Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Daniel Bloom - Coitus Interruptus

Nic tylko słuchać, choć ze względu na formę płytka do zbyt wielu odbiorców nie trafi. Trzeba jednak sobie jakoś radzić w dobie szarej i nie wnoszącej nic nowego (ale wszechobecnej) komercji.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 marca 2001 · album muzyczny ·

Dieter Werner – „Sąd Ostateczny”

Dieter Werner to (wbrew pozorom) polski artysta z Łodzi.

Podobno wszystko już było. Patrząc i słuchając tego co pojawia się w mediach w ostatnich latach można zgodzić się z tym twierdzeniem. Nie ma już w zasadzie pola w muzyce gdzie pojawia się …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 sierpnia 2010 · album muzyczny · 1 komentarz

DigitalSimplyWorld - NEUTRINO

Wielowarstwowa muzyczna opowieść w fantastycznych klimatach.

Czy płodność twórcy ma wpływ na jakość dzieł wychodzących spod jego palców? Na pewno. Czy prawdziwa jest jednak teza panująca w przestrzeni publicznej, że im więcej, tym gorzej? Czy…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 29 czerwca 2015 · muzyka ·

Dla każdego coś miłego, czyli „Teorie spisków”

„Teorie spisków” to swoista wyprawa po tajemnicach ludzkości, nierozwiązanych zagadkach i wzbudzających podejrzenia wydarzeniach. Lektura miejscami wciągnie, miejscami odpręży, troszkę pobudzi wyobraźnię.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 20 lutego 2014 · książka ·

Dźwiękowy gobelin - o płycie: „Tapestry Flow” by Jarguna & Henrik Meierkord

Tkacze, czyli artyści Jarguna (Marco Bili) to włoski podróżnik, fascynat Dalekiego Wschodu i tzw. etno-medycyny, jest też artystą muzykiem. Liczne podróże i zainteresowanie muzycznymi…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 czerwca 2020 · muzyka ·

Electroacoustic Music vol. VII

Kompozycje zgromadzone na oby płytkach pochodzą z różnych części świata (są wśród nich także polskie obiecujące dokonania). Przekrój artystów ogromny a style przez nich reprezentowane są przeróżne (przeważają klimaty eksperymentalno-ambientowe) i w pewnym momencie co niektórzy słuchacze odczuć mogą może nie tyle znużenie, co pewne zagubienie.
Grzegorz C. Skwarliński · 26 lutego 2003 · album muzyczny ·

Electroday 2. Wejherowo 20.06.2015

Druga edycja festiwalu klasycznej muzyki elektronicznej

W Polsce raczej nie znajdziemy zbyt wielu cyklicznych imprez poświęconych muzyce elektronicznej (szczególnie w jej klasycznym wydaniu). Poza odbywającymi się od wielu lat MPM Ambient w…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 lipca 2015 · muzyka · 1 komentarz

Electroday. Wejherowo 21.06.2014

Nie tylko dla miłośników muzyki elektronicznej

Moje związki z muzyką elektroniczną trwają prawie od 30 lat. Głównie jestem słuchaczem, często recenzentem, a czasami i popularyzatorem. Mimo to na koncerty wybierałem się dość rzadko.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 czerwca 2014 · muzyka ·

Electropoint - SHADOW PASSAGE

Czasami docierają do mnie płyty przesłane bądź to przez artystów, bądź wydawców (o wiele rzadziej). Przeważają oczywiście debiuty artystyczne (i bardzo dobrze). Niewiele jednak płyt otrzymanych w ten sposób jest w stanie przykuć moje ucho na dłuższy czas...
Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 pazdziernika 2006 · album muzyczny · 1 komentarz

Elektroniczna rewolucja czytelnicza?

Książka w swojej niemal niezmiennej formie towarzyszy człowiekowi od wieków. Postęp technologiczny jednak jest nieustępliwy i po takich epokowych wynalazkach jak choćby druk przyszła kolej na rewolucję elektroniczną w postaci e-booków.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 września 2013 · natura · 4 komentarze

El_vis - ISOTYPE

Artysta umiejętnie balansuje pomiędzy techno-popem, klimatami klubowymi, el-popem, szkołą berlińską a własnymi pomysłami. Kompozycje uzyskują tym samym dość charakterystyczne brzmienie (czasami bardzo wschodnie ). Z początku takie nagromadzenie dźwięków wydać się może męczące, po kilku jednak spotkaniach odkrywa się prawdziwe nastroje jakie ze sobą niosą.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 13 lipca 2002 · album muzyczny · 1 komentarz

el_vis - OTCHŁAŃ GWIAZD

Słuchając tej płyty nasuwało mi się nieodparte skojarzenie z "Le Parc" Tangerine Dream (mimo całkowitego braku sensu takiego porównania ze względu na odmienny styl obu płyt).

rok wydania: 2007 W dzisiejszych czasach wszechogarniającej społeczeństwo komercji trudno trafić na artystów, którzy konsekwentnie podążają wybraną drogą artystyczną nie bacząc na…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 22 sierpnia 2008 · album muzyczny · 2 komentarze

Energia z Trójmiasta

O autorskim projekcie Michała Góreckiego.

Dubstep - gatunek muzyczny przesiąknięty elementami dubowymi (ciężkie basy, przestrzenie i delaye) często połączonymi z motoryczną perkusją, czasami nawiązuje do drum n bass. Podstawę…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 21 lipca 2012 · album muzyczny ·

Esencja muzyki elektronicznej, czyli Suzanne Ciani i jej syntezator

Suzanne Ciani jest kompozytorką, pionierką w dziedzinie muzyki elektronicznej. Od ponad czterdziestu lat jest aktywną artystką. Porusza się w wielu obszarach muzycznych: czysto elektronicznych, fortepianowych (solo, z orkiestrą, z zespołem jazzowym), a także okołomuzycznych (ścieżki dźwiękowe do filmów, gier wideo i… reklam).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 15 pazdziernika 2020 · muzyka ·

Eugeniusz Doering - rzeźba

Wystawa bardzo oryginalnych rzeźb polskiego artysty zamieszkałego za granicą.

(impreza zakończona) Eugeniusz Doering urodził się w 1930r. w Wejherowie. W latach 1952-1958 studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej. Lata 1965-69 spędził w Wiedniu, Dusseldorfie i…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 maja 2009 · kultura · 1 komentarz

Fanger & Kersten - ELEKTRIK MASSAGE

Może się wydawać, że artyści nie ustrzegli się naśladownictwa. Moim zdaniem to tylko złudzenie.

Twórczość artystów znanych i cenionych zawsze była, jest i będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń. Nie inaczej jest z muzyką (nie tylko elektroniczną). Naśladownictwo nie jest moim…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 13 listopada 2009 · album muzyczny ·

Fanger & Schönwälder - ANALOG OVERDOSE 0.9

Swoisty "prequel" serii 'Analog Overdose'. Wprawdzie wydawnictwo limitowane, ale ...

Mam mieszane uczucia w przypadku muzycznych wydawnictw limitowanych. Z jednej strony takie działania kompozytorów powodują, że ich twórczość staje się trudniej dostępna a co za tym idzie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 grudnia 2008 · album muzyczny ·

Fanger & Schönwälder - ANALOG OVERDOSE 2

Kiedy opisywałem płytkę Analog Overdose nie sądziłem, że doczekam się dalszego ciągu i to w postaci dwóch krążków. Ponieważ w/w wydawnictwo bardzo przypadło mi do gustu nie omieszkałem przy nadarzającej się okazji zapoznać się z Analog Overdose 2 ...
Grzegorz C. Skwarliński · 21 maja 2003 · album muzyczny ·

Fanger & Schönwälder - ANALOG OVERDOSE 3

Kolejna płyta z serii "analogowego przedawkowania". Nie jest nowa, ale mimo to warta posłuchania.

Zacznę nieco niemuzycznie, refleksyjnie. Życie często powoduje pojawienie się nowych, innych priorytetów i tym samym przesunięcie dotychczasowych na dalsze miejsca. Nie inaczej było z moją…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 grudnia 2008 · album muzyczny · 2 komentarze

Future Sound of London - Dead Cities

Ta formacja była mi dotychczas zupełnie nieznana. Jednak w drodze wymiany dostało mi się kilka płytek tegoż zespołu. Wrażenia różne. Od rozczarowania po prawie zachwyt.

Pierwsza płytka, której tytuł mnie przyciągnął (z racji wykonywanego zawodu informatyka) to ISDN W tym miejscu jednak spróbuję przybliżyć krążek o nie mniej intrygującym tytule Dead…

Grzegorz C. Skwarliński · 26 lutego 2003 · album muzyczny ·

Gdynia designem stoi

Termin „design” nie ma (jak dla mnie) trafnego odpowiednika w języku polskim. Przyjęło się mówić o wzornictwie przemysłowym, choć określenie to nie oddaje w pełni istoty działalności.

Design definicja przyjęta przez International Council of Societies of Industrial Design (ICSID) mówi, że jest to działalność twórcza, mająca na celu określenie wieloaspektowych cech…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 lutego 2012 · sztuka · 3 komentarze

Gotan Project - "Tango 3.0"

Od dobrych kilkunastu lat zajmuję się recenzowaniem twórczości z kręgu muzyki elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że unikam innych gatunków.

Jeśli artysta-kompozytor ma do zaproponowania coś na swój sposób oryginalnego i ciekawego, a do tego umiejętnie wykorzysta możliwości instrumentów elektronicznych, to z pewnością wzbudzi…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 30 czerwca 2010 · album muzyczny · 3 komentarze

Ilustracje też mają głos, („Nazywam się czerwień”, Orhan Pamuk)

Intrygujący tytuł, nieprawdaż?

Tkwimy w kręgu zachodniej kultury, przez co jest nam znana głównie literatura anglo-amerykańska, germańska, romańska i słowiańska. Dokonania literackie z innych obszarów kulturowych są…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 10 sierpnia 2015 · książka ·

iN. „Nowhere Here”

Few Quiet People (FQP) to niezależny net-label powołany do życia w 2009. Oficyna została założona przez Wojciecha Krasowskiego, Macieja Nejmana i Cezarego Rudasia (w 2009-2010 dbał o stronę wizualną projektu). Porusza się w obszarach muzyki eksperymentalnej, abstrakcyjnej, drone, modern classical i ambientu.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 listopada 2011 · album muzyczny ·

Jacek Dukaj "Wroniec" (Recenzja)

Rok 1990, miesięcznik Fantastyka, a w nim opowiadanie pt. Złota galera. To debiut Jacka Dukaja. 16-latek popisuje się niezwykłą wizją. Wizją, której mogliby pozazdrościć dojrzalsi pisarze. …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 marca 2016 · literatura ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca