Wywrota

Jak kupić Bitcoina? Nadciąga kolejna fala wzrostów

Na rynku kryptowalut w ostatnim czasie panuje gorąca atmosfera - wiele wskazuje na to, że w końcu wychodzimy z niedźwiedziego rynku. Coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, jak kupić Bitcoina. Na wykresach zaczęło robić się zielono, a Bitcoin i Ethereum zdobywają coraz wyższe lokalne szczyty. Czy czeka nas powtórka z 2017 roku i kolejna hossa?

Halving Bitcoina i jego wpływ na cenę

 

W maju tego roku doszło do zjawiska zwanego halvingiem. Jest to specjalna funkcjonalność, która automatycznie ogranicza ilość wydobywanych Bitcoinów o połowę. Dzieje się to średnio co 4 lata. Niższa podaż nowych BTC zmniejsza ich inflację, która obecnie wynosi zaledwie 1,8%.

Wokół każdego halvingu panuje ogromne zamieszanie. W historycznym ujęciu, gdy opadnie już pył, zaczynają się duże wzrosty. Jak duże? Za nami są już 3 takie wydarzenia. Pierwszy halving miał miejsce 28 listopada 2012 roku, a jeden BTC był wtedy warty 12$. Rok później jeden Bitcoin był warty aż 1000$. Dało to zwrot z inwestycji na poziomie około 8300%.

Drugi halving był nieco skromniejszy – kurs Bitcoina w ciągu roku zyskał „tylko” 260% (wzrost z 660$ na 2500$).

 

Wynika to z podstawowego prawa ekonomicznego – malejąca podaż przy rosnącym popycie winduje cenę w górę. Eksperci są przekonani, że podobny scenariusz czeka nas także w tym roku.

Być może aktualny wzrost ceny jest organiczną odpowiedzią rynku na tegoroczny halving. Praktycznie wszystkie wskaźniki sugerują dalsze wzrosty. Całkiem możliwy jest też atak na szczyt cenowy z poprzedniej hossy w wysokości 20 000$. Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna, a zwlekanie z podjęciem decyzji może oznaczać przegapienie znacznych zysków.

 

Coraz więcej pytań: jak kupić Bitcoina?

 

W poprzednich latach Bitcoin był tylko ciekawostką, o której mało kto wiedział. Zmieniło się to wraz z rozpoczęciem hossy w 2017 roku, kiedy to nawet stacje telewizyjne donosiły o gigantycznych wzrostach cenowych. Rośnie też społeczna świadomość na temat kryptowalut. Coraz więcej firm świadczących usługi finansowe zaczyna umożliwiać zakup i handel Bitcoinami. W tym roku pojawiły się też informacje dotyczące zakulisowych rozmów i planów wsparcia kryptowalut przez firmy takie jak VISA i PayPal.

 

 

W jaki sposób szybko kupić Bitcoina?

 

Zakup kryptowalut jest stosunkowo prosty, chociaż często wiąże się z wieloma formalnościami. Do wyboru mamy kilka możliwości:

  • Klasyczne giełdy – aby kupić na nich BTC, należy założyć konto, a następnie przejść rozległy proces weryfikacji tożsamości KYC. Bez tego giełda nawet nie pozwoli wpłacić na nią pieniędzy. Do zweryfikowania się konieczne jest podanie danych osobowych wraz z numerem PESEL oraz serii dokumentu. Giełdy zabiegają też o to, by klient został na ich platformie i obracał środkami - oczywiście płacąc od każdej transakcji odpowiednią prowizję. Wybór giełdy może być dobrym pomysłem, jeśli jesteś dobrym traderem i zamierzasz regularnie obracać kryptowalutami.
  • Bitomaty – są to specjalne maszyny, które wyglądem przypominają automat do napojów. Można je najczęściej spotkać w centrach handlowych w większych miastach. Jest to szybka forma zakupu BTC, umożliwiająca płatność za pomocą gotówki. Niestety jednocześnie jest to najdroższa opcja zakupu kryptowalut. Kupowanie w bitomacie obarczone jest bardzo dużym spreadem, czyli różnicą pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu. Dodatkowo kursy Bitcoina są tam sztucznie zaniżane.
  • Internetowe kantory – dość popularne rozwiązanie oferujące relatywnie szybki zakup kryptowalut. Oferują pewien kompromis pomiędzy klasycznymi giełdami a bitomatami. Niestety takie platformy umożliwiają zakupy tylko małych ilości Bitcoina, a do zrealizowania transakcji potrzebne jest podanie wrażliwych danych, takich jak np. numer telefonu. Jeśli chcemy kupić więcej BTC, to podobnie jak w przypadku giełd, będziemy musieli przejść czasochłonny proces weryfikacyjny. Kantory oferujące Bitcoiny nie są też tanie – średni spread wynosi około 7%.

Innowacyjny sposób na zakup Bitcoina

 

Na szczęście żyjemy w czasach wolnego rynku i nie musimy zadowalać się bylejakością. W odpowiedzi na zbyt skomplikowane produkty, które oferują kryptowaluty, powstał serwis BitClude. Jest to innowacyjna giełda i kantor w jednym. Aby skorzystać z niego i kupić Bitcoina, wystarczy założyć konto, które otworzymy w kilkanaście sekund. W przeciwieństwie do swojej konkurencji BitClude oferuje szereg natychmiastowych płatności, które pozwolą szybko zamienić złotówki na Bitcoiny.

 

Co czeka rynek kryptowalut?

 

Kryptowaluty to wspaniała technologia, którą interesują się najwięksi gracze z całej branży fintech. VISA, PayPal i Facebook to tylko jedni z nielicznych, którzy chcą na nich zarobić. Wejście inwestorów instytucjonalnych na rynek krypto będzie oznaczał kolejną falę wzrostów. Być może nawet spełni się przepowiednia o 1 Bitcoinie wartym milion dolarów.

Faktem jest, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak kupić Bitcoina. Pozostaje tylko pytanie, jak wielu rzeczywiście się na to zdecyduje, a co za tym idzie – jak będzie kształtował się rynek kryptowalut.  


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Radek
Radek 29 czerwca 2022, 19:52
A czy ktoś byłby w stanie mi powiedzieć czym się różni Bitcoin od WBTC? Patrzę na notowania np. coinrank.pl/coin/wrapped-bitcoin i jego cena wynosi tyle samo, co Bitcoina. O co tu chodzi?
przysłano: 10 września 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca