Muzyka

Svavar Knútur z Islandii na dwóch koncertach w Polsce

Kolejny przedstawiciel wyspy gejzerów, wulkanów i wodospadów odwiedzi nasz kraj. Svavar Knútur z Islandii wystąpi we wrześniu w Poznaniu (27.09) i Ostrzeszowie (28.09). Jeśli chcecie poznać tradycyjne pieśni tej magicznej wyspy, zajrzyjcie na jego koncert!

 

27.09.2011 – wtorek – Poznań – Meskalina (Stary Rynek 6, Arsenał) – godz. 20

28.09.2011 – środa – Ostrzeszów – Kawiarnia Baszta (ul. Zamkowa 6) – godz. 20

(support: Jola Kostrzewska/Michał Kowalonek)

 

Halla Nordfjörd, ET Tumason, Snorri Helgason – ci islandzcy songwriterzy odwiedzili Polskę w ostatnich miesiącach. We wrześniu do naszego kraju na dwa występy przybędzie Svavar Knútur, kolejny przedstawiciel wyspy gejzerów, wulkanów i wodospadów.

Artysta wykonuje autorskie utwory po angielsku i islandzku, akompaniując sobie na gitarze. To głównie spokojne, kameralne piosenki opowiadające o bólu, nadziei i radości. Svavar nurkuje w mętne wody ludzkiej kondycji.

Jeśli cenisz muzykę Nicka Drake’a, Willa Oldhama (Bonnie „Prince” Billy), Nicka Cave’a i Krisa Kristoffersona, polubisz też twórczość Svavara.

 

Artysta znany jest z grupy Hraun, z którą utworem „Astarsaga ur fjollunum” podbił międzynarodowy konkurs BBC World Service występując dla milionów widzów i słuchaczy na całym świecie. W dorobku Svavara są dwa solowe albumy „Kvöldvaka” (Pieśni przy ognisku) i „Amma - songs for my grandmother” (Amma – pieśni dla mojej babci). Płyty otrzymały entuzjastyczne recenzje w islandzkiej (ale też niemieckiej i brytyjskiej) prasie muzycznej.

 

Drugi z albumów „Amma - songs for my grandmother” jest hołdem dla islandzkich pieśni ludowych i tradycyjnych. Svavar zarejestrował materiał używając wyłącznie gitary, ukulele i fortepianu, aby przedstawić klasyczne utwory, doskonale znane na wyspie. Album został wielkim hitem na Islandii.

Płytę zarejestrowano w salonie Svavara, w centrum Reykiaviku, podczas koncertu dla znajomych i rodziny. – Akustyk, odpowiedzialny za nagłośnienie, siedział w kuchni i kontrolował dźwięk. Nastrój był niezapomniany – wspomina artysta – Była tam też moja babcia. Usiadła i słuchała starych, dobrze znanych piosenek, które zawsze chciała śpiewać dla wojska. Wszystkie utwory z tej płyty są dla mnie ważne i zajęły szczególne miejsce w moim sercu. Jeśli słuchasz uważnie tego albumu, rozpoznać dźwięk przejeżdżających za oknem samochodów lub skrzypiące krzesła. Ale myślę, że to wszystko sprawia, że album jest ​jeszcze bardziej swojski – dodaje Svavar

 

W Polsce tradycyjnych utworów islandzkich i autorskich kompozycji Svavara posłuchamy jesienią w Poznaniu i Ostrzeszowie. Na wyspie jego muzykę dziennikarze opisują się jako „pop trolli i folk fiordów”. We wrześniu, sprawdzimy, co kryje się za tymi określeniami.

Posłuchaj Svavara: www.myspace.com/mrknutur


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca