Wywrota
strony: « ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Gdzie byłeś, Netfliksie, kiedy dorastałam? Przemyślenia po ostatnim sezonie serialu "Trzynaście powodów"

Która to już trumna? Finałowy sezon Trzynastu powodów rozpoczyna się zbliżeniem na stojącą w kościele trumnę. W sumie żadna nowość w tym świecie: kolejna trumna, a w niej kolejny…

Dominika Ciechanowicz · 13 czerwca 2020 · kino ·

Gdzie diabeł mówi...

"Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. Bardzo Wielkie Zło, Geralt, to takie, którego nawet wyobrazić sobie nie możesz, choćbyś myślał, że nic już nie może cię zaskoczyć. I widzisz, Geralt, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: 'Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze'.
Szymon Boniecki · 6 listopada 2000 · felieton · 3 komentarze

Generacja Google

Kolejne pokolenia karłów stojąc na ramionach gigantów zakreślały wzrokiem coraz szerszy krąg. W końcu opowieść o historii świata stała się tak długa, że zaczęto opowiadać ją od końca.
nonFelix · 5 czerwca 2008 · felieton · 6 komentarzy

Generacja Kultury Natychmiastowej

Kultura popularna w połączeniu z Internetem dały nam niespotykaną możliwość przygotowania nieskończonych zbiorów prezentacji, które nie dość, że zaspokajają nasze potrzeby estetyczne, to jeszcze całkiem nieźle radzą sobie z potrzebami intelektualnymi.
nonFelix · 27 czerwca 2008 · felieton ·

Ghandi, aśramy i biochemiczne satori

W latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych pojawił się ruch kontestacyjny, którego uczestnicy wierzyli, że zmienią zastany świat. Młodzi ludzie marzyli o tym, aby wyzwolić się z ograniczeń tradycji konserwatywnej Ameryki. Pragnęli stworzyć nowy lepszy świat oparty na wzajemnej miłości, wolności i pokoju. Jedną z inspiracji dla nich w poszukiwaniu ziemi obiecanej był Orient wraz ze swoją religią, kulturą i filozofią.
Kasia Gizińska · 16 lipca 2007 · kultura ·

Gilmore Girls – społeczność rodem z bajki

Wspomnienia o serialu opowiadającym o niezwykłych relacjach między matką i córką

Serial Kochane kłopoty (Gilmore Girls, stworzone przez Amy Sherman-Palladino) opowiada o wyjątkowych relacjach między matką Lorelai (Lauren Graham) i córką Rory (Alexis Bledel). Fabuła…

Eni · 30 maja 2012 · kino ·

Globalne nieporozumienie - porażki neoliberalizmu

Wizja sprawiedliwej globalizacji jest kolejną już publikacją byłego wiceprezesa Banku Światowego i byłego doradcy Billa Clintona, Josepha Stiglitza, w której bada on finansowy wymiar procesu globalizacji. Jego najnowsza praca jest zbiorem wątpliwości w stosunku do wielu fundamentalnych założeń doktryny wolnego rynku, której analizą autor zajmuje się od około czterdziestu lat.
Aneta Jerska - Recykling Idei · 9 kwietnia 2008 · polityka ·

Góry są jeszcze nie skażone

"...Góry mają jednak w sobie jakiś magnes, który przyciąga ludzi i żadne racjonalne wytłumaczenie nie znajduje tutaj uzasadnienia. Ludzie będą chodzić w góry nic i nikt ich przed tym nie powstrzyma!". - Andrzej Marcisz w książce "Każdemu jego Everest"
Jelow · 16 pazdziernika 2000 · podróże ·

Gra tysiąca i jednej nocy - Prince of Persia

Dawno, dawno temu, kiedy komputery osobiste nie były jeszcze tak popularne i rozbudowane (czyli w roku 1990), powstała gra firmy Br derbund Software pt. Prince of Persia. Oczywiście tylko niektórzy szczęśliwcy mogli obejrzeć ją w pełnej krasie, bowiem karty grafiki VGA stanowiły wówczas rzadkość.
Staregry.pl · 15 grudnia 2007 · technologie · 4 komentarze

Gracze (plajerus kilerus maniakus rex)

Po pierwsze, skąd się wzięli? Jak każdy, gracze szukają ucieczki od rzeczywistości, tyle że nie w alkohol lub prochy, tylko w świat gier komputerowych. Gracze komputerowi charakteryzują się względnie niskim spożyciem alkoholu, i niskim współczynnikiem agresji. Są najbardziej pokojową subkulturą ze wszystkich wymienionych wcześniej, mimo tego, co mówią psycholodzy.
vompierz · 22 czerwca 2000 · kultura · 4 komentarze

Gramofon

Opowiadanie dosyć mocne treścią, tematyka wojennna.

Nie zmartwiła mnie wiadomoć o śmierci cioci Basi. Nie znałem jej za dobrze; spotykaliśmy się tylko z okazji świąt. Wymienialiśmy dwa, trzy zdania i każdy odchodził do swojej części…

artur arkadiusz trzebiński · 26 lipca 2003 · felieton · 1 komentarz

Gratka dla fanów kina: „Szarlatan” Agnieszki Holland – polska premiera we Wrocławiu!

Lato we Wrocławiu bez Festiwalu Nowe Horyzonty to zjawisko co najmniej egzotyczne. Nieprzerwanie od 2006 roku, na przełomie lipca i sierpnia, stolica Dolnego Śląska stawała się stolicą kina,…

Redakcja · 16 lipca 2020 · kino ·

Gross na paryskim bruku

Każdy pamięta doskonale powiedzenie zasłyszane w szkolnej ławce; ideał sięgnął bruku. Cytat z jednego z wierszy Norwida określa z grubsza sytuację kultury, która raz po raz rozbija się z hukiem o brukowaną ulicę. Spadając pod nogi przechodniów wcale nie realizuje jakiegoś romantycznego mitu, zgodnie z którym ideał zaczyna interesować przeciętnego odbiorcę. Wręcz przeciwnie. Kultura, która upada na ziemię zwykle w oczach ogółu jest mało warta.
Agnieszka Kłos · 2 kwietnia 2008 · kultura · 1 komentarz

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars)

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) tytuł serii filmów science fiction/fantasy (w ang.: space opera, science fantasy) George a Lucasa, oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
Emila · 22 lipca 2007 · kultura · 1 komentarz

GWIEZDNE WOJNY - przeżyj to raz jeszcze

W sieci pojawiają się powoli zapowiedzi nowej części Gwiezdnych Wojen. Uniwersum się rozrasta, stare postacie dostają nowe twarze, wszystko kręci się w coraz większym tempie. Czekając…

Redakcja · 8 maja 2016 · kino ·

Głęboko Przekonani

Kraj językowym absurdem stoi. Co jakiś czas przychodzi pewna moda, która zalewa nas niczym potok niekończących się powtarzalności. Skutkiem tego jest słowotok, który momentami aż…

Anna Siudak · 29 marca 2018 · felieton · 1 komentarz

Głosowanie nogami

Kilka lat temu polskie feministki zainteresowały się fenomenem demokracji, nazywając ją "połową demokracji". Jaka to demokracja - pytały - do której ma dostęp jedynie połowa polskiego społeczeństwa? W najgorszych przepowiedniach nie udało im się jednak wywróżyć tego, co stało się w kilka lat potem. W Polsce, jak mawia Michał Zygmunt w swojej książce "New Romantic", nastała noc polityków - wampirów. Kiedy wstanie dzień?
Agnieszka Kłos · 10 marca 2008 · kultura · 1 komentarz

Hajda na Prezydenta, Lisie!

A jednak! Musiało coś być na rzeczy, gdy przed paru laty media uznały, że Lis miałby duże szanse, gdyby ubiegał się o posadę Prezydenta kraju. Wtedy nie chciał zaszczytu, przestraszył się. Pewnie skromnie uznał, że to przedwczesne. Za karę utracił nawet przejściowo posadę w mediach. Człowiekiem Mediów został dopiero teraz.
Jacek Łaszcz · 6 marca 2008 · polityka ·

Hart of Dixie

O tym, czy serial o małym miasteczku to sposób na sukces, czyli przystanek Bluebell

Niedawno skończyła się pierwsza seria Hart of Dixie. Dziewczyna z Nowego Jorku początkująca lekarka specjalizująca się w chirurgii, doktor Zoe Hart (Rachel Blisson), nie dostawszy stażu w…

Eni · 22 czerwca 2012 · kino ·

Helikopter - Organ Kulturalny OPT

Z wrocławskiego lotniska Ośrodka Postaw Twórczych wystartował internetowy numer artzina Helikopter - Organ Kulturalny OPT. Pierwszy Helikopter w sieci poświęcony jest emigracji. Znajdziemy w…

OPT · 9 stycznia 2008 · technologie ·

Historia pewnego twórcy: Bobby McFerin.

Joker [niezależny współpracownik] Wywroty.pl - Filip Surowiak relacjonuje swoje przeżycia związane z koncertem Bobby'ego McFerina a także dzieli się swoimi przemyśleniami na temat sztuki i statusu artysty w dzisiejszym świecie.
Redakcja · 19 pazdziernika 2010 · kultura ·

Historia w potrzasku

Największe tragedie rozbijają się zawsze o detale. Po kilku, kilkunastu latach już wiadomo, że zażegnany konflikt miał bardzo błahe przyczyny. Im większa katastrofa, tym jej przyczyny wydają nam się drobniejsze. Wszystko za sprawą ludzkiej pamięci, która jak nic na świecie potrafi selekcjonować i zapominać.
Agnieszka Kłos · 2 lutego 2008 · felieton ·

Hitchcock

Kim był jeden z najsłynniejszych reżyserów? Z jakich dziwactw był znany? Jaką rolę w jego życiu odegrała Alma Reville?

Ostatni dialog i akcja Północ północny zachód dogasa, a kamera zwraca się na otyłego mężczyznę w garniturze, który trzyma filiżankę herbaty i jest wielkim reżyserem u szczytu sławy.…

Mateusz Górniak · 18 kwietnia 2013 · kino ·

Holy Motors

Barwny i intrygujący, pozbawiony znamion realizmu odkrywa problemy zakorzenione w rzeczywistości czy w jej braku – o najnowszym filmie Leosa Caraxa.

Holy Motors to jeden z filmów, który miałam okazję obejrzeć w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN 2012 i muszę przyznać szczerze, że to właśnie on od…

Justyna D. Barańska · 28 pazdziernika 2012 · kino · 2 komentarze

II Bielański Festiwal Teatralny Twarzą w twarz"

Scena Bielańskiego Ośrodka Kultury w ciągu majowego tygodnia stanie się miejscem pokazu produkcji teatrów zawodowych z Polski.

Fundacja Kultury i Bielański Ośrodek Kultury w Warszawie są organizatorami II Bielańskiego Festiwalu Teatralnego Twarzą w twarz", który odbędzie się w dn. 10-18 maja 2008 r. Scena…

Redakcja · 19 kwietnia 2008 · kultura ·



strony: « ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca