Teatr

Czytania performatywne sztuk

 

Teatr MŁYN zaprasza na czytania performatywne młodych sztuk teatralnych

nagrodzonych w I Ogólnopolskim Konkursie na Kameralną Sztukę Współczesną

SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016

 

Czytania obu sztuk odbędą się 8 i 9 października

 

na Scenie Staromiejskiej SCEK, ul. Jezuicka  4, Stare Miasto, o godz. 18:00.

 

Produkcja: Joanna Piotrowska/Agnieszka Kondraciuk

 

Opieka artystyczna: Natalia Fijewska-Zdanowska

 

SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016 – ogólnopolska akcja teatralna, realizowana przez Teatr MŁYN, której celem jest zwrócenie uwagi na współczesny teatr kameralny, jego specyfikę, potencjał i szczególną wartość w dzisiejszej rzeczywistości artystycznej i społecznej.

 

Więcej: slowoaktorspotkanie.wordpress.com

 

Teatr MŁYN - jest niezależną sceną autorską, założoną przez Siostry Fijewskie. Działa od 2007 r. w Warszawie. Realizuje kameralne sztuki, poddające artystycznej analizie współczesną rzeczywistość. Więcej: mlyn.org

 

 

Realizacja:  Fundacja Artystyczna MŁYN dzięki wsparciu Miasta St. Warszawy

 

Promocja: Katarzyna Binkiewicz promocja@fundacjamlyn.pl

Bilety: 30 zł, rezerwacje@fundacjamlyn.pl  tel. 519 672 356

 

 

TATA WIESZA SIĘ W LESIE

 

Reżyseria: Helena Radzikowska

Występuje: Paweł Rutkowski

 

Dialog pomiędzy Bohaterem a Dziewczynką z kamerki. Niejednoznaczna opowieść o dorastaniu i samotności, która jest tak samo bolesna na pustym podwórku, jak w przepełnionym sloganami Internecie. Introspekcyjne rozliczenie bohatera z samym sobą, swoimi lękami, wspomnieniami, pustką i bezradnością.

 

Helena Radzikowska, reżyserka czytania: „Jak to zwykle bywa w psychoanalizie, okazuje się, że źródłem wyobcowania bohatera jest ciążące na nim widmo ojca. To typowy przedstawiciel XXI wieku – rozedrgany, pogubiony, niedojrzały, kreujący się na postaci zaczerpnięte z popkultury, potrafiący otworzyć się jedynie przed wirtualnym rozmówcą. Siła sztuki Pilarskiego polega na tym, że wszyscy – oczywiście w różnym stopniu i sensie – odbijamy się w niej, jak w krzywym zwierciadle.”

 

Realizatorzy:

 

Przemysław Pilarski - scenarzysta, dziennikarz, do niedawna redaktor, krytyk literacki i stand-upper. Autor scenariuszy filmów krótkometrażowych, programów i seriali telewizyjnych. „Tata wiesza się w lesie” jest jego dramaturgicznym debiutem. Prapremiera miała miejsce w tym roku w warszawskim Teatrze Studio. Jego kolejny utwór sceniczny „Reality show(s)” znalazł się w finale tegorocznych Metafor Rzeczywistości. Jest laureatem I Nagrody konkursu SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016.

 

Helena Radzikowska - absolwentka kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku, studentka V roku reżyserii na tym samym Wydziale oraz Kulturoznawstwa UW. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najzdolniejszych studentów uczelni artystycznych. Wraz z kolegami z roku założyła i współtworzy niezależny Teatr PAPAHEMA. Od października 2015 pracuje jako asystent w AT w Białymstoku.

 

Paweł Rutkowski - absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, oraz AT  im. A. Zelwerowicza w Warszawie; członek niezależnego Teatru PAPAHEMA. Na ekranie pojawił się m.in. gościnnie w serialu „Bodo”. Od października 2015 pracuje jako asystent w AT w Białymstoku.

 

Lucjusz Sawicki – kolażysta, fotograf, dokumentalista.  Fotografią zajmuje się od 8 lat. Dotychczas współpracował z festiwalami takimi jak ŻubrOFFka, Wschód Kultury, Halfway – W połowie drogi, UNDERGROUND/INDEPENDENT, Dni Sztuki Współczesnej, Fashionable East, Festiwal OTWARTE. Współpracował z Teatrem Papahema oraz Teatr Latarnia. Pomaga przy pracy Pracowni R5.

 

 

CZYTANIE  II

 

Tomasz Walesiak

PRZEDSTAWIENIE O RODZICACH JESSIKI

 

Reżyseria: Przemysław Jaszczak

Występują: Malwina Czekaj, Karolina Honchera, Wojciech Kalita, Marek Zimakiewicz

 

Dorastająca dziewczyna opowiada historię swoich rodziców sprzed własnych narodzin. Wyjątkowa próba skonfrontowania młodości z tym, co trudne i ostateczne.

 

Przemysław Jaszczak, reżyser czytania: „To opowieść całkiem zwyczajna, prosta, przyziemna, ale przez to niezwykła, bo zwraca uwagę na małe, codzienne drobnostki, które nam umykają gdzieś w pędzie życia.”

 

Realizatorzy:

 

Tomasz Walesiak – ukończył Wydział Scenografii warszawskiej ASP. Jako scenograf współpracował m.in. z Anetą Groszyńską i Agatą Dyczko. Otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie dramaturgicznym Metafory Rzeczywistości 2015.  Jest laureatem II Nagrody konkursu SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016.

 

Przemysław Jaszczak  - reżyser, absolwent PWST w Krakowie/filii we Wrocławiu. Debiutował w 2013, reżyserował spektakle m.in. w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Pionokio w Łodzi, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze im. Andersena w Lublinie. Ma na swoim koncie głównie realizacje familijne oraz młodzieżowe. Swoje spektakle opiera o klasyczne baśnie albo współczesną dramaturgię podejmującą aktualne tematy.

 

Malwina Czekaj – tegoroczna absolwentka PWST w Krakowie/filii we Wrocławiu. Od 2015 r. aktorka Teatru Baj w Warszawie.

 

Karolina Honchera - absolwentka wrocławskiej PWST Wydziału Lalkarskiego (2005). Występowała w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, oraz Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. W swoim dorobku ma około trzydziestu ról teatralnych. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Dyrektora Lubuskiego Teatru za rolę Evelyn w „Kształcie rzeczy” w reż. Sz. Kuśmidera.

 

Wojciech Kalita - absolwent PWST w Krakowie/filii we Wrocławiu. Pracę w teatrach rozpoczął w 2010 roku i od tamtej pory współpracował z takimi reżyserami jak Paweł Miśkiweicz, Redbad Klijnstra, Krystian Lupa, Kuba Kowalski czy Michał Zadara. Zagrał ostatnio w dwóch tytułach Teatru Telewizji, które czekają na emisję.

 

Marek Zimakiewicz - absolwent PWST w Krakowie/filii we Wrocławiu. Aktor na stałe związany z warszawskim Teatrem Baj. Dodatkowo realizuje się w produkcjach teatru offowego i czytaniach performatywnych. Instruktor teatralny mający na swoim koncie wiele warsztatów dla dzieci i dorosłych.


przysłano: 23 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca