Film

Trainspotting - recenzja(?)

Mark Renton buntuje się przeciw pralkom, garniturom, kredytom i otwieraczom do puszek. Buntuje się przeciw beznadziejnej codzienności która zalewa nas dzień za dniem.
„Trainspotting to świetny film o ćpunach i o ich życiu, o ich kumplach, o ich wolnych chwilach, o tym jak wstrzykują sobie herę, i o tym że mają gdzieś roślinki zwane 'normalnymi ludźmi'.” Tak powie każdy(?) kto obejrzał ten film. Ja chcę jednak napisać o czymś innym, ponieważ jest to też historia Marka Rentona – człowieka.

Mark Renton buntuje się przeciw pralkom, garniturom, kredytom i otwieraczom do puszek. Buntuje się przeciw beznadziejnej codzienności która zalewa nas dzień za dniem. Wybiera prawo odmowy wyboru prawa do życia. Ma coś, co jest, według niego, lepsze – heroinę i to z niej składa się cały jego świat.

Mark Renton czasami ma dosyć tego co robi. Ma dosyć tkwienia o uszy w gównie i zatruwania sobie życia. Ludzie mają jednak słabą wolę – Mark raz za razem powraca do punktu wyjścia. Ciągnie to dalej, próbując zapomnieć o wszystkich swoich problemach, na tyle na ile tylko jest to możliwe...

ale w końcu nie może już wytrzymać. Ucieka od tego co było dotychczas. Ucieka do Londynu, znajduje pracę, mieszkanie, nowe życie. Nie ma przyjaciół, nie ma heroiny i nawet jest mu z tym dobrze – przynajmniej tak mu się wydaje. Jednak przeszłość powraca sama. Na jakiś czas wraca cały stary świat. Wraca chęć ucieczki.

Mark Renton znowu to robi. Znowu ucieka mówiąc sobie, że teraz wybierze życie – telewizory, zdrowe jedzenie, przyjaciół, święta z rodziną, odsetki, walizki pod kolor ubrania... byle tylko przeżyć - do śmierci, ale gdyby nawet wierzyć w szczerość jego słów, czy będzie w stanie zostać zwykłym, beznadziejnym człowiekiem – takim jak my?

Trainspotting to film, który każdy może odebrać inaczej, na swój własny sposób. Dzieje się tak dlatego, że główny bohater, choć jest narkomanem z nizin społecznych, posiada cechy każdego z nas. Jest on buntownikiem, człowiekiem który nie godzi się z rzeczywistością, cały czas próbując ją zmieniać. Chce żyć inaczej, w zgodzie z własnymi ideałami, tyle że we współczesnym świecie jest to bardzo trudne, może nawet niemożliwe.

Nie ma już miejsc do których można by uciec. Dlatego, w pewnym sensie, każdy z nas jest Markiem Rentonem.

Tym jest, mniej więcej, dla mnie Trainspotting, ale jeżeli nawet się ze mną nie zgadzasz, zawsze możesz obejrzeć ten film, bo jest to świetna historia o ćpunach, o ich życiu, o ich kumplach...

reżyseria: Danny Boyle

scenariusz: John Hodge (na podstawie powieści Irvine’a Welsha)

występują: Ewan McGregor, Robert Carlyle, Ewen Bremner

rok produkcji: 1996

Johnny Panic

40
3 artykuły
????????


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Maverick 3 marca 2003, 22:30
Dla mnie kultowy film :)
FrostiG
FrostiG 15 grudnia 2003, 19:11
Malo go pamietam, ale wiem, ze zrobil na mnie ogromne wrazenie. Trzeba obejrzec...
coest
coest 21 stycznia 2004, 23:13
Czas powodue ze wspomniane wyzej cpanie, staje sie rutynowe do tego stopnia ze mozna by rzec: imprezy cpanie, kolowanie towaru, meliny, syf . Do tego stopnia ze alternatywa staje sie pralka , telewizor, kapcie , rodzinne teleturnieje. Renton jawi sie tu nam jako buntownik totalny, ktorego nudzi nawet capnie, jest on wyraznie rozny od sowich kumpli, ktorych uwaza za cpunow, przestepcow. Zal mu tylko jednego z nich i to jemu pozostawia czesc pieniedzy. Renton postawawia zmienic swoje zycie, a ze z ta zmian nieodzownie zwiazne sa pieniadze...Wielce ciekawy film, z kazdym mijajacym rokiem odbieram go inaczej, coraz glebiej, mysle ze coraz obiektywniej. Podbna sytuacja permanetnego buntu pokazana jest w "Tangu" Mrozka
Olenka
Olenka 5 sierpnia 2004, 18:06
ten text bardzo mi sie podoba i wogole twierdze ze ten film jest zajebisty i warto jest go oglandnac!!!
Usunięto 1 komentarz
przysłano: 24 marca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca