Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Senne koszmary Andrusa

Muzyka i obraz ruchomy (film) są ze sobą mocno związane. Bywa, że jest to związek nierozerwalny (np. muzyka Philipa Glassa do eksperymentalnych dzieł dokumentalnych Godfreya Reggio:…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 1 czerwca 2021 · muzyka ·

Shamall - MOMENTS OF ILLUSION

Dość często trafiałem ostatnio na filozoficzne stwierdzenie - Pisanie o muzyce, to jak tańczenie o architekturze . W zasadzie się z nim nie zgadzam, ale przy słuchaniu niektórych płyt zastanawiam się czy przypadkiem nie ma w tym zdaniu cząstki prawdy.
Grzegorz C.Skwarlński · 2 sierpnia 2003 · album muzyczny · 3 komentarze

Sinusoidal „Out of the Wall”

Zespół jest doskonałym przykładem jak należy realizować swoje pomysły, czerpać inspiracje z bogatej skarbnicy muzyki, nie zaniedbując własnych idei.

Uważni czytelnicy pewnie zauważyli, że często w swoich tekstach posługuję się terminami klasyczna muzyka elektroniczna i nowa elektronika . Jaka jest różnica między tymi dwoma nurtami…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 10 listopada 2011 · album muzyczny · 1 komentarz

Starość nie radość? „Małe eksperymenty ze szczęściem”

Nie każdy doczeka starości, nie każdy chce, wiele osób starość przeraża. W kulturze zachodniej starość jest tematem skrzętnie omijanym (żeby nie powiedzieć niepożądanym). Jeśli…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 lipca 2017 · książka ·

Steampunk w pełnej krasie, czyli „Antylód” Stephena Baxtera

Steampunk to nurt stylistyczny w kulturze (literatura, film, komiks, moda). Odmiana fantastyki często uważana za odłam cyberpunku. Jednak w przeciwieństwie do cyberpunku technika otaczająca bohaterów jest oparta na mechanice, a nie elektronice. Steampunk nawiązuje do twórczości: Juliusza Verne'a, Herberta George' Wellsa, Marka Twaina
Grzegorz Cezary Skwarliński · 22 pazdziernika 2014 · literatura ·

Steel and Steam

Para buch! syntezatory w ruch

Grupa RAMP została założona w 1996. Tworzyli ją: Lambert Ringlage, Stephen Parsick i Frank Makowski. Ringlage opuścił projekt jeszcze w tym samym roku (po wydaniu płyty Nodular). Skłoniło…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 28 stycznia 2013 · album muzyczny ·

Sui Generis Umbra „Coma”

Sui Generis (łac.) - zjawisko odmienne od wszystkiego. Na to określenie trafiłem wiele lat temu przy okazji elektronicznej twórczości Rafała Szabana. Ostatnio podczas przeglądania ofert wyprzedaży w księgarniach napotkałem Sui Generis Umbra. Prawie to samo. Prawie czyni jednak wielką różnicę.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 lutego 2013 · album muzyczny ·

Synth Art 2001 - Bydgoszcz 16.09.2001

Pierwotnie festiwal miał się odbyć 01.09.2001r. Jednak decyzja dyrekcji Leśnego Parku Kultury i Rozrywki zweryfikowała plany (występy artystów były planowane na Polanie Różopole). Jak się…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 pazdziernika 2001 · koncert ·

Słuchanie architektury, czyli "Mies van der Rohe's Dreams"

Kiedyś Frank Zappa powiedział: Pisanie o muzyce to jak tańczenie o architekturze . Motto to (w luźnym związku z niniejszym tekstem) przyszło mi na myśl podczas spotkania z twórczością…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 18 lutego 2024 · muzyka ·

Ta, która musi umrzeć

Kiedy nastąpił ciąg dalszy trylogii Millenium Stiega Larsona w postaci Co nas nie zabije autorstwa Davida Lagerkranza byłem sceptycznie nastawiony do kontynuacji. W trakcie lektury powieści…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 kwietnia 2020 · książka ·

Tajemnica pomieszana z melancholią. „Utopia” DigitalSimplyWorld

W Polsce jest obecna całkiem spora grupa ambitnych twórców. Twórców, których dokonań trzeba szukać na różne sposoby, bo nie przebiją się zbyt mocno do ogółu odbiorców. Za to muzyka jaką proponują zadowoli niejednego słuchacza i to nie tylko gustującego w dźwiękach generowanych sztucznie.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 18 grudnia 2013 · muzyka · 4 komentarze

Tajemnice, tajemnice...

Steve Berry to amerykański pisarz, były prawnik. Jest autorem thrillerów sensacyjnych opartych na faktach historycznych, w które umiejętnie wplata fikcję literacką.

Książki sensacyjne nie wzbudzają we mnie szczególnego zainteresowania. Być może moja obojętność powstała kilkadziesiąt lat temu, kiedy rozczarowałem się twórczością Iana Fleminga…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 14 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz

Tangerine Dream - DREAM MIXES 3

Tangerine Dream to jeden z gigantów muzyki elektronicznej.

Skład tego zespołu wielokrotnie się zmieniał i jego muzyka też. Do tego stopnia, że po odejściu Chrisa Franke późniejsza twórczość tej grupy jest mi w zasadzie obojętna. Sięgam czasami…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 września 2001 · album muzyczny ·

Tangerine Dream - Encore

Słuchacze, którzy interesują się el-muzyką od stosunkowo niedawna niejako "z obowiązku" powinni zapoznać się z tą już niemłodą a wciąż poruszającą serce muzyką.

Od czasu do czasu warto przybliżyć nieco twórczość jednego z gigantów el-muzyki, niemieckiej grupy Tangerine Dream, od której m.in. rozpoczął swoją karierę termin rock elektroniczny, jak i …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 marca 2001 · album muzyczny ·

Tangerine Dream - Live Miles

Jest to płyta trochę niedoceniana, trudno powiedzieć czy słusznie. Warto jednak zwrócić na nią uwagę choćby ze względu na to, że jest to ostatni krążek TD z udziałem Chrisa Franke, który odszedł z zespołu w 1987 (w 1985 grupę opuścił J. Schmoelling). Po jego odejściu mandarynkowy sen stał się zupełnie inną formacją.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 marca 2001 · album muzyczny ·

Tangerine Dream - MOTA ATMA

Dużo można by pisać o tym zespole i jego dokonaniach w muzyce. Ostatnimi laty jednak kolejne płyty tejże grupy nie wzbudzały wśród co bardziej osłuchanych (i znających TD z innych bardziej ambitnych przedsięwzięć) fanów jakiś szczególnie pozytywnych emocji.
Grzegorz C.Skwarliński · 31 lipca 2003 · album muzyczny · 1 komentarz

TB or not TB

Roland TB-303 to syntezator analogowy, który ukazał się na rynku w 1981. Miał syntetyzować linię basu. Okazał się jednak komercyjną porażką (stosunkowo szybko został wycofany z oferty).…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 marca 2024 · muzyka ·

Teoria kultury

Człowiek to istota społeczna. Eagleton uświadamia czytelnikom, że nie tylko. To przede wszystkim istota polityczna.

Koniec teorii, intrygujący tytuł. Tylko o jaką teorię chodzi? Eagleton próbuje przybliżyć czytelnikom problematykę, która wywołuje emocje w dość wąskim gronie specjalistów. Na kanwie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 26 stycznia 2013 · książka · 4 komentarze

The Rosen Corporation "Remnants of Being"

Długie jesienne i zimowe wieczory zachęcają do spotkań z muzyką. Przed takimi spotkaniami pojawia się niemal zawsze mały dylemat. Sięgnąć po coś znanego, czy jednak zaryzykować i…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 stycznia 2024 · muzyka ·

Thriller społeczno-polityczny z zombie w tle. „Przegląd końca świata. Feed” Miry Grant

Tytuł tej książki może być dla niektórych czytelników mylący. Czyżby kolejna publikacja z niekończącego się cyklu „kiedy i jaki koniec świata czeka ludzkość”? Nie, to opowieść o zombie. Wspomniane potwory rodem z poślednich filmów grozy odgrywają tutaj jednak zupełnie inną rolę niż mogłoby się wydawać.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 18 listopada 2013 · książka · 1 komentarz

To Rococo Rot - "Hotel Morgen"

Mimo pozornego bałaganu zawarte na płycie kompozycje zaskakująco współegzystują.

Żaden recenzent nie jest w stanie ogarnąć wszystkiego co się dzieje w muzyce. Skoncentrowanie się na określonym gatunku muzycznym zawęża wprawdzie pole działania, ale nie jest gwarancją…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 30 sierpnia 2010 · album muzyczny ·

To Rococo Rot - "Taken From Vinyl"

Niemiecki zespół To Rococo Rot tworzą bracia Lippok i Stefan Schneider.

Na twórczość grupy zwróciłem uwagę stosunkowo niedawno. Wprawdzie dokonania artystów nie wzbudziły we mnie szczególnego entuzjazmu, ale muszę przyznać, że mają przedziwną…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 19 września 2010 · album muzyczny ·

Trzej starsi panowie? Kilka zdań o Analog Overdose 6

Poniższy tekst zatytułowałem nieco przewrotnie. Trio Fanger/Schönwälder/Ulbrich ma wprawdzie dość wysoką średnią wieku (powyżej 63 lat) ale nie jest to przeszkodą w interesującej…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 31 sierpnia 2021 · muzyka ·

Tunel do… el-muzyki?

El-muzyka to pojęcie stworzone w Polsce. Termin ukuty jeszcze w zeszłym wieku (głównie za sprawą audycji nadawanych pod koniec XX w. i na pocz. XXI w. w 3-cim programie Polskiego Radia) nie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 17 kwietnia 2024 · muzyka ·

Under the Dome - „Over the Pond”

Dla słuchacza, który zna Under the Dome z wcześniejszych dokonań, ten album może być zaskoczeniem.

Kilka lat temu, przy okazji jednej z moich recenzji, pisałem o tym, że coraz więcej ignorantów wokół nas. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Niestety na gorsze. Biorąc niejako na tapetę…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 pazdziernika 2011 · album muzyczny ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca