Film

Ostaszewska, Bonda, Novika walczyły na filmowym ringu

 

Maja Ostaszewska opowiadała o dziecięcych marzeniach. Novika była Panem Kleksem, a Katarzyna Bonda – Gargamelem. Dziś w warszawskim Kinie Muranów gwiazdy i dzieci zmierzyły się na „Filmowym ringu” w bitwie na filmowe skojarzenia. Wydarzenie zainaugurowało kampanię społeczną „Dzieciaki na horyzoncie” Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Było też niekonwencjonalną zapowiedzią pierwszej edycji festiwalu Kino Dzieci, który rusza 27 września w 15 miastach w Polsce.

Chcieliśmy pokazać, jak kino może pobudzać wyobraźnię, prowokować do rozmowy, a przede wszystkim do wspólnej, spontanicznej zabawy – mówił Maciej Jakubczyk, szef działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Na „Filmowym ringu” stanęły dwie drużyny złożone z ambasadorów festiwalu Kino Dzieci: Mai Ostaszewskiej, Katarzyny Bondy, Noviki oraz ośmiorga dzieci. Do walki i dyskusji o marzeniach, wyzwaniach i przyjaźni zagrzewała uczestników Kasia Stoparczyk z radiowej Trójki. Pretekstem była wspaniała animacja „Królik i jeleń” – jeden z hitów festiwalu Kino Dzieci. To historia pary przyjaciół, którzy za sprawą nieudanego eksperymentu zostają uwięzieni w dwóch różnych światach. Jeleń trafia do rzeczywistości trójwymiarowej. A królik nie może wydostać się z dwóch wymiarów. – Zrobiłem podobny błąd. Też byłem jeleniem – komentował jeden z chłopców uczestniczących w ringu. – Zwróćcie uwagę, że bohaterowie docenili przyjaźń dopiero wtedy, gdy prawie siebie stracili – zaznaczała pisarka Katarzyna Bonda, specjalistka od kryminałów.

Kontakt z filmem nie musi kończyć się wraz z napisami końcowymi. Do wspólnych rodzinnych zabaw kinem będziemy zachęcać podczas całego festiwalu Kino Dzieci – mówił Maciej Jakubczyk. – Przygotowaliśmy warsztaty dla rodziców, zajęcia plastyczne inspirowane filmami dla dzieci. A cały festiwal zainaugurujemy 27 września serią filmowych śniadań w warszawskich i wrocławskich kawiarniach.

Potem w ciągu 10 festiwalowych dni widzowie Kina Dzieci będą mieli w czym wybierać. Program tworzy 50 tytułów: animacji, filmów aktorskich, krótkich i długich metraży w większości niepokazywanych dotąd w Polsce. Podzielone zostały na sekcje tematyczne o: przyjaźni, wyzwaniach oraz relacjach z rodzicami. Oddzielny festiwalowy blok poświęcony został prezentacji dziecięcego kina z Norwegii - kraju, który jest wzorcowym przykładem, jak kręcić mądre i atrakcyjne opowieści dla najmłodszych.

Kino Dzieci odbędzie się od 27 września do 5 października równolegle w 15 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu. Ale ten festiwal to więcej niż pokazy i zabawa. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza do dyskusji na temat jakości polskich produkcji dla dzieci. Nad przyszłością dziecięcego kina oraz różnymi metodami edukacji przez sztukę zastanawiać będą się uczestnicy konferencji oraz cyklu paneli „Kręcimy kulturą dla dzieci”.

***

Festiwalowi towarzyszy zainaugurowana dziś kampania społeczna „Dzieciaki na horyzoncie”. Jej celem jest zachęcanie do rodzinnych wypraw do kina na dobre filmy. Kampanię oraz festiwal Kino Dzieci wspierają ludzie kultury i mediów, którzy sami są rodzicami: Katarzyna Bonda (autorka kryminałów), Novika (wokalistka, autorka teksów), Maja Ostaszewska (aktorka), Katarzyna Stoparczyk (dziennikarka radiowej Trójki), Adam Woronowicz (aktor).

Pokazy festiwalowe są biletowane. Cena od 5 do 12 zł w zależności od kina.

Pełen program festiwalu Kino Dzieci oraz lista kin na stronie www.kinodzieci.pl.

Więcej informacji także na www.facebook.com/dzieciakinahoryzoncie

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca