Muzyka

Koncert jazzowego tria Mikołaj Trzaska, Mark Sanders i Peter-Friis Niels

Mikołaj Trzaska, Mark Sanders i Peter-Friis Niels zagrają w Centrum Kultury w LublinieZnany niegdyś z niekonwencjonalnych działań muzycznych, potem z zamiłowania do free jazzu Mikołaj Trzaska w 2003 roku nawiązał współpracę z sekcją słynnego saksofonisty Petera Broetzmana - kontrabasistą Peterem Friis-Nielsenem i perkusistą Peeterem Uuskylą.
Pierwszym jej efektem była koncertowa trasa po Polsce i Europie, finalnym zaś nagrana wspólnie, właśnie podczas tej trasy, płyta live "Unforgiven North", która oczarowała krytyków jazzowych.
"Z albumu na album składnia języka saksofonisty naturszczyka w zaskakującym tempie wzbogaca się, sublimuje i indywidualizuje. Już trzy albumy nagrane z braćmi Olesiami potwierdziły Trzaski akces do ekstraklasy polskiego jazzu. Ta płyta to krok w stronę europejskiej ligi mistrzów, w której zaskakująco szybko saksofonista stanąć może na podium obok Komedy i Stańki" - zachwycał się nowym przedsięwzięciem Trzaski krytyk muzyczny Michał Mendyk.
Trio Trzaska/Nielsen/Uuskyla wzbudzało wielkie emocje. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem, choć w zespole zagra inny perkusista - czołowy muzyk współczesnej sceny jazzowej z Wielkiej Brytanii - Mark Sanders.

Mikołaj Trzaska (Polska) - Mikołaj Trzaska - saksofonista i klarnecista, karierę rozpoczynał w legendarnym zespole Miłość na początku lat dziewięćdziesiątych. Następnie współpracował z braćmi Olesiami, był liderem własnych zespołów, tworzył muzykę do spektakli teatralnych i filmów, brał udział w nagraniu kilkunastu autorskich płyt, występował też gościnnie w nagraniu kilkudziesięciu innych. Wielokrotnie nagradzany na różnego rodzaju konkursach i festiwalach, od lat w ścisłej czołówce polskich muzyków jazzowych.

Peter Friis Nielsen - czołowy basista sceny skandynawskiej. Od lat zajmuje sie muzyką improwizowaną, porusza się także po obszarze muzyki współczesnej, pomiedzy eksperymentalnym rockiem i jazzem. Przez lata doswiadczeń wytworzył własny i niepowtarzalny jezyk muzycznego wyrazu. Współpracował z takimi wielkimi saksofonistami jak: John Tchicai i Evan Parker. Współpracował także z bardzo dobrze znaną w Polsce perkusistką Marilyn Mazur, ponadto pracował z takimi artystami jak: Phil Minton. Marc Ducret. Louisem Moholo, Kennethem Knudsen czy Pierre Dorge.

Mark Sanders - najbardziej aktywny i ceniony perkusista brytyjskiej sceny jazzowej. Od połowy lat 90-tych występuje i nagrywa z takimi muzykami, jak: Steve Beresford, Georg Graewe, Paul Rogers, Bill Laswell, Dudu Pukwana, Evan Parker czy London Improvisers Orchestra. W ciągu dziesięciu lat wziął udział w nagraniu ponad 50 płyt.

 

Kiedy: 26.11.2008 godz.18.30
Gdzie: Sala Nowa Centrum Kultury
Bilety: 20 zł
www.trzaska.art.pl

 

26 listopada 2008 Lublin

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 listopada 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca