Teatr

Zbliża się premiera „Wariata i zakonnicy"

Stanisław Ignacy Witkiewicz

„WARIAT I ZAKONNICA”

 

Reżyseria, choreografia i scenografia:  Sylwester Biraga

Muzyka: Marek Żurawski

Występują: Beata Bójko, Paweł Hajnos

 

Premiera:

 19 sierpnia 2011 roku

Teatr Druga Strefa

 
   

 

Przestrzeń spektaklu to cela zakładu dla umysłowo chorych „Pod Zdechłym Zajączkiem". Główny bohater, Walpurg to poeta, który buntuje się przeciwko wiążącemu jednostkę systemowi. Artysta tęskni do śmierci, ale narzucone przez jego katów ograniczenia i lekarstwa zrobiły z niego tylko „żywego trupa", gdyż nieskończenie dobre społeczeństwo „dba o to, by nie przestał się męczyć przedwcześnie".  Dramatyczne napięcie powstałe poprzez zestawienie twórczego umysłu poety - wariata i narzucanego mu środowiska zyskuje na sile dzięki jego relacji z opiekunką - zakonnicą, która widząc w nim nie tylko pacjenta ale i mężczyznę sama zaczyna kwestionować świat do tej pory przyjmowany za normalny.

 

Inscenizacja dramatu oparta jest na redukcji środków scenicznego wyrazu do minimum. Pomaga w tym nie tylko specjalnie skomponowana muzyka ale i podporządkowanie ruchu scenicznego euklidesowskim regułom. Elementy znane już w teatrze antycznym łączą się ze współczesnymi technologiami uzupełniając pełną ekspresji grę aktorską. Stworzona w ten sposób oryginalna przestrzeń wprowadza widza w swoisty mikrokosmos, który nie tylko pozwala na odmienne postrzeganie czasu ale pokazuje też z nowej perspektywy wieczną problematykę ludzkiego ego.

 

Dramat Witkiewicza należy do klasyki, z którą mierzyło się już wielu reżyserów. Wizja Biragi konsekwentnie skupia się na gradacji napięcia emocjonalnego między sceną a widzem po raz kolejny udowadniając, że dobry tekst literacki jest niezależny od trendów epoki w której powstał i pozostaje inspiracją dla pokoleń. Biorąc pod uwagę, że tempo życia jest dziś dużo szybsze niż w czasach Witkacego takie przypomnienie relacji między jednostką i społeczeństwem pomaga zrozumieć, że nawet jeśli powstały nowe kanały komunikacyjne i formy przekazu, to treść komunikatów pozostała niezmienna. 

 

Spektakle:

19, 20, 21, 22 sierpnia, godz. 20.00

22, 23, 24, 25 września, godz. 20.00

7, 8, 9, 10 października, godz. 20.00

 

Teatr Druga Strefa

ul. Magazynowa 14 A

Warszawa

http://www.teatrdrugastrefa.pl/

Facebookowy fanpage Teatru Druga Strefa

http://www.facebook.com/teatrdrugastrefa

Film na Youtube: Trwają próby do "Wariata i zakonnicy" Witkacego

 

 

Biogramy twórców:

 

Sylwester Biraga – reżyser, scenograf, aktor, dyrektor i założyciel Teatru Druga Strefa. Od 1990 roku wyreżyserował ponad 60 spektakli, z czego 3 premiery odbyły się w Wilnie (2001,2002,2003), 1 premiera w Brukseli(2004) i 3 premiery w Avignonie (2005, 2008, 2009), 1 premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu (2010). Absolwent Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). W latach 1996 – 2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku autorski spektakl Sylwestra Biragi FIN DE… otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie.  W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis.

 

Marek Żurawski – muzyk, kompozytor. Współpracował z prowadzonym przez Annę Michalak Teatrem Muzycznym PANTERA. Od 1987 roku współpracuje z zawodowymi teatrami tworząc muzykę do spektakli m.in. PWST w Białymstoku, teatr Fraszka, Unia Teatr Niemożliwy, Teatr Druga Strefa i Teatr Domowy CHMIELNA 6 w W-wie, Groteska w Krakowie, Scena Lalkowa im. J. Wilkowskiego w Kwidzynie, teatry w Łomży, Olsztynie, Słupsku, Rosji, Białorusi. Przez wiele lat prowadził, jako dyrygent Orkiestrę Elektroniczną Laboratorium Dźwięku. Od 2006 roku jest Dyrektorem Organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych – Lalka też człowiek. W roku 2008 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis.

 

Beata Bójko – aktorka, pedagog, instruktorka teatralna. Od 15 lat związana ze Stowarzyszeniem Druga Strefa, absolwentka Studium Teatralnego i Studium Animatorów Kultury przy Stowarzyszeniu Druga Strefa. Ukończyła Kolegium Nauczycielskie oraz trzyletnie studia licencjackie na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale pedagogicznym.  Od 1999 roku aktorka Teatru Druga Strefa. Ma na swoim koncie ponad 20 ról teatralnych. Jako instruktor teatralny i pedagog uczestniczyła w wielu projektach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z lokalnym domem kultury w Warszawie oraz Rodzinnym Domem Dziecka w okolicach Warszawy. Jako aktorka uczestniczyła w rozmaitych festiwalach teatralnych zarówno na terenie Polski jak i poza granicami kraju, grając zarówno w języku polskim jak i w języku angielskim oraz języku francuskim. Brała udział w wyjazdach teatralno - edukacyjnych organizowanych przez Teatr Druga Strefa na tereny Litwy. W 2009 roku otrzymała odznakę honorową ministra kultury Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

Paweł Hajnos - aktor, absolwent Lart Studio (2007), w latach 2007-2010 aktor eksperymentalnego teatru improwizacji Teatr Przestrzeni, współpracuje z Korporacją Teatralną, w zespole Teatru Druga Strefa od 2011. Występował m.in. w spektaklach Jana Klaty, Rafalali, Marii Iljuczonek, Andrzeja Pakuły, Łukasza Kwietniewskiego, pokazywanych m.in. podczas festiwali Sztuka Ulicy, re:wizje, Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Etgara Kereta. Zagrał m.in. główną rolę w filmie science fiction "Tam i z powrotem", który zdobył Nagrodę Jury na FPFF w Gdyni w 2010 roku oraz wystąpił w filmie "Moja dziewczyna", który zdobył Brązowa Żabę na festiwalu Camerimage. Uczestnik warsztatów filmowych Sławomira Idziaka "Filmspring" w 2009 i 2011 roku. Wziął udział w dwóch produkcjach międzynarodowych: "Who want my tummy" i "Relationcheap". Wystąpił w kilkudziesięciu filmach niezależnych.

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 stycznia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca