Film

Amerykańskie media o "Demonie"

"Demon", ostatni film zmarłego w ubiegłym roku Marcina Wrony, wszedł właśnie na ekrany amerykańskich kin. O produkcji piszą m.in. "New York Times" i "Rolling Stone".
Na łamach "New York Timesa" na "Demona" uwagę zwróciła Manohla Dargis. W swojej recenzji naczelna krytyk filmowa gazety chwali m.in. sposób, w jaki reżyser "zagęszcza atmosferę tajemnicą", wizualny styl filmu, narracyjne elipsy i temat - "idealny dla kina art house'owego".

Z kolei w "Rolling Stonie" przeczytać możemy: "Po części ciarki-biegające-po-plecach, po części ostra społeczna satyra na współczesną Europę Wschodnią i cudowna mieszanina komedii i tragedii".

Pozytywnie ocenił również dzieło wpływowy serwis recenzencki - RogerEbert.com - który przyznał "Demonowi" trzy i pół gwiazdki (na cztery możliwe). Krytyk Simon Abrams napisał m.in., że "Demon" to "atmosferyczny i inteligentny horror, ale paradoksalnie również ciężki film", a także "jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat" - obok "Czarownicy. Bajki ludowej z Nowej Anglii" ("The Witch") oraz "Babadooka".

Pod tym adresem można obejrzeć amerykański zwiastun produkcji.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy "Demon" zwrócił na siebie uwagę zagranicznych widzów rok temu na festiwalu w Toronto. Głównym bohaterem opowieści jest Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem. Przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety - Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...

"Demon" jest międzynarodową koprodukcją. Obok Itaya Tirana ("Liban"), Tomasza Schuchardta, Andrzeja Grabowskiego i Agnieszki Żulewskiej w filmie grają Adam Woronowicz, Cezary Kosiński, Anna Radwan, Katarzyna Gniewkowska i Tomasza Ziętek. Marcin Wrona nie tylko film wyreżyserował, ale również był jego producentem i współautorem scenariusza. Twórca zmarł tragicznie we wrześniu 2015 roku, kilka dni po polskiej premierze dzieła na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 10 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca