Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Nie odkładaj robienia dzieci, kobieto

Nie odkładaj macierzyństwa na potem. Nie idź na studia. Nie wychodź poza kuchnię. Poza kuchnią mieszka szatan.

Proszę robić dzieci. Natychmiast. Nie szlajać mi się po Paryżach. Nie myśleć o karierze. Toż wstyd służyć mamonie, gdy trzeba Bogu służyć. I Ojczyźnie. Jak możesz służyć mamonie,…

Michał Domagalski · 13 września 2015 · felieton · 8 komentarzy

Nie recenzować, czyli o „Portrecie artysty w wieku młodzieńczym”

Portret artysty w wieku młodzieńczym Jamesa Joyce a opublikowano w wydaniu książkowym po raz pierwszy w roku 1916. W Biurze Literackim ukazał się w stulecie tego wydarzenia. 1. Napisać…

Michał Domagalski · 6 czerwca 2016 · literatura ·

Nie tylko o znaczeniu słowa „lodziarka”

„Lejdis & Dżentelmenels” to album wyjątkowy. Romantycznie. Ale nie zabraknie także lekkich obyczajów.

Nazwa zespołu jest adekwatna do tego, co znajdziemy na krążku. Nawet jeżeli chodzi o samą muzykę. Z niesłabnącą nutą ironii Romantycy Lekkich Obyczajów odśpiewali jedenaście kawałków…

Michał Domagalski · 18 pazdziernika 2012 · album muzyczny ·

Nieautobiograf Mrożka (Podmiotura)

Ta powieść właściwie powinna nosić tytuł „Sławomir Mrożek”, zaś jako autora należałoby wymieniać Baltazara. Chociaż wówczas gra z czytelnikiem mogłaby stracić rumieńce.

Moje nowe nazwisko będzie brzmiało Baltazar. Pozornie Sławomir Mrożek napisał autobiografię zatytułowaną Baltazar. Jest ona efektem rehabilitacji, którą autor przechodził, walcząc z…

Michał Domagalski · 2 stycznia 2012 · książka ·

Nieokiełznane (Dzikie stworzenia, Jadwiga Grabarz)

1. Trzeba zacząć od Genesis. Tak chciałoby się rzec po przejrzeniu Dzikich stworzeń Jadwigi Grabarz. Dobrej mitologii bez jakiegoś tam choćby minimalnych rozmiarów, choćby w swej małości…

Michał Domagalski · 13 września 2016 · literatura ·

Niepodległość, czyli prawo do aborcji (wokół "Pro")

Przy okazji nadchodzącego kolejnego Dnia Niepodległości warto się zastanowić, cóż znaczy ta niepodległość państwa dla jego obywatela. Czy powinna być jedynie hasłem tkwiącym w nim,…

Michał Domagalski · 10 listopada 2015 · felieton · 4 komentarze

Niepokój powtarzania (Trupa Trupa, „Headache”)

Utknęliśmy z bólem głowy w jakiejś dziwacznej muzycznej idei wiecznego powrotu? W jakimś uwznioślonym do metafory repeat wciśniętym na odtwarzaczu po to tylko, aby raz jeszcze odsłuchać opowieści o upadku?
Michał Domagalski · 12 sierpnia 2015 · muzyka ·

Nowy teledysk Co-Sovel pod patronatem Wywroty

Doczekaliśmy się. Właśnie dzisiaj zespół Co-Sovel opublikował nowy teledysk. Video do utworu Bitter Heart to drugi klip w dorobku grupy. Pierwszy Sorbetowy uwiódł niejednego. Nie ukrywam,…

Michał Domagalski · 19 listopada 2014 · muzyka · 1 komentarz

Nucąc nieistniejącą melodię [„Pięszczoty”, Karol Ketzer]

Wśród tomików nam współczesnych zdarzają się takie, które na różne sposoby próbują opisać lub mówiąc szerzej zobrazować świat. Czasami właściwie nie tyle go przedstawiają, ile…

Michał Domagalski · 16 lutego 2017 · literatura ·

Nudzić się nie będziemy

L.T.B.D. to album dla ludzi, którzy lubią posłuchać muzyki rockowej. Low-Cut proponuje dziesięć kompozycji, różnorodnych a jednocześnie utrzymanych w spójnej stylistyce, a może właśnie ową stylistykę tworzących.
Michał Domagalski · 27 listopada 2011 · album muzyczny ·

O potrzebie lepszego dziennikarstwa krytycznego

List otwarty do pana Jacka Skolimowskiego w związku z jego artykułem zamieszczonym na Onecie i dotyczącym „Nevermind” Nirvany.

List otwarty do pana Jacka Skolimowskiego w związku z jego artykułem zamieszczonym na Onecie i dotyczącym Nevermind Nirvany (cytaty przy numerach za tym artykułem). Poznań, 26. 09. 2011 Panie…

Michał Domagalski · 11 pazdziernika 2011 · felieton · 1 komentarz

O tym, co jeszcze nie chce się wydostać. „Wydostać” zespołu Lecter

Płyta Lecter jest jednolita, choć opowiedziana z młodzieńczą werwą, silnie zmetaforyzowana i bardzo… może aż za bardzo…

Od pierwszego utworu odnosi się wrażenie, które później wcale nie znika, że płytę zespołu Lecter można polecić ludziom w muzyce szukających energii, energii czasami nieokiełznanej,…

Michał Domagalski · 25 sierpnia 2014 · muzyka ·

Odpowiedzi na trudne pytania

Dlaczego oczy kota nie świecą w nocy? Skąd wzięły się ptaki? Dlaczego sarna ma białą plamkę na pupie? Dlaczego…

Dlaczego oczy kota nie świecą w nocy? to zbiór odpowiedzi na czasami trudne pytania. Nie zawsze poradzą sobie z nimi dorośli. A już naprawdę rzadko który zrobi to w tak przystępny sposób…

Michał Domagalski · 15 lipca 2015 · książka ·

Odłamek komety amerykańskiego chaosu ("Amerykańska sielanka", Philip Roth)

Amerykańska sielanka opowiada o rozlatywaniu się świata. A właściwie o życiu ludzi stanowiących ikonę sukcesu i szczęścia, życiu, które niczym wydmuszka tylko udaje, że stanowi nadal…

Michał Domagalski · 28 września 2016 · literatura ·

Okolicznościowy Grabaż („Grabaż 30”, recenzja)

Płyta wydana z okazji trzydziestu lat na scenie jest wydawnictwem przede wszystkim… okolicznościowym. Tak, to dobre słowo.

Zakładam, że istnieje grupa fanów, która kupuje wszystkie wydawnictwa z udziałem Krzysztofa Grabowskiego. Dla nich Grabaż 30 posłuży jako dobry powód do rozbudowania kolekcji. I dla nich…

Michał Domagalski · 15 kwietnia 2015 · muzyka ·

Olbrzym o ładnych szczegółach

W dziewiątym tomie z cyklu 44. Poezja polska od nowa udało się zaprezentować prawdziwie udane wiersze. Perełki te jednak było trzeba najpierw wygrzebać z warstwy literackiego mułu.

Najwartościowszy w Wielkim, pobrudzonym, zachwyconym zwierzu jest sam fakt wyboru spośród okazałej twórczości Jarosława Iwaszkiewicza tylko 44 utworów. Tylko, a jednocześnie aż. Selekcja,…

Michał Domagalski · 25 maja 2015 · literatura ·

Opowieść „o sobie” nie do opisania (Thierry Jonquet „Tarantula”)

„Tarantula” Thierry'ego Jonqueta przesuwa powoli cienką granicę, granicę zbudowaną z zasad moralnych, przyzwyczajeń czytelniczych i oburzenia.

A może to specyficzne połączenie kryminału i thrillera zagląda coraz głębiej, pod kolejne maski, przykrywki, narzuty, aby z lubością grzebać się w nieczystościach ludzkiej... psychiki,…

Michał Domagalski · 19 listopada 2011 · literatura · 2 komentarze

Ostrzeżenie przed tym, co już było (Leopold Tyrmand, "Cywilizacja komunizmu")

Cywilizacja komunizmu Leopolda Tyrmanda stanowi dla dzisiejszego człowieka ostrzeżenie. Ostrzeżenie przed złem, które dostrzegł on w systemie, w jaki w XX wieku zamieniła się bajeczka…

Michał Domagalski · 3 sierpnia 2015 · książka ·

Palma odbija?

Mistrzostwo filmowego absurdu. Polecam „Wrong”. Dawno nie uśmiałem się tak w kinie.

David Lynch z dodatkiem opowiadań Mrożka? Tak, chociaż czuje się równocześnie indywidualność stylu. Jeżeli pojawia się tu klimat z Zagubionej autostrady, to tylko po to, żeby sobie…

Michał Domagalski · 12 sierpnia 2012 · kino ·

Patrzeć w „Oczy Julii” i zastanawiać się, co to za kino grozy?

Po zajrzeniu w „Oczy Julii”, stwierdzam, że to dobre kino grozy, przynajmniej dla osób, które potrafią się bać zbudowanego nastroju i nie potrzebują hektolitrów krwi spływających z co drugiego kadru.
Michał Domagalski · 17 pazdziernika 2011 · kino · 3 komentarze

Philip Roth, Wyszłam za komunistę [video]

Michał Domagalski opowiada krótko o powieści Philipa Rotha Wyszłam za komunistę. Książka zaliczana jest do trylogii amerykańskiej autora. Wyszłam za komunistę Philip Roth tytuł…

Michał Domagalski · 13 lutego 2017 · literatura ·

Pieczołowicie i swobodnie. „Cosovel” by Cosovel

Cosovel potrafi wznieść różne budowle z klocków narzuconej sobie stylistyki elektronicznego popu.

To płyta, która w żaden sposób może nie jest zaskoczeniem, ale na pewno jednym z ciekawszych albumów ostatnich miesięcy, jednym z ciekawszych dokonań, jakie trafiły do mojego odtwarzacza.…

Michał Domagalski · 20 lutego 2015 · muzyka ·

Pierwszy krok w dobrą stronę [o „Wyrazić piękno”]

W wyniku wspólnych działań „Zeszytów Poetyckich” oraz „Magazynu Kulturalnego Popcentrala” ukazała się książka o gnieźnieńskich poetach.

Wyrazić piękno to książeczka będąca dla kultury Gniezna początkiem pewnej rozmowy, która w finale powinna doprowadzić do wydania obszerniejszego omówienia działalności trójki…

Michał Domagalski · 6 lutego 2017 · książka ·

Piosenki Robaka

Gratuluję Luxtorpedzie muzycznej opowieści o niezmordowanej wierze w siłę starań, wysiłek pomimo przeciwności losu, czasami nawet ze świadomością przegranej.

Mieszanie ciężkiego grania z hip-hopem częstokroć kończyło się ze szkodą dla tego pierwszego. Gitary i bas pozostawały elektrycznymi bestiami tylko w refrenach, zaś w zwrotkach próbowały …

Michał Domagalski · 12 września 2012 · album muzyczny · 1 komentarz

Planet LUC: Recykling – Recenzja płyty „Planet LUC. ENERGOCYRKULACJE”

Na dwóch CD zebrane najróżniejsze aranżacje utworów z pamiętnego wielopoziomowego projektu „Planet LUC” – uczta o tyle interesująca, o ile niebezpieczna dla gatunków muzycznych i ludzi zamkniętych w soviet mentalu oraz odpornych na „podawanie dalej dobrej energii”
. · 16 maja 2011 · album muzyczny · 5 komentarzy



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca