Teatr

Premiera w Teatrze Żydowskim. „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy”

PREMIERA

„Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy”

reż. Wojciech Klemm

28 III 2015 r. g. 22:30, Teatr Żydowski w Warszawie

 

28 marca o godzinie 22:30 w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” w reżyserii Wojciecha Klemma.  To historia trojga młodych ludzi, którzy dowiedzieli się, że są Żydami i próbują na nowo zbudować swoją tożsamość. Wypowiadane podczas sesji terapeutycznych zdanie „Jestem Żydem” przepełnia ich lękiem. Kolejne terminy spektakli: 21.04. oraz 12.05. o g. 19.00.

 

Projekt „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy” poświęcony jest zjawisku przerwanych biografii pokoleniowych, które utrudnia, a niekiedy uniemożliwia odtworzenie tożsamości kulturowej jednostki. Poszukiwania Autorów nie skupiają się wyłącznie na skomplikowanych kolejach historii, ale dotyczą takich problemów jak przemilczenie, tajemnica, wstyd, zakłamanie, dzięki czemu do tematu odnajdywania „żydowskiej prawdy o sobie” podchodzą od strony bardziej społecznej niż martyrologicznej.

 

Quasi-dokumentalna struktura dramaturgiczna tekstu przedstawia biografie „przemilczanych” tak, jakby każda z historii była schematem, sposobem na odcięcie się od przeszłości. Przeszłości naznaczonej przemocą, lękiem, zagubieniem. Mechanizmy zamazywania korzeni stają się w tekście fantazmatami, wokół których, jak wokół alternatywnej, skrzywdzonej  i fałszywej biografii toczy się życie postaci zbiorowo nazywanych jako AŻP. Kolejne warstwy wykorzeniania i sprytnych przemilczeń, bełkotliwych wyjaśnień w strukturze tekstu  doprowadzają do tego, że bohaterowie, żyjący w świecie tajemnicy i lęku o prawdziwej tożsamości, dyskutować mogą jedynie podczas terapeutycznego spotkania Anonimowych Żydów Polskich. Choć nieświadomi prawdy o przeszłości w dorosłym życiu obarczeni są traumami i obsesjami tych, którzy, niekiedy w dobrej wierze, starali się w ich biografiach „zafałszować” żydowską tożsamość. Pełni lęku, zawstydzeni ale i ciekawi siebie spotykają na tajnych sesjach, by nauczyć się opowiadać siebie.

 

Realizatorzy:

Reżyseria – Wojciech Klemm

Scenariusz – Michał Pabian

Muzyka – Dominik Strycharski

Obsada: Ewa Greś, Ryszard Kluge, Agnieszka Przepiórska (gościnnie), Dawid Rafalski (gościnnie)

 

Strona spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/rodziny-ktorych-nie-ma-czyli-anonimowi-zydzi-polscy-premiera

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Plac Grzybowski 12/16


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 marca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca