Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Tylko jeden zostanie? „Strut” Lenny'ego Kravitza

Po pierwszych odsłuchach odnosi się wrażenie, że nie ma na dziesiątym albumie Lenny’ego Kravitza aż tak mocnego kopnięcia, jakie potrafił zaprezentować wcześniej.

Lenny Kravitz to gwiazda, o której właściwie nie pamiętam do czasu, aż wyda kolejną płytę. Nie wracam do niego, chyba że przypadkowo na listę odtwarzania dostanie się coś z Mama Said,…

Michał Domagalski · 21 pazdziernika 2014 · muzyka ·

Układając składniki „Farszu” (kilka przyczynków do analizy)

Nawiasem mówiąc, „Farsz" Marcina Sendeckiego to poezja negująca język jako system, poezja traktująca język jako śmietnik leksemów, fonemów, kulturowych skojarzeń.

Potrze[ba] Czytelnik może się poczuć jak Kopciuszek pozbawiony pomocy przy oddzielaniu maku od innych ziaren. Albo jak klient restauracji, który stara się rozpoznać składniki w zmielonej…

Michał Domagalski · 18 lutego 2012 · książka · 2 komentarze

W kalesonach gra się mniej komfortowo. Rozmowa z zespołem Kasa Chorych

O nowej płycie, koncertach, miejscu bluesa… opowiadają Michał Kielak i Jarek Tioskow z Kasy Chorych.

Michał Domagalski: Zacznijmy nietypowo. Od pogody (śmiech). Tegoroczna sprzyja bluesowi? Koncerty się w takiej aurze udają? Blues ma się dobrze? Michał Kielak: Mieszkamy w takim kraju, że…

Michał Domagalski · 9 maja 2014 · muzyka ·

Warto („Być może należało mówić”, Jacek Podsiadło)

Czuję się zarażony i mam zamiar zarażać innych

Pisanie o wyborze zawsze sprawia problem. Właściwie bardziej niż o samej książce, powinno się wówczas mówić o potrzebie jej istnienia na rynku. Czy warto wracać do poezji Jacka Podsiadło? …

Michał Domagalski · 13 lipca 2015 · literatura ·

Wezwanie do walki (WOJNA KOBIET, Sally Armstrong​)

Na tej samej Ziemi, która jest cierpliwie naszą matką, żyją mężczyźni wierzący, że seks z dziewicą uleczy ich z HIV.

Wojna kobiet uświadamia Europejczykowi, jak wielkim zjawiskiem jest świat i jak dalece odbiega od prawdy, gdy myśli o nim niczym o czubku swego nosa. Mówiąc precyzyjniej, świat to nie Europa i …

Michał Domagalski · 20 lipca 2015 · książka ·

Wielki kameralny koncert – Halla Norðfjörð w Poznaniu

Halla Norðfjörð nawiązała z publicznością specyficzną znajomość, możliwą tylko na koncertach klubowych, kiedy artystę ma się na wyciągnięcie ręki i pozwala mu się zabrać w świat malowany prawie odrealnionymi dźwiękami, a jednocześnie tak prawdziwy.
Michał Domagalski · 24 lutego 2012 · koncert ·

Wielki kryminał małomiasteczkowy (Farma lalek, Wojciech Chmielarz)

Farma lalek to porywający ilościami zwrotów akcji kryminał, a przy okazji książka niezwykle aktualna. Czytelnicy zastoją wrzuceni w rzeczywistość Krotowic, miasteczka w Karkonoszach, gdzie…

Michał Domagalski · 4 maja 2016 · książka ·

Wojna w kosmosie wg Dana Abnetta

Kosmiczne przygody krucjaty Adeptus Astartes to prawdziwa gratka dla wielbicieli space opera. Nadszedł dla nich czas na herezje Horusa.

Krucjata wojowników bezgranicznie wierzących w swoje wartości tak bardzo, że ich krzewienie uznają za swoją najważniejszą misję. Nawet jeżeli miałoby się to odbywać ogniem i mieczem.…

Michał Domagalski · 11 pazdziernika 2012 · książka ·

Woody Allen „Czysta anarchia” czy absurd istnienia? (recenzja)

Czytanie Allena przypomina słuchanie wielopoziomowego dowcipu z puentą, która ujawnia się dopiero po pewnym czasie. A może raczej: czytanie Allena przypomina czytanie Allena?

Czy gdzieś absurd, popkultura, religia, seks, naiwność i makabryczna nieudolność przenikają się jak w (wybranych) dziełach tego twórcy? Osiemnaście opowiadań przetłumaczonych na polski…

Michał · 15 sierpnia 2011 · książka · 2 komentarze

Wracając do Robina Williamsa. Felieton Michała Domagalskiego

Kiedy w „Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" Keating staje się dla młodzieńców Kapitanem, trzymamy za nim, nie za rodzicami, którzy dla swych dzieci mają już przygotowany plan całego życia.

Kiedy umarł Robin Williams w Internecie można było odnaleźć najróżniejsze lamenty i wspomnienia. Umarł w końcu jeden z poetów gry aktorskiej. To ostatnio dość częste. Bez względu na…

Michał Domagalski · 15 sierpnia 2014 · felieton ·

Wszystko stworzyło się samo. Debiut Ser Charlesa

Ser Charles proponuje szesnaście krótkich piosenek stanowiących mieszankę liryczności rodem z poezji Świetlickiego z punkrockowym zamiłowaniem do brudu.

Ser Charlesa najłatwiej znaleźć na obrzeżach rzeczywistości. Niekoniecznie na marginesie, ale na obrzeżach właśnie. Tam, gdzie może dość często zaglądamy, ale jednocześnie nie…

Michał Domagalski · 19 marca 2015 · muzyka ·

Wtorek, po świętach - recenzja (Przystanek rumuńskiego kina w Poznaniu)

Drugi dzień „Przystanku rumuńskiego kina” w Poznaniu. Kino Muza o 19:00 zaprezentowało „Wtorek, po świętach”.

Radu Muntean postawił przed aktorami trudne zadanie, z którego wywiązali się znakomicie. Wtorek, po świętach to opowieść o miłosnym trójkącie, ale przede wszystkim to bardzo dokładna…

Michał · 5 czerwca 2011 · kino ·

Wykolejony świat i wykolejona opowieść

Zniekształcony Mefisto, nieobecność Boga. Opowieść wymagająca czy męcząca? Czyli „Faust” Sokurowa.

Faust wg Sokurowa to film... I to przede wszystkim różni go od arcydramatu Goethego. Autorzy wykorzystują możliwości techniczne X Muzy prawie w stu procentach, proponują ustawienie kamery…

Michał Domagalski · 1 marca 2012 · kino ·

Wysoka jakość lo-fi

Dźwięki i teksty duszne i mroczne. Debiutancka płyta duetu UL/KR to depresyjna przyjemność dla słuchaczy.

UL/KR to nazwa zespołu i albumu. Nastrój tej płyty oparty jest głównie o oryginalnie wykorzystaną koncepcję lo-fi. Szmery, szumy i (czasami) wariackie odgłosy kaset magnetofonowych. Powolnie …

Michał Domagalski · 1 kwietnia 2012 · album muzyczny ·

Wytrawny Manson

Coraz mniej szokuje, ale nadal sponiewiera. Tym razem przy współudziale Johnny'ego Deppa i Carly Simon.

Marilyn Manson ma na pewno jeszcze wiele do powiedzenia. Od dłuższego czasu co prawda szokuje raczej niewielu w końcu przyzwyczailiśmy się; dodatkowo coraz więcej gwiazd i gwiazdeczek, o…

Michał Domagalski · 8 września 2012 · album muzyczny ·

Wyważony metal

Nie ma miejsca na pustkę, przegadane momenty. Noko prezentują ciekawą dawkę muzyki. Mocną, precyzyjną i przemyślaną.

Wejście ciężkie, prawie że młócone. Trudno przespać wychodzącą w The Day Befor na plan pierwszy perkusję Radoma nie bierze ona jednak udziału w zawodach najwięcej uderzeń na sekundę i…

Michał Domagalski · 22 sierpnia 2012 · album muzyczny ·

Z potrzeby przekazania emocji (wywiad z Olą Rzepką z zespołu Drekoty)

...dzisiejsza popkultura cierpi na chroniczny deficyt oryginalności...

Michał Domagalski: Koncerty, koncerty i powroty. Jak materiał z Persentyny Drekotów sprawdza się na salach np. podczas ostatniego występu w Żaku? Ola Rzepka: Ponieważ z doświadczenia wiem,…

Michał Domagalski · 20 lutego 2013 · muzyka ·

Zagajewski w dodatku na CD

Pomysł, żeby oprócz czytania poezji, trochę jej posłuchać, jest ciekawy i nie bójmy się tego słowa słuszny. W końcu dzisiaj bardzo często zapominamy, że wiersze nie tylko muszą dobrze…

Michał Domagalski · 28 czerwca 2016 · książka ·

Zanurzać się w nielocie. „Nielot” Króla

Kiedy miałbym w jednym słowie opowiedzieć o płycie Króla, to byłoby to „zanurzenie”. Musimy się jednak zanurzać powoli. Zanurzyć się pod powierzchnię okładki, potem pod powierzchnię dźwięków, a na sam koniec – pod teksty.
Michał Domagalski · 23 sierpnia 2014 · muzyka ·

Zindywidualizowane naśladowanie. „Głupi” Organka

James Dean, Mickey Mallory Knox, Kate Moss… czyli nazywam się Organek.

Jeżeli ktoś po usłyszeniu wypuszczonego na promocję albumu Nie lubię spodziewał się na całej płycie podobnych kawałków, musiał się zawieść. Właściwie nie jest to utwór, który…

Michał Domagalski · 10 czerwca 2014 · muzyka ·

Zmienić historię

Powrót do przeszłości. Przeszkodzić w zaistnieniu temu, co już się stało. Bogactwo szczegółów. Przygoda. Radość czytelnicza!

Podróże w czasie to nie nowina. Szczególnie w literaturze. Minęło już ponad sto lat, od chwili, w której Herbert George Wells kazał Podróżnikowi uruchomić wehikuł, aby wylądował w…

Michał Domagalski · 24 września 2012 · literatura ·

Zręcznie to za mało

Choć Doktor Sen to przyjemna lektura, to jako kontynuacja wypada słabo. Osławione głównie dzięki ekranizacji Stanleya Kubricka Lśnienie (znane także w Polsce pod tytułem Jasność ) po…

Michał Domagalski · 6 kwietnia 2016 · książka ·

„!TO!”, Strachy Na Lachy (recenzja)

Omijam „I can’t get no gratisfaction”. Cała reszta „!TO!” bardzo dobry rockowy album.

Po dwóch promujących album singlach można było spodziewać się tak naprawdę wszystkiego. Z jednej strony radosny, rozśpiewany, lekko zbudowany tekst z rewelacyjnymi chórkami, oprawiony…

Michał Domagalski · 3 marca 2013 · album muzyczny · 7 komentarzy

„Autobiografia Nicolae Ceauşescu” - recenzja (Przystanek Rumuńskiego Kina)

Trzeci dzień (Niedziela, 5 czerwca) w Kinie Muza dla amatorów rumuńskiej kinematografii oznaczał przede wszystkim spotkanie z trzygodzinnym dokumentem o Nicolae Ceauşescu. Kluczem do filmu Andrei Ujică jest tytuł. To właśnie on podpowiada sposób interpretowania tego dzieła.
Michał · 8 czerwca 2011 · kino ·

„Bieguni” Olgi Tokarczuk.

Recenzja książki nagrodzonej Literacką Nagrodą NIKE 2008'

Z urywkową konsekwencją opowiedziane fragmenty Olga Tokarczuk napisała książkę, która zamiast pytania o pierwszą podróż pierwsze z do zadaje pytanie o każdy ruch, a właściwie o środek…

Tramnwaj · 12 lutego 2011 · książka · 2 komentarze



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca