Muzyka

DJ Spooky w Gdańsku!

 Twórczość DJ Spookiego - artysty związanego z nowojorską sceną eksperymentalną - zakreśla szeroki krąg, w którym mieści się muzyka elektroniczna i sztuka konceptualna. Jest eksperymentatorem tworzącym na skraju takich gatunków muzycznych jak ambient, dub, jazz czy nawet hip-hop. Współpracował z takimi gigantami jak Metallica ( niezapomniany "For Whom The Bell Tools" z ścieżki dźwiękowej do filmu "Spawn" ).

Swoje teksty publikował na łamach The Village Voice oraz Artforum. Jest autorem książki "Rythm Science" (2004) wydanej przez prestiżowe wydawnictwo MIT Press.

 

Jego twórczość dowodzi, że bycie DJ-em to prawdziwa sztuka, że za użyciem elektroniki, cyfrowych kodów i znaków kryje się spójna filozofia i konkretne przesłanie.

 

12.09.2008 o 19:00 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) DJ Spooky zaprezentuje jedną ze swoich głośniejszych prac - remix audiowizualny, przez niektórych nazywany też multimedialnym performance'em - „Rebirth of a Nation" („Odrodzenie narodu") z 2004 roku.

 

Projekt oparty został o jeden z najpopularniejszych filmów kina niemego, „The Birth of a Nation" D.W. Griffitha z 1915 roku, do dziś budzącego kontrowersje ze względu na treść propagującą wyższość białej rasy oraz gloryfikującą działania Ku Klux Klan. W „Rebirth of a Nation" cyfrowo przetworzone sceny z filmu Griffitha przeplatają się z zapisem działań współczesnych artystów pochodzenia afrykańskiego - głównie muzyków i tancerzy. „Rebirth of a Nation" to współczesny komentarz do wciąż trwających nieporozumień i konfliktów na tle rasowym.

 

 

Źródło: materiały prasowe

12 września 2008, 19:00 centrum św. Jana w Gdańsku

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 września 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca