Teatr

Teatr Żydowski wraca do gry na XIII edycji Festiwalu Singera (27.08.-04.09.2016 r.)

Od 27 sierpnia do 4 września, już po raz trzynasty, Fundacja Shalom organizuje Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Jego ważną częścią od lat są spektakle teatralne o tematyce żydowskiej. Do Warszawy zawitają najlepsi artyści z zagranicy oraz z Polski. W ramach festiwalu, po wakacyjnej przerwie, zobaczymy ponownie spektakle Teatru Żydowskiego z Warszawy.

 

– Teatr Żydowski w poprzednim sezonie obchodził swoje 65-lecie i od wielu lat zapoznaje polską publiczność z klasyką żydowskiej literatury. Nie możemy zaprzepaścić tej spuścizny i zawieść naszych widzów. Serdecznie dziękujemy Andrzejowi Nejmanowi i Andrzejowi Sewerynowi za okazaną gościnność i serce. W sierpniu ponownie zagramy dla ukochanej publiczności. Bądźcie z nami, zapraszam z całym zespołem! – mówi Gołda Tencer, Dyrektor Festiwalu.

 

 

Gościnność przede wszystkim

 

W tym roku program Festiwalu Warszawa Singera szczególnie bogaty jest w występy gościnne. Również sami organizatorzy korzystać będą z gościnności przyjaznych miejsc i instytucji. Zobaczymy polskie i zagraniczne spektakle dramatyczne, występy kabaretowe oraz czytania performatywne. Rokrocznie większość spektakli odbywała się na scenach Teatru Żydowskiego. W tym roku gros wydarzeń odbędzie się w gościnnych progach pobliskiego Teatru Kwadrat przy ulicy Marszałkowskiej, gdzie będzie mieścić się tymczasowo również kasa, jeden w Teatrze Polskim, a pozostałe tradycyjnie: w Synagodze Nożyków, w rejonie Placu Grzybowskiego, przy ulicach Próżnej oraz Twardej, w Centrum Kultury Jidysz oraz innych miejscach w Warszawie, kojarzonych z kulturą żydowską.

 

Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie wyjątkowy projekt "The Kishka Monologues" Teatru Yiddishpil z Izraela. Najmłodsza generacja artystów Teatru zabierze widzów w muzyczno-kulinarną podróż po wschodnioeuropejskiej kuchni żydowskiej. Nieprzypadkowo, bo jak wiadomo, jedzenie ma w kulturze jidysz miejsce szczególne. Usłyszymy więc dotyczące doświadczeń kuchennych oryginalne monologi i piosenki w języku hebrajskim i jidysz. Humorystyczne i wzruszające (28 SIERPNIA 2016, niedziela, godz. 16.00, Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

 

Trzeciego dnia spektakl "Anne Frank" chorwackiego Miejskiego Teatru Trešnja wprowadzi nas w świat ulicy Prinsegracht w Amsterdamie, przy której, podczas II Wojny Światowej ukrywała się Anna Frank i jej rodzina. - Naszym zamiarem jest opowiedzenie historii Anny w formie jak gdyby teatralnej mszy. Mszy, która – pomimo oczywistości faktów – powinna być na tyle poruszająca i nieprzewidywalna, aby każdego z widzów wciągnąć w świat Anny Frank. I aby każdy z widzów, opuszczając ten świat, poczuł, że nie jest już tą samą osobą, co przedtem – mówi Jakov Sedlar, autor sztuki (29 SIERPNIA 2016, poniedziałek, godz. 18.00, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

 

Następną pozycją obowiązkową będzie spektakl „Czarne czereśnie”, zorganizowany przez Staromiejski Dom Kultury. Punktem wyjścia jest historia Libera Tauba, płocczanina żydowskiego pochodzenia. Jego przeżycia są jednak uniwersalne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy ledwie otarli się o historię, kulturę i religię żydowską. Ten spektakl pokazuje, że relacja polsko-żydowska to przede wszystkim spotkanie jednego człowieka z drugim (31 SIERPNIA 2016, środa, godz. 19.00, Piwnica Na Wójtowskiej, ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej).

 

1 września będziemy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało przesłuchanie byłego Obersturmbannführera SS Adolfa Eichmanna przez kapitana izraelskiej policji Avnera Wernera Lessa. Oczywiście w skróconej wersji, gdyż rozmawiali blisko 275 godzin, a protokół liczy sobie 3564 strony... (1 WRZEŚNIA 2016, czwartek, godz. 17.00, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

 

Przedostatniego dnia festiwalu dowiemy się zaś, czy można zmierzyć wartość życia jednego człowieka? Czy można poświecić za jednostkę wiele istnień? Jak daleko można się posunąć w walce o wolność i sprawiedliwość? Do czego zdolny jest człowiek w granicznej sytuacji? Na te pytania postara się odpowiedzieć sztuka "Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim" poświęcona człowiekowi, który próbował zatrzymać Holokaust. W rolę dojrzałego Karskiego oraz w role rozmówców młodego Karskiego wcieli się Jerzy Zelnik (3 WRZEŚNIA 2016, sobota, godz. 20.00, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

Jak co roku, gościem festiwalu będzie Teatr NN z Lublina – tym razem ze spektaklem „Ostatni Demon – Powrót” (4 WRZEŚNIA 2016, niedziela, godz. 13.00, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

 

Teatr Żydowski z Warszawy wraca do gry

 

W ramach imprez towarzyszących, jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, dokładnie w trzy miesiące po premierze, która miała miejsce w Dniu Matki, odbędzie się niezwykle wzruszające przedsięwzięcie pt. „Matki“, które na pewno pozostanie na długo w pamięci każdego, kto je obejrzy. To performance, powstały według idei Gołdy Tencer, w reżyserii Pawła Passiniego i tekstu Patrycji Dołowy, poruszający temat utraty i jednocześnie ratunku. Jego bohaterkami są matki – te z obozów zagłady, ratujące swoje niemowlęta przed niechybną śmiercią, oraz te drugie, przygarniające i otaczające opieką poza murami getta. Razem z dorosłymi już, uratowanymi dziećmi wspólnie zastanowimy się, co czuły i o czym myślały, jakie pytania zadawały sobie matki po jednej i drugiej stronie muru. Gośćmi spejcalnymi będą ksiądz Romuald Jakub Weksler – Waszkinel, który po dwunastu latach od wyświęcenia na księdza odkrył, że urodził się w żydowskiej rodzinie. W spektaklu swoje historie opowiedzą także Elżbieta Ficowska i Joanna Sobolewska-Pyz – członkinie stowarzyszenia Dzieci Holokaustu (26 SIERPNIA 2016, piątek, godz. 20.00, Duża Scena Teatru Polskiego ul. Karasia 2).

 

Kolejna tegoroczna premiera to adaptacja sceniczna powieści Ota Pavla w reżyserii Jana Szurmieja "Śmierć pięknych saren", która opowiada historię wojennej, brutalnej rzeczywistości w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy. Pierwotną idyllę z czasów dzieciństwa i młodości przerywa piekło wojny, głodu, strachu i obozów koncentracyjnych (27 SIERPNIA 2016, sobota, godz. 18.00, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

 

I ostatnia repertuarowa pozycja obowiązkowa – w ramach Festiwalu Warszawa Singera obejrzymy jedno z najlepszych, w opinii widzów oraz ocen recenzentów, przedstawień ubiegłego sezonu teatralnego w reżyserii Anny Smolar, wygrywające nagrody i wyróżnienia na niemal każdym festiwalu, na którym się pojawi – w tym szczeciński Kontrapunkt czy Kaliskie Spotkania Teatralne. Kameralny spektakl "Aktorzy żydowscy" to odważna, podważająca stereotypy sztuka mająca na celu rozliczenie się z niechlubnych osądów wobec Teatru Żydowskiego i teatralnej sceny żydowskiej w ogóle. Zachęca do zadawania pytań: kim są aktorzy żydowscy? (2 WRZEŚNIA 2016, piątek, godz. 18.30, Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

 

Małe formy

 

W programie, jak co roku, nie może zabraknąć czytań performatywnych, na które wstęp jest wolny, po potwierdzeniu obecności. Sezon 2015/16 był dla Teatru Żydowskiego rokiem eksperymentalnego projektu "Przepisy domowe", polegającego na próbie uwspółcześnienia teatralnej klasyki żydowskiej, którego pomysłodawcą i kuratorem był Mike Urbaniak. Widzowie festiwalu poznają piąty, ostatni zaprezetowany w ramach cyklu utwór Szolema Alejchema "Wielka Wygrana" w interpretacji Marty Guśniowskiej i reżyserii Tomasza Szczepanka (31 SIERPNIA 2016, środa, godz. 18.30, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15).

 

Premierowo usłyszymy opowiadania jednego z najbardziej znanych pisarzy izraelskich Etgara Kereta ze zbioru „Siedem dobrych lat”, opowiadającego o siedmiu latach zupełnie nowego doświadczenia w życiu pisarza, jakim stało się bycie ojcem. Doświadczenie to każe autorowi spojrzeć od nowa na siebie, swój kraj, swoją rodzinę oraz własne miejsce w świecie. Reżyseria: Jacek Papis (31 SIERPNIA 2016, środa, godz. 18.00, Scena Pod Bistro, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

 

W ramach znanego już od wielu lat cyklu „Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają“ usłyszymy utwory klasyka literatury jidysz, Szolema Alejchema, w wykonaniu tuzów polskiej sceny teatralnej – Olgierda Łukaszewicza (2 WRZEŚNIA 2016, piątek, godz. 19.30, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9)  i Janusza Gajosa (4 WRZEŚNIA 2016, niedziela, godz. 17.00, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9).

 

Specjalnie na tę edycję festiwalu aktorzy Teatru Żydowskiego przygotują wydarzenia muzyczno-kabaretowe, stanowiące pewność dobrej zabawy: „Poproszę inny globus” (28 SIERPNIA 2016, niedziela, godz. 14.00 Scena kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138) i „Faszerowane kłopoty” (30 SIERPNIA 2016, wtorek, godz. 18.00), Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138).

 

Podobnie jak w ostatnich latach, Festiwal zagości nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Biłgoraju (13-14.08.), Leoncinie (21.08.), Radzyminie (26.08.), a także dodatkowo w Górze Kalwarii (02. i 04.09) i Sieradzu (10.09.). Z całością programu można zapoznać się na stronie: http://www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu/. Bilety online: www.teatr-zydowski.art.pl i http://www.eventim.pl/ oraz na stronie Teatru Polskiego (spektakl "Matki"). Aktualne informacje na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera. Biuro festiwalowe w tym roku wyjątkowo mieścić się będzie w Menora Info Punkt, wejście przez Bistro Charlotte Menora, przy Pl. Grzybowskim 2 (tel. 577250901 oraz 577250902), a kasa w Teatrze Kwadrat. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom. Założycielką i dyrektorem Fundacji jest Gołda Tencer – aktorka, reżyserka i dyrektorka Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

 

Program wydarzeń teatralnych XIII edycji Festiwalu Singera 27.08.-04.09.2016 r.

 

26 SIERPNIA 2016, piątek

 

godz. 20.00 „MATKI” – spektakl/performance/spotkanie Teatru Żydowskiego

Tekst i dramaturgia: Patrycja Dołowy, reżyseria: Paweł Passini, scenografia: Zuzanna Srebrna, multimedia: Maria Porzyc, muzyka: Daniel Moński, Paweł Passini, światło: Damian Bakalarz

Spektakl wg pomysłu Gołdy Tencer z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego: Moniki Chrząstowskiej, Ewy Greś, Ryszarda Kluge, Joanny Przybyłowskiej, Joanny Rzączyńskiej, Aliny Świdowskiej, Gołda Tencer, Jerzy Walczak, Ernestyna Winnicka, członków Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce: Elżbiety Ficowskiej i Joanny Sobolewskiej-Pyz oraz gościa specjalnego – Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela

Matka nie może już dłużej chronić swojego syna przed zagładą, wkłada go do koszyka i spuszcza do rzeki. Ta, która znajduje niemowlę, nadaje mu imię Mosze, co znaczy „wyciągnięty z wody”, „ocalony”. Wiele lat później dziewczynka wyniesiona z getta w pudełku po butach, do którego jej mama wkłada łyżeczkę z wygrawerowaną datą urodzin. Coś co ją określa, mówi, kiedy się stała. Lecz za parę dni dziewczynka „stanie się” ponownie za sprawą decyzji drugiej mamy, by została jej dzieckiem.

Autorzy spektaklu wraz z zupełnie już dorosłymi dziećmi z wiklinowych koszyków, próbują być z matkami w momentach tuż przed podjęciem decyzji. Szukają w tych chwilach odpowiedzi na pytania o tożsamość, ciągłość, powinność. Pytania, które uwierają i rozpychają się w słowie „matka”, domagając uwagi.

Impreza towarzysząca, czas trwania 1 godz. 45 min, spektakl bez przerwy

Duża Scena Teatru Polskiego ul. Karasia 2

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat) i w kasie Teatru Polskiego.


 

27 SIERPNIA 2016, sobota

 

godz. 18.00 „ŚMIERĆ PIĘKNYCH SAREN” – spektakl Teatru Żydowskiego

Reżyseria i inscenizacja: Jan Szurmiej, tłumaczenie: Andrzej Czcibor-Piotrowski, adaptacja sceniczna: Paweł Szumiec, opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, z wykorzystaniem ballad Jaromira Nohavicy

Obsada: Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Henryk Rajfer, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Dawid Szurmiej, Ewa Tucholska, Marek Węglarski

Ciepła, komediowa opowieść o losach pechowego komiwojażera, sprzedającego odkurzacze i lodówki „szwedzkiej firmy Elektrolux”, zapalonego wędkarza, platonicznie zakochanego w żonie szefa, artysty w swoim fachu, romantyka…

Spektakl na podstawie: „Śmierci pięknych saren” Oty Pavla – wybór opowieści i barwnych wspomnień z dzieciństwa i młodości autora. Niewinne lata pełne magii i cudowności brutalnie przerwane przez okrucieństwa II wojny światowej i następujące później czasy pogardy w komunistycznej Czechosłowacji, składają się na historię czesko-żydowskiej rodziny, opowiedzianą w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy.

Poszczególne sekwencje tej romantycznej przypowieści o kondycji serca i duszy człowieka puentują wybrane przez reżysera przepiękne ballady Jaromira Nohavicy.

Impreza towarzysząca, czas trwania 1 godz. 40 min, spektakl bez przerwy

Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat).


 

28 SIERPNIA 2016, niedziela

 

godz. 14.00 „Poproszę inny globus” – pogram muzyczno-kabaretowy aktorów Teatru Żydowskiego

Wystąpią: Monika Chrząstowska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski

Akompaniament: Teresa Wrońska

Scena kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat).

 

godz. 16.00 „THE KISHKA MONOLOGUES” – spektakl Teatru Yiddishpiel z Izraela

Występują: Yoni Eilat, Yonathan Rozen, Ronit Asheri, Miri Ragendorfer, Einat Segal-Cohen

Akompaniament: Oren Sela (pianino)

Reżyseria: Yoni Eilat, kierownictwo muzyczne: Lior Ronen, projekty kostiumów: Ofir Chazan, Liron Blis, choreografia: Meital (Tula) Damari, projekt świateł: Misha Chernyavsky, oświetlenie, technika: Stas Zotov, tłumaczenie, organizacja: Niva Mitelman, kierownictwo projektu: Zelig Rabinovitz

Najmłodsza generacja artystów Teatru Yiddishpiel zabiera widzów w muzyczno-kulinarną podróż po wschodnioeuropejskiej kuchni żydowskiej. Nieprzypadkowo, w końcu jak wiadomo, jedzenie ma w kulturze jidysz miejsce szczególne. Usłyszymy więc dotyczące doświadczeń kuchennych oryginalne monologi i piosenki w języku hebrajskim i jidysz. Humorystyczne i wzruszające.

Teatr Yiddishpiel powstał w Izraelu w 1987 roku. Jego misją jest popularyzowanie języka jidysz, przywracanie uroku i rangi języka, który niemal zniknął w czasie II wojny światowej. Jidysz na scenie teatru znów żyje, wyrażając mądrość tych, których z nami już nie ma.

Od czasu założenia teatr wystawił ponad 100 przedstawień. Dziś jest znany nie tylko z występów w kraju. Zdobył międzynarodowe uznanie, czego wynikiem jest jego stały udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w miastach całego świata: Montrealu, Londynie, Amsterdamie, Wiedniu, Los Angeles, Wiesbaden, Kijowie, Wilnie, Moskwie, Berlinie, Krakowie, Warszawie i wielu innych.

Spektakl w języku hebrajskim i jidysz, z tłumaczeniem na język polski, czas trwania: 1 godz. 30 min, bez przerwy

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat).


29 SIERPNIA 2016, poniedziałek

 

godz. 18.00 „ANNE FRANK” – spektakl Miejskiego Teatru Trešnja z Chorwacji

Autor sztuki: Jakov Sedlar, dramaturg i scenarzysta: Dominik Sedlar, narracja filmowa: Joško Ševo, montaż filmu: Dario Bajurin, kostiumy: Nina Silobrčić, oświetlenie: Aleksandar Mondecar, autor plakatu: Marko Ilić, zdjęcia: Damil Kalogjera, tłumaczenie: Giga Gračan, kierownik planu: Aline Arlavi Šarkezi

Wystąpi: Lucia Stefania Glavich Mandarić; oprawa muzyczna: Paula Žuljević (skrzypce)

Spektakl z wykorzystaniem fragmentów filmu „Anne Frank. Then and now” w reż. Jakova Sedlara i Dominika Sedlara (2014)

Przedstawienie wprowadza nas w świat ulicy Prinsegracht w Amsterdamie, przy której, podczas II Wojny Światowej ukrywała się Anna Frank i jej rodzina. (…) Naszym zamiarem jest opowiedzenie historii Anny w formie jak gdyby teatralnej mszy. Mszy, która – pomimo oczywistości faktów – powinna być na tyle poruszająca i nieprzewidywalna, aby każdego z widzów wciągnąć w świat Anny Frank. I aby każdy z widzów, opuszczając ten świat, poczuł, że nie jest już tą samą osobą, co przedtem. [Jakov Sedlar]

Czas trwania: 55 minut, spektakl w języku chorwackim ze streszczeniem napisów w języku polskim

Impreza zorganizowana we współpracy z Ambasadą Republiki Chorwacji

Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat).

 

30 SIERPNIA 2016, wtorek

 

godz. 18.00 „Faszerowane kłopoty” – program muzyczno-kabaretowy aktorów Teatru Żydowskiego

Wystąpią: Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski

Akompaniament: Teresa Wrońska

Piosenki i skecze z przedwojennego kabaretu autorstwa Juliana Tuwima, Mariana Hemara i Antoniego Słonimskiego.

Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat).


31 SIERPNIA 2016, środa

 

godz. 18.00 Czytanie performatywne opowiadań Etgara Kereta ze zbioru „Siedem dobrych lat”

Reżyseria: Jacek Papis

Wystąpią: Marcin Błaszak, Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki

Etgar Keret (ur. 1967) jeden z najbardziej znanych na świecie pisarzy izraelskich, nie był nigdy dotąd wystawiany w Polsce! Warto ten brak nadrobić, szczególnie, że Keret - mistrz krótkiej formy, jest z naszym krajem niezwykle związany: jego rodzina pochodzi z Polski, a w Warszawie przy ulicy Chłodnej znajduje się instalacja architektoniczna „dom Kereta”. Miejscu temu poświęcone jest jedno z opowiadań ze zbioru „Siedem dobrych lat”. Jest to najbardziej osobisty, a być może i najlepszy tomik Izraelczyka: opowieść o siedmiu latach zupełnie nowego doświadczenia w życiu pisarza, jakim stało się bycie ojcem. Doświadczenie to każe autorowi spojrzeć od nowa na siebie, swój kraj, swoją rodzinę oraz własne miejsce w świecie. „Siedem dobrych lat” to Keret szczery jak nigdy wcześniej, zabawny i ironiczny jak zawsze, ale i wzruszający - jak nigdy dotąd!

Scena Pod Bistro, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom (Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2).

 

godz. 18.30 Czytanie perfomatywne sztuki „Wielka Wygrana” Szolema Alejchema, w ramach eksperymentalnego projektu Teatru Żydowskiego, z cyklu „Przepisy domowe”

Tekst uwspółcześniony: Marta Guśniowska, reżyseria: Tomasz Szczepanek

Obsada: Marcin Błaszak, Przemysław Kosiński (gościnnie), Joanna Przybyłowska, Dawid Rafalski (gościnnie), Monika Soszka, Małgorzata Trybalska, Marek Węglarski, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski

Kurator cyklu: Mike Urbaniak

„Wielka wygrana” to napisana w 1915 roku ludowa komedia opowiadająca o losach biednego szewca, który wygrywa wielkie pieniądze na loterii, co niekoniecznie przynosi szczęście jego rodzinie. Na nowo przepisała ją Marta Guśniowska, jedna z najczęściej wystawianych w polskich teatrach dramatopisarek tworzących dla dzieci i młodzieży, a wyreżyserował Tomasz Szczepanek, absolwentem Wydziału Reżyserii stołecznej Akademii Teatralnej, doktorant w Instytucie Filozofii UW.

Impreza towarzysząca, czas trwania 60 min

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny

 

godz. 19.00 Spektakl „CZARNE CZEREŚNIE”

Obsada: Hanna Chojnacka, Szymon Cempura

Opracowanie muzyczne i akompaniament: Krzysztof Jaszczak

Liber Taub, płocczanin żydowskiego pochodzenia. Punktem wyjścia jest jego historia. Jego przeżycia są jednak uniwersalne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy ledwie otarli się o historię, kulturę i religię żydowską. Miłość do matki i tęsknota za nią, psoty w szkole i szkolna przyjaźń, dojrzewanie wiary w Boga, zderzenie ze złem tkwiącym w ludziach... Ten spektakl pokazuje, że relacja polsko-żydowska to przede wszystkim spotkanie jednego człowieka z drugim.

W spektaklu usłyszymy piosenki, które Taub słyszał przed wojną, w jej trakcie i po jej zakończeniu. Po latach, już w swoim domu w izraelskim Ramat Gan, nagrał je domowym sposobem a capella.

Historia Libera Tauba jest jedną z trzydziestu dwóch w książce Rafała Kowalskiego, zastępcy kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich, o płocczanach pochodzenia żydowskiego, która ma się ukazać we wrześniu tego roku.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Staromiejski Dom Kultury

Piwnica Na Wójtowskiej, ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej

Bilety w cenie 25 zł, zasady rezerwacji biletów na stronie www.scenapw.sdk.pl


1 WRZEŚNIA 2016, czwartek

 

godz. 17.00 „EICHMANN” – spektakl na podstawie sztuki Rainera Lewandowskiego

Reżyseria: Franz Froschauer, Georg Mittendrein, scenariusz: Franz Huber

Obsada: Franz Froschauer – Eichmann (rola wyróżniona Nagrodą Teatralną Landu Górna Austria 2015), chór – Alessa Dullinger, Andrea Froschauer-Rumpl, Tanja Jetzinger, Heidemarie Mayer, Friedrich Eidenberger, Gerhard Lehrner

Przesłuchanie byłego Obersturmbannführera SS Adolfa Eichmanna rozpoczęło się 29 maja 1960 w Jerozolimie, prowadził je kapitan izraelskiej policji Avner Werner Less. Rozmawiali blisko 275 godzin. Protokół liczy sobie 3564 strony.

W sztuce widać, w jaki sposób i co Adolf Eichmann zeznaje. Widzowie zajmują pozycję jego rozmówcy. Wypowiedziom Eichmanna towarzyszy chór, stanowiący dla nich historyczną przeciwwagę. Chór podważa zeznania Eichmanna, jest koszmarem, który go ściga. Komentarz chóru to nie tylko suche fakty, ale i bardzo emocjonalne i niezwykle poruszające fragmenty raportów i relacji świadków historii.

Spektakl w języku niemieckim z tłumaczeniem na język polski

Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat).


2 WRZEŚNIA 2016, piątek

 

godz. 18.30 „AKTORZY ŻYDOWSCY” – spektakl Teatru Żydowskiego

Reżyseria: Anna Smolar, scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz, muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka, scenografia i kostiumy: Anna Met, asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz

Występują: Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak

Spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy”, jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Uwięzieni w nieustannym próbowaniu pierwszej sceny spektaklu, którego premiera od kilkudziesięciu lat nie ujrzała światła dziennego, uciekają w opowieść o sobie, próbują zdefiniować paradoksy nie pozwalające im zrobić kolejnego kroku. Nie widzą teraźniejszości, bo wiąże ich pamięć i konieczność pamiętania o przeszłości i kontekście miejsca. Sześcioro aktorów na scenie prowadzi opowieści oparte na własnych życiorysach, doświadczeniach, wahaniach. Żadne z nich nie może jednak zagwarantować, że mówi tylko prawdę…

Spektakl otrzymał m.in. główna nagrodę na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie i nagrodę aktorska na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Impreza towarzysząca, czas trwania 75 min, spektakl bez przerw

Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat).

 

godz. 19.30 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – proza Szolema Alejchema w interpretacji Olgierda Łukaszewicza

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 

3 WRZEŚNIA 2016, sobota

 

godz. 20.00 Spektakl „BLIZNY PAMIĘCI. RZECZ O JANIE KARSKIM”

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zelnik

Wystąpią: Sebastian Ryś, Jerzy Zelnik

Drugi raz wysyłają mnie z misją do Rządu na Wychodźstwie (…) Wpisuję do pamięci każde przekazane zdanie. Mam je wiernie powtórzyć bez pomyłek w słowach czy intencjach. Nie mogę niczego spisać, to moja tajna amunicja – ładuję ją do magazynków pamięci , jak naboje do pistoletu i choć nie wystrzelą, są śmiertelnie niebezpieczne dla wroga. I dla mnie. [Jan Karski]

Czy można zmierzyć wartość życia jednego człowieka? Czy można poświecić za jednostkę wiele istnień? Jak daleko można się posunąć w walce o wolność i sprawiedliwość? Do czego zdolny jest człowiek w granicznej sytuacji?

Kiedy istnieją wartości najwyższe, cel uświęca środki. Ale czy zawsze?

W rolę dojrzałego Karskiego oraz w role rozmówców młodego Karskiego wcieli się Jerzy Zelnik, polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta i reżyser teatralny, w latach 2005-2008 dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi. Odtwórcą roli młodego Karskiego będzie Sebastian Ryś, aktor teatralny młodego pokolenia, wnuk Zbigniewa Rysia, krewny Zofii Rysiównej, ratujących Janowi Karskiemu życie.

Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138


4 WRZEŚNIA 2016, niedziela

 

godz. 13.00 „OSTATNI DEMON – POWRÓT” – spektakl Teatru NN

Scena kameralna, Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 8 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego (tymczasowo w foyer Teatru Kwadrat).

 

godz. 17.00 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – „Pieśń nad pieśniami” Szolema Alejchema w interpretacji Janusza Gajosa

Janusz Gajos – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Zdobył dużą popularność rolą Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies”. Stworzył wybitne kreacje m.in. w „Milionerze” S. Szyszki, „Wahadełku” F. Bajona, „Przesłuchaniu” R. Bugajskiego, „Ucieczce z kina Wolność” W. Marczewskiego, „Żółtym szaliku” J. Morgensterna, „Tam i z powrotem” W. Wójcika, „Zemście” A. Wajdy, „Jasminum” J.J. Kolskiego, „Układzie zamkniętym” R. Bugajskiego, „Body-Ciało” M. Szumowskiej. Laureat wielu nagród i plebiscytów publiczności. W 2005 otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej, w 2007 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w roku 2010 za wybitne zasługi dla kultury narodowej został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wygrał plebiscyt na Najlepszego Polskiego Aktora Czterdziestolecia. Od 2003 roku jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

 

Z całością programu można zapoznać się na stronie: http://www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu/. Bilety online na większość wydarzeń: www.teatr-zydowski.art.pl i http://www.eventim.pl/. Aktualne informacje na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca