Teatr

„JULIUSZ CEZAR” - premiera 23 stycznia 2016, Scena Duża, Teatr Powszechny w Warszawie

Polityczny spisek, zabójstwo dyktatora, wojna domowa – sięgając po historię zamachu na rzymskiego dyktatora Juliusza Cezara i opisując konsekwencje tego wydarzenia, Shakespeare opowiadał o grożącej Anglii wojnie domowej i społeczeństwie skazanym na katastrofę.

 

Spektakl Barbary Wysockiej to obraz współczesnej rzeczywistości politycznej, tworzonej przez bezwzględnych polityków żądnych władzy, lecz nieprzygotowanych do jej odpowiedzialnego sprawowania, a także obraz obywateli, zakładników politycznego przewrotu, którymi łatwo manipulować za pomocą spreparowanych argumentów i rozdawnictwa publicznych pieniędzy. To wizja polityki, gdzie podstawowym paliwem jest trup władcy, nad którym wypowiada się słowa takie jak Wolność, Honor, Ojczyzna - tak długo, aż zmienią się w złowieszczo brzmiący polityczny frazes.

 

BARBARA WYSOCKA - aktorka, reżyserka. Absolwentka Wydziałów Aktorskiego i Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Wcześniej studiowała grę na skrzypcach w Hochschule für Musik we Freiburgu. Jako aktorka Starego Teatru w Krakowie wielokrotnie nagradzana za swoje role (Judyta w „Księdzu Marku”, Agnieszka w „8 Dniu Tygodnia”, Kassandra w „Odprawie posłów greckich”, Aleksandra Billewiczówna w „Trylogii”). Współpracowała z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Maxim Gorki Theater oraz Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie. Zagrała w filmach: „Am Ende kommen Touristen”, „Nachmieter”, „Polnische Ostern” oraz „Fremde Farben”. Reżyserowała w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie oraz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, Teatrach: Polskim we Wrocławiu i Polskim w Bydgoszczy, w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Kammerspiele w Monachium. Laureatka Paszportu „Polityki" za rok 2009. W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” 2015 otrzymała główną nagrodę aktorską za rolę Idalii w „Fantazym” w reż. Michała Zadary. Współtworzy grupę artystyczną CENTRALA.

 

 

William Shakespeare

przekład: Stanisław Barańczak

reżyseria: Barbara Wysocka

dramaturgia: Tomasz Śpiewak

scenografia: Barbara Hanicka

kostiumy: Julia Kornacka

reżyseria światła: Artur Sienicki

asystentka reżysera: Marta Aksztin

asystentka kostiumografa: Kornelia Dzikowska

inspicjentka: Barbara Sadowska

obsada: Anna Moskal, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor, Grzegorz Falkowski, Michał Jarmicki , Mateusz Łasowski

 

premiera - 23.01.2016, 19:00, Scena Duża

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca