Wywrota
strony: « ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Impresje cieszyńskie

Przemyślenia po 15. edycji Kina na Granicy, który odbył się w dniach 30 kwietnia - 5 maja w Cieszynie. Kino na Granicy, czyli filmy, koncerty, kino plenerowe, spotkania z niezwykłymi twórcami.

Jest coś takiego w Kinie na granicy i w Cieszynie, że ludzie się do siebie zbliżają jak opiłki żelaza do magnesu. Być może ma to związek z celem, jaki przyświeca temu przeglądowi…

Eni · 9 maja 2013 · kino ·

INDIAN RUNNER - Indiański Biegacz

"..bo życie jest piękne bracie"

Sean Penn to jeden z najwybitniejszych aktorów Hollywood. Trzeba przyznać, że jego role w Ofiarach wojny De Palmy, czy U-Turn Stone`a to dzieła. Nie wielu jednak wie, że spróbował także…

Maciej Dydo Fidomax · 7 kwietnia 2001 · kino ·

Inferno, film o piekle wokół nas

Nieoczekiwanie, bez żadnych zapowiedzi TVP2 puściła w poniedziałkowy wieczór dzieło.

-Cześć, jestem Baśka ale wszyscy wołają na mnie Xena, interesuje się malarstwem więc będę zdawała na prawo....To się nazywa brak złudzeń. -Hej, jestem Anka, mam zamiar studiować…

Prymityw,Liryk · 5 czerwca 2001 · kino · 4 komentarze

Infoholizm - plaga XXI wieku

Psychiatra Ivan Goldberg zaproponował kiedyś w formie żartu termin IAD (Internet Addiction Disorder) - uzależnienie od Internetu. Nie wiedział jeszcze wtedy, że wywołał wilka z lasu...

Początki Internetu Kiedy w końcu lat 50-tych XX wieku Związek Radziecki wystrzelił sztucznego satelitę o nazwie Sputnik, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych powołał Agencję Badań…

Sylwia Czubakowska, Małgorzata Osipczuk · 1 marca 2008 · technologie · 1 komentarz

Informacja zmysłowa

Coraz więcej zależy od tradycji i marki, przekonują nas specjaliści na rynku produktów. Walka o konsumenta przenosi się teraz w odległe rejony przeszłości, w których wykuwało się to, co dziś świeci najostrzejszym blaskiem.
Rita Baum · 6 stycznia 2008 · kultura ·

Inny znaczy lepszy?

Jeszcze kilka lat temu inność , pojmowana jako chęć wyrwania się ze sztywnych ram, konwenansów i szarości była raczej tępiona, a w najlepszym wypadku postrzegana z przymrużeniem oka. Dzisiaj ta inność jest wręcz pożądana. Zwłaszcza wśród młodych ludzi znalazła bardzo podatny grunt do swojego rozwoju i jak widać na załączonym obrazku nasze- studenckie środowisko również nie jest od tego zjawiska wolne.
vesper · 8 listopada 2003 · felieton · 19 komentarzy

Jacek Borcuch, Jan P. Matuszyński, Małgorzata Szumowska i Xawery Żuławski kręcą w domu z HBO

Jacek Borcuch, Jan P. Matuszyński, Małgorzata Szumowska i Xawery Żuławski zrealizowali krókometrażówki na potrzeby niecodziennej produkcji HBO, "W Domu".

Zaproszeni do projektu przez HBO Europe twórcy starali się na gorąco uchwycić wyjątkowość momentu, w jakim znalazła się ludzkość w czasie kwarantanny. W efekcie powstała antologia 14…

Megafon.pl · 29 czerwca 2020 · kino ·

Jacek Łaszcz nie żyje

21 lipca 2008 zmarł Jacek Łaszcz. Krytyk filmowy, publicysta i tłumacz, wieloletni współpracownik Wywroty.

21 lipca 2008 zmarł Jacek Łaszcz . Pogrzeb odbędzie się 25 lipca 2008 na cmętarzu Srebrzysko o godzinie 11:30 , Msza św. o godz. 10 w Gdańsku -Wrzeszcu w kościele pod wezwaniem Św. Krzyża…

Jacek Łaszcz · 24 lipca 2008 · kultura · 1 komentarz

Jak być szczęśliwym na co dzień? Jak nie dać się depresji? Współczesna dezyderata

Według starej marksistowskiej zasady "byt kształtował świadomość", a współczesna psychologia społeczna mówi, że to właśnie nasza świadomość wpływa na kształt naszego bytu.

fot. yah Ludzie potrafią być szczęśliwi w optymalnych dla siebie warunkach. To znaczy wtedy, kiedy spełni się ich podstawowe potrzeby. Według najnowszych badań dotyczących poczucia…

Agnieszka Kłos · 18 listopada 2007 · kultura · 5 komentarzy

Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę - recenzja. (Przystanek rumuńskiego kina)

Kino Muza w Poznaniu w ramach „Przystanku rumuńskiego kina” zaprezentowało „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę” – to film pełen emocji, który warto było zobaczyć.

Pozornie mogłoby się wydawać, że film po prostu w surowy sposób pokazuje poprawczak i przebywających w nim młodzieńców. Życie głównego bohatera to nie tylko praca w polu przy układaniu…

Michał · 3 czerwca 2011 · kino ·

Jak dotrzeć na 5 topowych europejskich festiwali muzycznych?

Nic tak nie cieszy miłośników muzyki jak kilka dni wypełnionych ulubionymi utworami na żywo. Niezależnie od gatunku granej muzyki, każdy festiwal jest dużą atrakcją podczas lata. Chyba,…

Skycop · 18 lipca 2018 · podróże ·

Jak to baba z chłopem

Baba to baba, chłop to chłop.. Tylko dlaczego te chłopy takie leniwe, a te baby takie upierdliwe. Ale jak tu nie być upierdliwym skoro odwiedzając mojego przyjaciela, muszę najpierw…

Klucz wiolinowy · 7 sierpnia 2008 · felieton ·

Jaka płaca, taka praca [fragmenty o edukacji]

Od dłuższego czasu wokół zarobków nauczycieli oraz tego, co i w jakim wymiarze powinni robić, wrze. Był nawet taki, który twierdził, że powinno się dopłacać polonistom za czytanie…

Michał Domagalski · 22 września 2021 · felieton · 8 komentarzy

Jakie korzyści nie wynikają z abstynencji nikotynowej?

Czy jesteś świadomy wszystkich aspektów swojego uzależnienia? Co zyskujesz rezygnując z palenia? Czy potrafisz wyobrazić sobie świat bez tytoniu?

Rzuciłem palenie cztery miesiące temu i cały czas jestem zaskoczony faktem, że uzależniłem się znacznie bardziej, niż mi się wydawało. Naprawdę myślałem, że koniec palenia to tylko…

nF · 7 kwietnia 2008 · felieton · 2 komentarze

Jam jest częścią tej siły, która pragnąc zła, wiecznie czyni dobro

Narastanie napięcia przypomina rozciąganie się błony pęcherzyka balonu podgrzewanego od spodu scenografią, muzyką i grą aktorską.

Seriale nie wliczają się zazwyczaj do kręgu kina wybitnego, jednak przynależność do klasy B nie zawsze stanowi o nijakości tworu, szczególnie kiedy mamy do czynienia z konsekwentną…

kresowiak - Ewelina Pacławska · 12 pazdziernika 2011 · kino · 2 komentarze

James Bond – ikona kina i legendarny agent tajnej służby

Na przestrzeni lat postać Bonda zmieniała się dość intensywnie. Od lat trwają też dyskusje, który aktor był najlepszy. Pierwszy był Sean Connery, a szósty Daniel Craig. Teraz trwają poszukiwania siódmego aktora, który wcieli się w rolę kultowego agenta.
Redakcja · 19 lipca 2023 · kino ·

Jara Cimrman, nieznany czeski geniusz

Sylwetka Járy (da) Cimrmana, wszechstronnego czeskiego myśliciela i twórcy, do dziś inspiruje naukowców i artystów. Jest doskonałym przykładem na to, jak historia narodu może kształtować jego kulturę.
nonFelix · 22 maja 2009 · felieton · 5 komentarzy

Jaromir Nohavica, Kometa

Taki mógłby być Kaczmarski, gdyby był kimś zupełnie innym. Nohavica - pozbawiony polskiego patriotyzmu, pełen rubaszności, knajpiany, ludzki.

Jaromir Nohavica to największy czeski bard drugiej połowy XX wieku. Można go śmiało porównać do Kaczmarskiego i będzie to tak samo sensowne, jak porównanie Polaków do Czechów. Z zewnątrz …

nonFelix · 12 maja 2008 · felieton · 12 komentarzy

Jedna jaskółka...

Obejrzałem Przedwiośnie . Udało mi się za friko, ale bez czołówki. Ciężka sprawa ze Stefanem [Żeromskim przyp. aut.]. Światopogląd miał szeroki i niejednoznaczny, stąd próby przycinania go do różnych ideologii. Ale furda Stefan, bo z filmu wiele się o nim nie dowiemy. Bajon postawił na anegdotkę. Nawet nieźle mu wyszło. Ale na miejscu polonistów nie zacierałbym rąk. Swoje powinni odwalić.
jacek · 14 kwietnia 2001 · kino ·

Jesienią

Wbrew pozorom nie jest to artykuł tylko o jesieni, ale też o człowieku, jego dzisejszej kondycji, o jego szansach. Człowiek i natura chcą czy nie chcą, połączeni zostali nierozerwalnym węzłem.
NinKa · 4 listopada 2003 · kultura · 3 komentarze

Jeśli chcesz być szefem licz się z tym, że możesz wpaść w niezłe kłopoty

Grupa jako jednostka społeczna zawsze posiadała przywódcę, szefa, króla, bossa, kogoś, kto rozdawał pożywienie, rozdzielał zadanie. Był sędzią, wszyscy się z nim liczyli.

Dowódcy zawsze kojarzą się z czymś bardziej lub mniej nieprzyjemnym. Zapewne jest to związane z faktem, że wbrew pozorom ludziom nigdy nie odpowiadało to, że ktoś sprawuje nad nimi władze. …

Ol-cykcyk · 12 lutego 2008 · felieton · 5 komentarzy

Jest nam wstyd?

„Wstyd” to film wyjątkowy. Film o samotnych w tłumie. Wielu, oglądając go, poczuje niepokój. Swoistą niepewność – niby o tym wszystkim wiemy, ale nie mówimy. Przynajmniej nie w ten sposób.
Michał Domagalski · 9 listopada 2012 · kino · 1 komentarz

Jesteśmy wolni, zmieniamy świat

Z logicznego punktu widzenia, istnienie człowieka z pewnością ma jakąś wartość. Nie oznacza to jeszcze, że ma sens, ale każdy początek jest dobry.

Z logicznego punktu widzenia, istnienie człowieka we Wszechświecie może niekoniecznie ma cel, ale z pewnością ma jakąś wartość. I daleki byłbym tutaj od porównywania krótkiego życia z…

nonFelix · 24 pazdziernika 2008 · felieton · 2 komentarze

Jeszcze Polska nie zginęła póki my pijemy

Jestem patriotką bo przykro mi, że muszę się wstydzić za swoją ojczyznę.

Jestem patriotką, bo przykro mi, że muszę się wstydzić za swoją ojczyznę. Mówili, że kiedyś nie dało się oglądać telewizji. Bo wszystko było kłamstwem w tamtej szarej rzeczywistości. …

roozia · 23 listopada 2003 · felieton · 46 komentarzy

Jezioro łez

Film Kimberley Peirce "Nie czas na łzy" ("Boys don't cry) był rekomendowany jako wstrząsająca historia chłopaka uwięzionego w ciele kobiety - opowiada o życiu Brandona Teeny vel Teeny Brandon ( 1972-1993), który walkę o prawo do swojej tozsamości płciowej przypłacił życiem.
Szluger · 13 kwietnia 2002 · kino ·



strony: « ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca