Film

„Klitschko" w kinach od 6 września

Ten pełnometrażowy dokument opowiada historię dwóch najbardziej znanych braci w świecie boksu: Vitalija i Wladimira Klitschków.

 

Mamy szansę podejrzeć życie wielkich mistrzów od stawiania pierwszych kroków w boksie w Związku Radzieckim. Szansą na międzynarodową karierę była dla braci przeprowadzka na Zachód, gdzie pod okiem pierwszych profesjonalnych trenerów Wladimir trafił do elity czołowych zawodników warszawskiej Gwardii. Pasmo największych sukcesów rozpoczęło się w 1996 roku pierwszą zawodową walką Vitalija i debiutem Wladimira na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.

Po drodze do sukcesu obaj doświadczają porażek i niepowodzeń, znajdują się w niskich formach, kłócą się ze sobą by zawsze wrócić na ring w wielkim stylu. W dokumencie widz znajdzie emocjonujące rozmowy z kolegami i przeciwnikami pięściarzy jak i z rodzicami, co daje rzeczywisty i spójny obraz ich życia. Produkcja pokazuje ich drogę od przygotowań do walki, aż po zejście z ringu.

 

Reżyser Sebastian Dehnhardt w kameralny sposób przedstawił fascynujący obraz dwóch wielkich sportowców, którzy są przede wszystkim braćmi.

 

KOMENTARZ REŻYSERA
 

W boksie wagi ciężkiej bracia Klitschko są jak Kennedy. Być może to porównanie na wyrost, ale w pewnym sensie tak jest, informacjom o nich towarzyszom podobne emocje. My Niemcy zaadaptowaliśmy Kliczków na nasz grunt i pokochaliśmy ich, uważamy ich za swoich. Są fenomenem. 60 tys. widzów przychodzi na stadiony, żeby obejrzeć ich walki a miliony zasiadają wtedy przed telewizorami. Wszyscy chcą zobaczyć „naszych chłopców”, wchodzących na ring z zacięciem w oczach.

 

Robienie dokumentu o fenomenie Kliczków nie oznaczało zrobienia serii obrazów o ich życiu. Ja chciałem czegoś więcej. Chciałem dostać się za kulisy. Żeby wzięli nas za rękę i poprowadzili w głąb bokserskiego świata, żebyśmy tam mogli poznać zasady, którymi rządzi się ten sport. I dostałem na to pozwolenie.

 

Dokument jest o rycerskości, co w naszym nowoczesnym świecie wydaje się tylko wspomnieniem przeszłości. Jest o wartościach jak posłuszeństwo, dyscyplina i siła dążenia do celu. Łączy ze sobą kulturę i inteligencję z atletycznym instynktem zabójcy. Przede wszystkim jednak film jest o sile, drzemiącej w rodzinie. Sile, którą tylko rodzina może dać. Ponadto jest o bezwarunkowej braterskiej miłości, która daje obu pięściarzom wigoru, czego świat bokserski im zazdrości.

 

Byłem uprzywilejowany – mogłem podpatrywać tą miłość okiem mojej kamery.

 

Sebastian Dehnhardt

 

O KLICZKACH

 

Vitalij Klitschko urodził się w 1971 roku w Kirgistanie. Pierwszą walkę stoczył w 1996 roku. W tym samym roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza wagi ciężkiej wygrywając z Herbie’m Hide’m przez nokaut (WBO). Pas federacji WBC zdobył w 2004 roku pokonując Corriego Sandersa. Z powodu urazów fizycznych musiał zawiesić karierę. Wrócił w wielkim stylu w 2008 roku, wygrywając pas WBC. Ten comeback uplasował go w jednej linii z Muhammadem Alim, Evanderem Holyfieldem i Lennoxem Lewisem. Im czterem udało się wygrać trzy razy pasy wagi ciężkiej. Nazywany jest Doktorem Żelazna Pięść.
Witalij angażuje się również w działalność prospołeczną i polityczną. Dwa razy startował w wyborach na burmistrza Kijowa. Zasiada w radzie miasta. Jest również członkiem komitetu na Euro 2012 i ambasadorem UNESCO.


Wladimir Klitschko urodził się w 1976 roku. Swój największy sukces jako amator odniósł w 1996 roku, zdobywając złoty medal na olimpiadzie w Atlancie. Pierwszy tytuł mistrza wagi ciężkiej zdobył w roku 2000. Jest mistrzem federacji IBF, WBO i IBO. Poza boksem angażuje się, podobnie jak brat, w sprawy społeczne. Jest ambasadorem UNESCO, podróżuje m.in. po Namibii zbierając pieniądze na budowę szpitali i szkół.
Występował już na srebrnym ekranie m.in. w „Keinohrhasen” Tila Schwegera czy „Ocean’s eleven” Stevena Soderbergha.

 


REŻYSER
Sebastian Dehnhardt


Sebastian Dehnhardt urodził się 1968 roku. Jest partnerem w firmie produkcyjnej BROADVIEW. Ma bogate doświadczenie w historycznych filmach dokumentalnych. Był odpowiedzialny za serię robioną dla niemieckiej stacji ZDF o Hessie i Freislerze, czy Leni Riefenstahl. Za „The Exiles – Hitler’s Last Victims” otrzmał Bavarian Film Avard natomiast za trylogię „Staliningrad” nominację do międzynarodowej nagrody Emmy. Emmy Award trafiła w jego ręce za dokument „The Drama of Dresden”. „Klichko” jest jego kinowym debiutem.


FILMOGRAFIA:

2011 Klitschko
2010 The Chancellor Who Fell to his Knees – The Two Lives of Willy Brandt
2009 The Miracle of Leipzig
2009 The Krupp Family
2007 Legends: Heinz Rühmann
2006 Champions We Are – A Football Love Affair
2005 The Drama of Dresden
2004 The Miracle of Bern – The True Story
2003 Stalingrad
2001 The Exiles – Hitler’s Last Victims
2000 Battlefield Vietnam: The Dirty War
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 września 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca