Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9
alfabetycznie chronologicznie

„Bitwa” na „Statku Głupców”

Znowu, zamiast zastanowić się nad wydźwiękiem całości, będziemy kruszyć kopie o detal.

Gdy spojrzałem po raz pierwszy na obraz The Krasnals Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców1 zauważyłem Pudziana, który pod dosłownie pod tęczową flagą prezentuje swoje bądź co bądź…

Michał Domagalski · 8 kwietnia 2014 · felieton ·

„Brand New World” Sławek Dudar Quartet - recenzja

Słuchanie muzyki związane jest nierozerwalnie z przyjemnością. Kiedy myślę o jazzie, wydaje mi się, że owa kategoria staje się właściwie priorytetowa. Dźwiękowe doświadczenia zaproponowane przez Sławek Dudar Quartet to na pewno miła przygoda. Ale także coś ponadto.
Michał Domagalski · 19 września 2011 · album muzyczny ·

„Burza” ciągle aktualna

Po raz kolejny połączenie umiejętności translatorskich Piotra Kamińskiego z szczegółowym acz przystępnym komentarzem Anny Cetery dało świetny efekt. „Burza” Shakespeare'a w tym wydaniu to nowe, pogłębione doświadczenie.
Michał Domagalski · 16 grudnia 2012 · literatura · 2 komentarze

„Byłem dzieckiem”

James stał się wyrzutkiem; kimś, kogo społeczeństwo nie potrzebowało; kimś poza głównym nurtem; kimś, kto nie miał nic do gadania.

Gerard Mannix Flynn napisał najpierw powieść Nic do gadania, a później po latach wrócił do tego samego problemu, żeby podjąć go z innej perspektywy. Literacko szczególnie sztuka James X…

Michał Domagalski · 5 czerwca 2012 · literatura ·

„Carska filiżanka”, Michał Głowiński (recenzja)

Filiżanka i inne preteksty do podróży przez świadomość.

Metaforę, która dobrze opisuje zbiór opowiadań Carska filiżanka, znajduję w jednym z zamieszczonych w nim tekstów. Michał Głowiński rozpoczyna Pokutnika od rozważań o przeszłości. Tej…

Michał Domagalski · 14 kwietnia 2016 · książka ·

„Cinematic” Lebowskiego - zjawisko muzyczne i... filmowe (recenzja płyty)

Spójnie zbudowana muzyczna opowieść o kinie – stwierdzenie o tyle efektowne, co nieprawdziwe. Powiedzmy, nie do końca prawdziwe.

Przecież odniesienia do świata dziesiątej muzy sięgają w przypadku Cinematic Lebowskiego zdecydowanie szerzej. Wystarczy wspomnieć zdjęcie wybrane na okładkę lub samą nazwę zespołu.…

Michał · 4 sierpnia 2011 · muzyka · 2 komentarze

„COŚ NA PROGU” – o 4. i 5. numerze

Omawiane numery „Coś na Progu” to szukanie w tematach wiodących ciekawostek. Zresztą nie tylko w tematach wiodących. Czasopismo obowiązkowe dla fanów fantastyki, horroru, kryminału i wszelkich zjawisk pokrewnych.
Michał Domagalski · 27 marca 2013 · literatura · 3 komentarze

„Krasnoludki nie przyjdą” – recenzja

Sara Shilo napisała powieść osadzoną mocno w języku. Nie język tutaj jest jednak najważniejszy, ale ludzkie dramaty, o których można przy jego pomocy opowiedzieć.

Krasnoludki nie przyjdą to powieść gęsta językowo, ale i fizycznie. Brnie się przez kolejne strony, z przyjemnym trudem zanurzając w świat przedstawiony, na którym pobrzmiewa niczym smutne…

Michał Domagalski · 7 maja 2013 · książka ·

„Miłość” na DVD – recenzja

„Miłość” ukazała się właśnie na DVD i muszę przyznać, że jest filmem, który według mnie zasługuje na ponowną lekturę. Na ponowne lektury.

Miłość jest jednym z najczęściej podejmowanych przez artystów tematów. Można nawet odnieść wrażenie, że dzięki częstemu mieleniu jej przez kulturę popularną tak w kiepskiej jakości…

Michał Domagalski · 23 maja 2013 · kino ·

„Nowy lepszy człowiek” Bruno Schulz

Bruno Schulz nagrali płytę dobrą, ale trudno nie porównywać jej z poprzednimi, bo ufa się marce i dlatego sięga po nią jeszcze raz. Konfrontacja ta wydaje się niekorzystnie ukazywać „Nowego lepszego człowieka”.
Tramwaj · 15 maja 2011 · album muzyczny ·

„Podobno jest różnie” - Marcina Orlińskiego „Drzazgi i śmiech”

Czas, sen, powrót, zmiana, dziecko, usta... To zaledwie kilka pojęć, o których napisałem w niniejszym artykule. To jest część pierwsza.

Świat tworzony przez Marcina Orlińskiego, to świat tkwiący w tekście, zamknięty w szarpaninie, jaka powstaje w oparciu o konsekwentnie wprowadzane zabiegi poetyckie. Równocześnie to świat…

Michał Domagalski · 13 pazdziernika 2011 · literatura ·

„Pogromca wilków” pogromcą mitów?

Krótkie opowieści o wielu granicach i mitach. Polska z perspektywy austriackiego duetu literackiego.

Pogromca wilków to trzykrotne przyglądanie się granicom leżącym nie wyłącznie na mapie. Tkwiącymi głęboko w ludziach, którzy muszą/musieli je przekraczać, zakorzenionymi w mentalności…

Michał Domagalski · 7 listopada 2012 · książka ·

„Policjant 2”, Marcin Erlin (recenzja)

Mocna, wulgarna kontynuacja debiutu. Co tak naprawdę dzieje się w policji?

W Policjancie nie dostaniemy obrazu panów w mundurach rodem z amerykańskiego kina sensacyjnego lat osiemdziesiątych/dziewięćdziesiątych. Żadnych graniczących z poczynaniami superbohaterów…

Michał Domagalski · 1 marca 2013 · książka ·

„Popstory” z polskim akcentem

Energicznie, szybko, spójnie, ale jednocześnie z dużą swobodą. Muzycznie „Popstory” potrafi zaciągnąć do krainy prawdziwego rocka. Szkoda, że nie po polsku.

Już pierwsze sekundy Joulin zapowiadają, że będzie się działo. Ilość dźwięków prawie na granicy chaosu. Jakby Popsysze pokazywali, jak bardzo chce im się grać. Na szczęście szybko…

Michał Domagalski · 10 sierpnia 2012 · album muzyczny ·

„Seksualne skrajności w zwykłym świetle”

„W jednej osobie” – opowieść o odmienności, która nie powinna być traktowana jako odmienność. Proza lekka, ale mądra. John Irving w świetnej formie.

W jednej osobie to opowieść pisarza biseksualisty, który dobija już do siedemdziesiątki. Spogląda wstecz, wraca do momentu, w którym zaczęła się w nim budzić jakakolwiek seksualność.…

Michał Domagalski · 22 pazdziernika 2012 · książka · 2 komentarze

„Sugar Man” - recenzja filmu

Dokument, jakiego wcześniej nie widziałem. Urzekająco opowiedziana historia. Nie tylko o muzyce.

Nieufnie podchodzę do oglądania dokumentów. Dostaję jako widz miazgę rodem z popularnonaukowych telewizji, w których trwający bez mała godzinę program daje niewiele wiedzy ubranej w…

Michał Domagalski · 2 marca 2013 · kino ·

„Szybko, Koteczku! Zabij! Zabij!” (recenzja)

Kino klasy B potrafi rozśmieszyć niczym najlepsza komedia, czasami czyniąc to zupełnie nieświadomie, jednak równocześnie może widza znudzić. Tak też jest z „Faster, Pussycat! Kill! Kill!", nakręconym podobno w sześć dni, dziele Russ'a Meyera z 1965 roku.
Michał · 11 sierpnia 2011 · kino · 13 komentarzy

„Turyści” (recenzja filmu)

Mit Bonnie i Clyde’a sprowadzony do parteru szarej codzienności? Czarna komedia o parze na wakacjach.

Urocze i makabryczne. Para świeżych, choć już nie najmłodszych, kochanków wyrusza w wakacyjną podróż, aby zwiedzać iście urokliwe zakątki angielskich prowincji. Mają w planach…

Michał Domagalski · 17 lutego 2013 · kino ·

„W otchłani Imatry”, Aleksander Ławrow (recenzja)

Kryminał osadzony w dziewiętnastowiecznej Rosji. Opowieść ocalona od zapomnienia przez Dobre Historie. Detektyw Metody Kobyłkin w akcji.

Pamiętacie Aleksandra Ławrowa? Nie, to źle postawione pytanie. Czy znacie Aleksandra Ławrowa? To zresztą równie niefortunne. Czy słyszeliście kiedykolwiek o Aleksandrze Ławrowie? Bo na…

Michał Domagalski · 28 lutego 2013 · książka · 3 komentarze

„Wampir”, Władysław St. Reymont – recenzja

„Wampir” to gęsta opowieść. Tak w swoim klimacie, mrocznym nastroju, jak i w samej warstwie językowej. To nie „Chłopi” ani „Ziemia obiecana”. Zamiast tamtego epickiego rozmachu dostajemy skondensowaną powieść grozy.
Michał Domagalski · 10 kwietnia 2013 · książka · 2 komentarze

„Władca szczurów”, Rafał A. Ziemkiewicz - recenzja

Wybiórcza kompilacja trzech tomów opowiadań SF. The Best Of z pierwszych dziesięciu lat działalności Rafała A. Ziemkiewicza. Dla fanów gratką będzie „Posłowie” autora.

Pozorne wznowienie Władcy szczurów stanowi tak naprawdę wybiórczą kompilację trzech tomów opowiadań SF. Dla fanów gratką więc będzie co najwyżej Posłowie autora. Dostajemy The Best Of…

Michał Domagalski · 13 marca 2013 · książka ·

„Władcy umysłów”, czyli kino pozornie ambitne

[SPOILERY] Walka z myślą, że nie chcielibyśmy zostać pozbawieni wolnej woli. Hollywoodzkie zakończenie. Miłość jako niezmierzona siła. „Władcy umysłów”! Romans SF z elementami thrillera.
Michał Domagalski · 6 września 2011 · kino · 4 komentarze

„Zbaw mnie ode złego” – recenzja filmu

Trudno cokolwiek tutaj polecić z czystym sumieniem.

Wes Craven reżyser kultowych horrorów z lat 80. obecnie nie grzeszy ciekawymi propozycjami. Od czasu do czasu Kevin Williamson dostarczy mu scenariusz do kolejnej części krzykliwej serii…

Michał Domagalski · 27 pazdziernika 2011 · kino · 2 komentarze



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca