Wywrota
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Ministerstwo Sztuki
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Jarguna/Ryuzen - Kitsune

Łączenie muzyki elektronicznej z instrumentami klasycznymi jest dość częstym zabiegiem artystycznym stosowanym przez różnych kompozytorów. Jednym twórcom wychodzi to lepiej innym gorzej.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 20 kwietnia 2023 · muzyka ·

Jarosław Mikołaj Skoczeń „Trolejbus – ludzie i media”

Ciekawa i trochę niedoceniona pozycja.

Słowo trolejbus przyciąga mnie niemal jak magnes. Dlaczego? Fakt urodzenia w Gdyni, mieście trolejbusów i spędzenia w nim większości mojego życia robi swoje. Dziecięce fascynacje autobusami …

© Grzegorz Cezary Skwarliński · 28 stycznia 2011 · książka · 2 komentarze

Klangwelt - XOIO

Artyści z Klangwelt czerpią całymi garściami z kanonu muzyki elektronicznej, ale nie są to bezmyślne zabiegi.

Muzyka elektroniczna (wbrew pozorom nie chodzi tu o techno/dance/club) to gatunek w którym inwencja artystów wydaje się godniejsza uwagi niż to, co aktualnie możemy dostrzec w muzyce uważanej…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 10 listopada 2009 · album muzyczny ·

Klasyczna muzyka elektroniczna ma się dobrze, czyli „Analog Overdose 5”

Im bardziej zaawansowany wiek artystów tym mniejsza inwencja? Absolutnie nie, czego dowodem jest poniższa płyta.

Od Analog Overdose 4 duet Fanger/Schönwälder uraczył fanów muzyki elektronicznej niejednym wspólnym przedsięwzięciem. Przedsięwzięciem niekoniecznie sygnowanym znaczkiem AO. Dopiero płyta…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 30 września 2014 · muzyka · 2 komentarze

Klaus Schulze - Tradition & Vision (UE-21)

Kiedy na początku 2000r. światło dzienne ujrzał box Klausa Schulze (3 części: 10 krążków Silver Edition, 10 Historic Edition, 30 Jubilee Edition, razem 50 płyt) z niepublikowanymi wcześniej kompozycjami, specjalnie do jego nabycia nie śpieszyłem się, choć wywołał moje żywe zainteresowanie...
Grzegorz C.Skwarliński · 12 września 2003 · album muzyczny · 6 komentarzy

Klaus Schulze - Trailer

Na krążku napotkamy fragmenty dynamiczne, awangardowe, spokojne i eksperymentalne. Dziewiąte, bonusowe nagranie "Man at work" może przyprawić niejednego słuchacza o "ból głowy". Artysta bawi się w rzemieślnika, "męcząc" jakiś instrument.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 stycznia 2001 · album muzyczny ·

Komisarz Wątroba znów w akcji, czyli „Fabryka wtórów” Tomasza Mroza

Powieść jest okraszona charakterystycznym humorem (często rubasznym) i subtelną ironią (nie tylko na temat policji i polskiego społeczeństwa).

Ekspansja e-booków na rynku wydawniczym jest coraz bardziej zauważalna. Nowe, klasyczne w formie, wydawnictwa ukazują się także w wersji elektronicznej. Jeśli tak się nie dzieje, często…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 16 kwietnia 2014 · książka ·

Komp 2001

Po sierpniowym KOMP 2000 postanowiłem, że kolejnej imprezy tego typu nie opuszczę i to nie tylko ze względu na bliskość miejsca. Zapowiedzi były bardzo zachęcające. Zapakowałem się więc w pociąg w piątek i wciągu 2 godzin byłem w Kwidzynie.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 7 września 2001 · koncert · 1 komentarz

Konrad Kucz - SOPORUS

Coraz więcej ignorantów wokół nas. Niestety nie omijają oni też muzyki, w sensie pisania o niej. Chwytają za pióro i ... mijają się z prawdą, a przecież recenzent-krytyk powinien być jak najbardziej rzetelny.
Grzegorz C.Skwarliński · 18 listopada 2003 · album muzyczny ·

Kraftwerk - Radio-Activity

Po tą płytę sięgnąłem po bardzo długiej przerwie. Kiedy kilkanaście lat temu przeżywałem fascynację Kraftwerkiem Radio-Activity była dla mnie pewnym rozczarowaniem. Być może dlatego, że niewiele wcześniej poznałem The Mix , a może nie miałem zbyt otwartej duszy? Tego nie wiem...
Grzegorz C.Skwarliński · 4 września 2002 · album muzyczny · 2 komentarze

Krew i honor - nowy wymiar historii alternatywnej?

Powieści określane jako historie alternatywne często za punkt wyjścia obierają jakieś znane wydarzenie z przeszłości, które powoduje inne skutki niż to znane z obecnej rzeczywistości.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 5 sierpnia 2020 · książka ·

Kryminał metafizyczny, czyli Przejście A-8

Konwencja kryminału jest trudna do przełamania. Zbrodnia, śledztwo (często żmudne i zawiłe) i następujące po nich wykrycie sprawców (rozwikłanie zagadki). Wielu pisarzy próbowało i próbuje na różne sposoby łamać ten schemat.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 12 marca 2014 · książka · 1 komentarz

Krzysztof Radomski & Krzysztof Skrobowski - ECHOES

Trudno trafić na wartościowego artystę (szczególnie wśród takich, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę artystyczną) w dzisiejszym "zalewie" różnej maści rzemieślników muzycznych mieniących się artystami.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 pazdziernika 2006 · album muzyczny · 3 komentarze

Kwadryzm cyfrowy

Wielu artystów tworzy nieprzeciętne dzieła nie trafiając do szerszego grona odbiorców (są znani tylko w pewnych, dość wąskich kręgach). Przyczyny są różne i nie będę się nad nimi skupiał w tym miejscu.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 17 lipca 2013 · sztuka ·

Lambert - PEARLS

Lamber Ringlage to muzyk, którego można zaliczyć do tzw. młodego pokolenia el-twórców. Dotychczas nie znałem zbyt dobrze jego twórczości. Płyty, które niedawno trafiły do mnie nadrobiły niejako te zaległości . Jak więc gra Lambert ?
Grzegorz C.Skwarliński · 13 marca 2003 · album muzyczny ·

Leif - „Music for Screen Tests” - eksperyment muzyczno-wizualny

Whities to londyńska wytwórnia płytowa prowadzona przez Nica Taskera. Zainicjowana została jako platforma dla niecodziennego techno leftfield. Label ewoluował przez lata stając się eklektycznym miejscem dla unikalnych wizji i eksperymentów muzycznych. Wytwórnia nawiązała trwałe relacje z wieloma oryginalnymi artystami.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 21 maja 2020 · muzyka ·

Lil - EPIPHENOMENON

Nie nazwałbym tego "muzyką z piekła" (z jakiegoś nieistniejącego horroru na pewno), ale przy niektórych utworach skojarzenia takie mogą wystąpić. Mnie osobiście nawiedziła myśl, że "Epiphenomenon" to swoista podróż w niezbadane, mroczne obszary umysłu ludzkiego. Co tam odkryjemy ? Każdy co innego.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 pazdziernika 2006 · album muzyczny ·

Mandarynkowy sen

Toruński artysta Tomasz Zawadziński zajmuje się komponowaniem od 1999 roku. Jak do tej pory wydał kilka ciekawych płyt. Wystąpił także na festiwalu w Gorlicach w 2005. Współpracuje ze Sławomirem Jędraszkiem.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 6 września 2012 · album muzyczny ·

Marcin Wolski "Ostanie konklawe"

Prawie każdy pisarz kiedyś twórczo się wypala. Proces ten może mieć różny przebieg. Niektórzy autorzy napiszą coś i słuch o nich ginie, spod pióra innych wyjdzie wybitne dzieło i na…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 grudnia 2018 · książka ·

Marcinera Awaria - "Rebus"

Był czas kiedy trafiały do mnie w miarę regularnie płyty wydane własnym sumptem przez artystów muzyków (niemal wszystkie zaliczały się do jednego gatunku muzycznego). Nie zaskakuje mnie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 8 lipca 2010 · album muzyczny ·

Margaret Atwood - Opowieść podręcznej

Literatura zawsze przyciągała filmowców. Powieści, opowiadania, nowele itp. często służą za pierwowzór niejednego scenariusza. Nie wszystkie jednak dzieła nadają się do sfilmowania.…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 4 listopada 2017 · książka ·

Mark Shreeve - Thoughts of War

Na płytce znajdziemy tylko cztery utwory w tym dwie części "Thoughts of war". Wszystkie kompozycje tchną typowym "analogowym" nastrojem znanym z dokonań innych twórców z przełomu 70-tych i 80-tych lat. Wprawdzie MS nie proponuje nic rewolucyjnego, ale te zestawienia dźwięków, które popłyną z głośników, są zaskakująco oryginalne (rzekłbym nawet, że poruszające).
Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 marca 2001 · album muzyczny ·

Małgorzata Brzoza i Piotr Rachoń „Słownik uczuć i emocji”

Psychologią interesuję się od jakiegoś czasu. Jeśli nadarza się okazja, a tytuł publikacji w jakiś sposób mnie przyciąga, sięgam po literaturę o tej tematyce.

Przyznaję, że Słownik uczuć i emocji nie zwróciłby specjalnie mojej uwagi, gdyby przypadkiem nie trafił w moje ręce. Książkę można uznać za próbę nieencyklopedycznego i…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 12 lipca 2010 · książka · 1 komentarz

Mikołaj Hertel - Dźwięki Nieba

Trzeba przyznać, że po ostatniej oficjalnej płycie M. Hertla "Plaże" z pewną niecierpliwością czekałem na następną w nadziei na powrót twórcy do klimatów sprzed wymienionego krążka.

Nowa produkcja pn. "Dźwięki nieba" sugerowała w jakimś sensie interesującą zawartość. Po zapoznaniu się z materiałem mam jednak mieszane uczucia. Płytka jest zbiorem tylko 5-ciu kompozycji …

Grzegorz Cezary Skwarliński · 3 maja 2004 · album muzyczny · 1 komentarz

Mikołaj Hertel - Plaże

Prawie od samego początku twórczości pana Mikołaja Hertla jego muzyka poruszała me serce, tak że i tym razem nie omieszkałem wysłuchać kolejnej produkcji - płytki "Plaże". Wprawdzie…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 pazdziernika 2001 · album muzyczny ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca