować lub bagatelizować. Można też jej nienawidzić, brzydzić się jej antropomorfizacją, cierpieć z powodu wszechobecności.
nonFelix · 4 lipca 2008 · felieton · 1 komentarz

Maria Skłodowska-Curie, Fotobiografia

Maria Skłodowska-Curie wpatruje się w obiektyw z dokładnie tą samą, mimo mijających lat, pozbawioną emocji, miną. Nieważne, czy pozuje z dzieckiem, mężem, Einsteinem czy rowerem.

Obchodzony właśnie rok Marii Skłodowskiej-Curie i Światowy Rok Chemii to dobry moment, aby wydać biografię słynnej polskiej uczonej, co też słusznie zauważyła Anna Komorowska, Pierwsza…

nonFelix · 5 grudnia 2011 · książka · 7 komentarzy

Myśli w mojej głowie myśli w mojej głowie

(...) nie ma recepty na dekodowanie tekstu. Tu powinna być najważniejsza świadomość, a właściwie nadświadomość. Rozumienie procesów pojmowania, przyłączania, skracania. Również wynajdywania znaczących elementów.
nonFelix · 6 kwietnia 2010 · felieton · 4 komentarze

NEURO –etyka –biologia –psychologia. To się w głowie nie mieści

Zapraszam na sympozjum naukowe w Warszawie poświęcone neuroetyce i neuronaukom.

W imieniu Koła Naukowego Etyki w Nauce, Studenckiego Koła Naukowego Neurobiologii oraz Neuropsychologicznego Koła Naukowego, działających przy Uniwersytecie Warszawskim, mam przyjemność…

artykuł nie podlega moderacji
nonFelix · 20 maja 2009 · 30 ·

Nieistnienie. Co zrobić, gdy cię nagle dopadnie?

Od początku ludzkiej egzystencji, a raczej od narodzin filozofii, myśl boryka się z problemem nieistnienia. Można sformułować go w dwóch zdaniach: "Co istnieje?": "Nie mam pojęcia (ew. oglądu)". Ale ta odpowiedź - na pierwszy rzut oka prosta i przejrzysta - stwierdza tylko, że nie wiemy co istnieje, cały czas nie wypowiadając się bezpośrednio w kwestii nieistnienia.
nonFelix · 19 lipca 2007 · felieton ·

Niekończący się taniec tortu

Połączenie niemego filmu ze współczesną muzyką.

Połączenie niemego filmu ze współczesną muzyką. Przypadkiem wpadłem na to, żeby połączyć kawałek zespołu Kolorofon - Kpt. Skała z niemym filmem Georga Meliesa z 1903 r. Zrobiłem tylko…

nonFelix · 24 pazdziernika 2007 · muzyka · 1 komentarz

NIEME FILMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO. Student z Pragi.

Zapraszamy na kolejną edycję imprezy Ekspresja - Impresja - nieme kino z muzyką na żywo. Tym razem zaprezentujemy dwa filmy, których akcja rozgrywa się w magicznej Pradze: "Golem: jak przyszedłem na świat" i bardzo mało znany "Student z Pragi" z 1926, remake przełomowego filmu z 1913 roku.
nonFelix · 8 kwietnia 2008 · kino · 2 komentarze

Nieme filmy z muzyką na żywo. Zmęczona Śmierć i Furman Śmierci 18 i 25 maja

Kolejne zestawienie z cyklu Ekspresja-Impresja poświęcone jest śmierci. Prezentujemy dwa nakręcone w tym samym roku filmy, podejmujące ten sam temat na zupełnie inne sposoby. "Zmęczona Śmierć" Langa to niemieckie kino ekspresyjne, natomiast "Furman Śmierci" Sjörströma to szwedzkie kino impresyjne. Dwa mało znane arcydzieła niemego kina.
nonFelix · 6 maja 2008 · kino ·

O mutacji i innych zmianach

"Z małych (i miłych) żółwików bardzo szybko zrobiły się niezłe kozaki (też miłe?), które przygarnął do siebie (poniekąd w celu nauki) duży stary szczur - mistrz Splinter." - Krzysztof "Comco" Bartnik.
Paweł Leszczyński · 2 stycznia 2004 · album muzyczny · 5 komentarzy

O sztucznym społeczeństwie

Rozmyślania o stworzeniu sztucznego społeczeństwa opartego na internecie sprowadziły mnie znowu do podstaw. Czy społeczeństwo takie winno być wspólnotą, czy stowarzyszeniem? I czym się powinno zajmować?
nonFelix · 5 lutego 2008 · felieton · 1 komentarz

O trzech czytaniach - jedyna i słuszna droga do interpretacji poezji. Podręcznik wszechrzeczy w 110 wyrazach spisany

Rzecz będzie o czytaniu poezji. Chciałbym zaprezentować Wam jedną teoryjkę którą obmyśliłem z przyjaciółmi, nic specjalnie odkrywczego, jakkolwiek myślę że idea warta jest uwagi. Chodzi mianowicie o to, w jaki sposób wyrobiony czytelnik bierze udział w rozumieniu wiersza, oraz na jakiej zasadzie może ocenić umiejętności autora. Zaznaczę jednak, pamiętając losy podręcznika ze Stowarzyszenia Umarłych Poetów , iż nie aspiruję do stworzenia jakiegoś systemu, dzielę się tylko pewnymi obserwacjami.
Paweł Leszczyński · 28 grudnia 2003 · literatura · 18 komentarzy

O tym, jak to kultura masowa zamordowała nieme kino i jest jej teraz przykro

Kino w XIX wieku miało trzy następstwa: zakończyło wieloletnią manię zbierania pocztówek, spowodowało śmierć 125 wielbicieli nowego odkrycia i ostatecznie wywróciło nasz świat do góry nogami.
nonFelix · 30 listopada 2008 · felieton · 4 komentarze



strony: « 1 2 3 4 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca