Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Pisanie o muzyce – recenzja książki „Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety" Andrzeja Chłopeckiego

Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury. Frank Zappa [ ] gdy barwa dźwięków działa na ciebie kojąco lub pobudzająco to już coś. Jesteś wrażliwy na brzmienie.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 21 czerwca 2020 · książka ·

Pola Negri. Legenda kina.

Wystawa prezentowana podczas 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni przy ul.Zawiszy Czarnego 1

Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Instytutem Polskim w D sseldorfie przygotowało ekspozycję pod tytułem "Pola Negri. Legenda kina". Jest to…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 27 sierpnia 2008 · kino · 1 komentarz

Polaris - RE:TRANSMISSION

Bardzo dobra porcja muzyki elektronicznej w wydaniu "live". Na płytce umieszczono zapis koncertu, który miał miejsce w Gorlicach w 2005 r.

Już kilka lat temu miałem przyjemność wysłuchania tego krążka. Tak się jednak złożyło, że żaden tekst spod mego pióra wtedy nie wyszedł. Porządki w domowej płytotece spowodowały,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 30 grudnia 2008 · album muzyczny ·

Powieść drogi (wewnętrznej). „Metro 2033” Dmitrija Głuchowskiego

Moskiewskie metro to wielka sieć kolei podziemnej z ponad 300 kilometrami linii i 190 stacjami (dane z 2005). Tunele częściowo skonstruowane w taki sposób aby mogły służyć za wielki schron przeciwatomowy.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 27 listopada 2013 · książka · 1 komentarz

Praca 2013 roku - wyniki

Pora na wyniki głosowania

RPG, czyli Regularny Przegląd Galerii. Skojarzenia mogą być jednak nieco inne - gry fabularne (nie tylko komputerowe), rucznoj potiwotankowyj granatomiot (czyli ręczny granatnik…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 31 stycznia 2014 · sztuka ·

Praca 2013 roku. Zasady głosowania

Wyłaniamy wywrotową Pracę Roku.

Za nami pełny rok istnienia plebiscytu nazwanego Regularnym Przeglądem Galerii (RPG). Z tą regularnością bywało jednak różnie. Nie udało się niestety utrzymać miesięcznej…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 14 stycznia 2014 · sztuka · 8 komentarzy

Praca Roku 2011

Waldemar Dąbrowski zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz grafiką komputerową. Działalność artystyczną rozpoczął w latach 80. Projektant m.in. logo, stron internetowych. W latach 1985 – 89 był pracownikiem wrocławskiego Biura Wystaw Artystycznych.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 17 stycznia 2012 · sztuka · 5 komentarzy

Praca Roku 2012

Przełom roku jest nierozerwalnie związany z różnego rodzaju podsumowaniami, w drugiej odsłonie RPG został ogłoszony plebiscyt na pracę roku 2012. Pod głosowanie zostały poddane prace, które zostały polecone/wyróżnione przez moderatorów Galerii.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 stycznia 2013 · sztuka · 10 komentarzy

Praca roku 2014

Wyłaniamy wywrotową Pracę Roku.

Za nami kolejny rok istnienia plebiscytu nazwanego Regularnym Przeglądem Galerii (RPG). Z tą regularnością bywało jednak różnie. Nie udało się utrzymać miesięcznej częstotliwości, a od…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 stycznia 2015 · sztuka · 4 komentarze

Premiera oryginalnego projektu muzycznego: Les Chants Virtuels

Pandemia koronawirusa wymusiła zmianę w aktywnościach twórczych wielu artystów. Szczególnie jest to zauważalne wśród muzyków, u których podstawą działalności były koncerty. Artyści…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 lipca 2020 · muzyka ·

Projekt KOS - połączenie różnych gatunków muzyki z... ptasim świergotem

Projekt KOS to inicjatywa Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. W założeniu projekt ma budować jedność natury i kultury poprzez łączenie muzyki lokalnych artystów tworzących w różnych…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 31 maja 2020 · muzyka ·

Przygoda z fotografią cz.1

Uleganie wyrównującemu walcowi opinii publicznej, to klęska dla artysty.

Na dobry początek Zanim zacznę cokolwiek „bazgrolić" powiem, że nie jestem zawodowym fotografem. Moja pasja zrodziła się w dzieciństwie i trwa do dziś. Po drodze oczywiście były przerwy, …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 maja 2009 · sztuka · 3 komentarze

Przypadki Komisarza Przytuły - recenzja książki "Międzyczasowiec" T. Mroza

Nie jest łatwym zadaniem zachęcić do przeczytania powieści, w której dużo się dzieje, jednocześnie nie zdradzając choćby odrobiny fabuły. Unikam słowa spojlery (kojarzy mi się tylko z…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 grudnia 2019 · książka ·

Psy w kosmosie, czyli muzyka Andy'ego Bloyce'a

Co może być inspiracją dla artysty niezależnie jaką formę sztuki uprawia? Praktycznie wszystko. Czasami jednak inspiracje mogą być zaskakująco oryginalne. Tak jest w przypadku brytyjskiego…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 9 lipca 2020 · muzyka ·

Radio Massacre International - Bothered Atmos

Kiedy po raz pierwszy obiła mi się o uszy nazwa tego zespołu, nie przypuszczałem, że ma ona jakikolwiek związek z muzyką elektroniczną. Jednak pierwszy krążek jakiego wysłuchałem (dwupłytowy album "Frozen North") uświadomił mi, że twórczość tej grupy jest mocno osadzona w kręgu muzyki jakiej namiętnie słucham.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 23 stycznia 2001 · album muzyczny ·

Radio Massacre International - BURNED & FROZEN

W zasadzie ten zespół jest mi na tyle znany, że po jego kolejnych płytach, jakie trafiają w moje ręce, wiem czego się spodziewać. Krążek wymieniony w tytule przykuł jednak moją uwagę na dłuższy czas. Co było powodem ? Spróbuję przybliżyć.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 września 2001 · album muzyczny ·

Radio Massacre International - MAELSTROM

Nie wiem jak to się dzieje, że zawsze kiedy mam okazję wysłuchania jakiejś płyty formacji R.M.I. to po takową sięgam, mimo że wiem czego się spodziewać po zawartej na krążku muzyce. Może właśnie dlatego mnie ciągnie ?
Grzegorz C.Skwarliński · 17 czerwca 2003 · album muzyczny ·

Radio Massacre International - WALKING ON THE SEA

Większość co bardziej zagorzałych fanów "szkoły berlińskiej" znając ten zespół twierdzi, że ich ostatnie dokonania są tylko kolejnym naśladownictwem (i to nawet samych siebie)...

Większość co bardziej zagorzałych fanów "szkoły berlińskiej" znając ten zespół twierdzi, że ich ostatnie dokonania są tylko kolejnym naśladownictwem (i to nawet samych siebie), do tego…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 24 lipca 2004 · album muzyczny ·

Radio Massacre International - „Startide”

Radio Massacre International znałem głównie z dokonań z kręgu rytmicznej „szkoły berlińskiej”, ale spotkanie z dwupłytowym wydawnictwem „Time & Motion” (2010) wzbudziło we mnie zainteresowanie, czy przypadkiem zespół nie stworzył w przeszłości czegoś podobnego, równie eksperymentalnego. Moje poszukiwania szybko zostały uwieńczone sukcesem.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 26 kwietnia 2011 · album muzyczny ·

Radio Massacre International – „Time & Motion”

Radio Massacre International to trio brytyjskich muzyków: Steve Dinsdale (instrumenty klawiszowe, perkusja), Duncan Goddard (klawisze, gitara basowa) i Gary Houghton (gitara, syntezator).

Zespół od lat specjalizuje się w improwizacji eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Muzycy w swojej twórczości wykorzystują stare analogowe syntezatory, gitarę elektryczną i basową,…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 1 kwietnia 2011 · album muzyczny ·

Redshift "Wild 3"

„Wild 3” z 2009 roku nie jest płytą z nowym materiałem. To kolejna część archiwum zespołu (czyli najzwyklejsza w świecie składanka).

Pomysłem na Redshift było użycie analogowych instrumentów elektronicznych. Główna rolę miał grać ponad 40-letni system modularny Moog 3C do spółki z innymi instrumentami z epoki. Jak…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 31 grudnia 2010 · album muzyczny ·

Redshift - HALO

Po ponad 3 letnim (problemy z wytwórnią) okresie oczekiwania fani zespołu Redshift (i Marka Shreeve a) zostali obdarowani w 2002r. dwoma krążkami jednocześnie ( Siren i Halo ).

Psychologia wyróżnia jeden z błędów naszego postrzegania jako tzw. efekt 'halo' (z ang. Hallo effect). Jest to najzwyczajniej efekt pierwszego wrażenia, który potem rzutuje na naszą…

Grzegorz C. Skwarliński · 23 kwietnia 2003 · album muzyczny · 1 komentarz

Redshift - DOWN TIME

Muzyka jaka dociera do uszu jest niezwykła, mroczna, tajemnicza, wielopłaszczyznowa, po prostu zapierająca dech. Czerpie wzorce z najlepszych el-muzycznych dokonań, ale ich dosłownie nie naśladuje.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 21 lutego 2001 · album muzyczny ·

Redshift - ETHER

Zespół bazuje na brzmieniach opartych na wzorcach muzyki elektronicznej lat siedemdziesiątych (używa rzadkich dziś instrumentów np. Moog a 3C) ze sporą dawką nowoczesnych dodatków . Powoduje to, że trudno zakwalifikować twórczość Redshift do współczesnych muzycznych szufladek (i bardzo dobrze).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 lutego 2001 · album muzyczny ·

Redshift - Redshift

Jest to pierwsza płyta tego zespołu i tak naprawdę nie posiada przypisanego tytułu. Odnajdziemy tutaj wyraźne echa klasyki muzyki elektronicznej. Artyści nawiązują do największych dokonań lat 70-tych tejże, a użyte instrumentarium z epoki potęguje efekt.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 6 marca 2001 · album muzyczny ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca