Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Gaba Kulka robi „wielkie wrażenie”

Do czego odnajdziecie nawiązania na „The Escapist”? Nie wiem, co ukrywacie w swoich pudełkach z muzycznymi wspomnieniami.

Słuchanie Gaby Kulki to otwieranie dwóch pudełek; pierwsze zwane jest przenośnia zapachnie poezją Zbigniewa Herberta wyobraźnią, drugie to odnaleziony na strychu zapomniany pojemnik ze…

Michał Domagalski · 7 września 2014 · muzyka ·

Globalnie i lokalnie

Dziewczyny, mały fiat, Cash, Witówka, kino Figaro, muzyka Aylera i Joy Division, Mazowsze, telefonia komórkowa... Jak o tym opowiedzieć na jednym longplayu? Maki i Chłopaki próbują na „Dniach Mrozów”.
Michał Domagalski · 15 kwietnia 2012 · album muzyczny ·

Gra przestała być zabawą

Życie to gra – to banalna metafora, która w „[geim]” została pozbawiona jednak jakichkolwiek przenośnych znaczeń. Anders de la Motte przedstawia powieść niezwykle dynamiczną i przepełniona zagadkami.
Michał Domagalski · 8 maja 2016 · książka ·

Grabaż 33 razy

Krzysztof Gajda przedstawia poetyckość tekstów Grabaża. Czy warto czytać piosenki?

Wydawałoby się, że książkę, której główną część stanowią trzydzieści trzy teksty dotychczas dobrze sprawdzające się jako integralna część piosenki, można by ograniczyć do…

Michał Domagalski · 6 czerwca 2013 · książka ·

Gramy te nasze starocie z przyjemnością. Rozmowa z Piotrem Banachem

Z Piotrem Banachem, założycielem zespołu Indios Bravos, którego debiutancka płyta po piętnastu latach doczekała się reedycji o przeszłości i planach - oraz kilku innych sprawach.

Michał: Mija 15 lat o wydania pierwszej płyty Indios Bravos. Sam zespół przeszedł od premiery Part One długą drogę. Jak dzisiaj patrzysz na ten album? Piotr Banach: Z sentymentem i…

Michał Domagalski · 21 listopada 2014 · muzyka ·

Granie to pewna forma uzależnienia. Wywiad z LaDY (LOREIN)

O inspiracjach, nowej płycie i uzależnieniu od grania opowiada Roland "LaDY" Langer, w LOREIN odpowiedzialny głównie za gitary, syntezator oraz chórki.

Michał Domagalski: W krótkim opisie zespołu na stronie internetowej i facebooku prezentujecie imponującą listę sukcesów. Jakie wydarzenie uważacie za najbardziej przełomowe dla zespołu?…

Michał Domagalski · 18 kwietnia 2014 · muzyka · 1 komentarz

Harmonia chaosu

Słuchanie „Persentyny” Drekotów to poszukiwanie zamysłu w pozornie przypadkowym gąszczu. On tam jest. I to nadzwyczaj oryginalny.

Persentyna to płyta, do której będę jeszcze niejednokrotnie wracał, nie dlatego że jest nieprzebraną skarbnicą hiciorów, ale dlatego, że za każdym dźwiękiem i frazą czuje się…

Michał Domagalski · 18 stycznia 2013 · album muzyczny · 4 komentarze

Historia Białegostoku nie jest biała („Białystok”, Marcin Kącki, recenzja)

Spojrzenie na książkę Marcina Kąckiego będzie zależeć głównie od miejsca zamieszkania czytelnika. I rozpinać się będzie zapewne pomiędzy szeroko otwieram oczy ze zdumienia a ze smutkiem …

Michał Domagalski · 18 stycznia 2016 · książka ·

I'm In Love With Music

Pod czerwoną burzą włosów z okładki skrywa się przyjemność grania i słuchania.

Słuchanie Dżindżer Projekt to przyjemność. Czuje się niezwykłą lekkość, z jaką zespół współdziała ze sobą w zaledwie trzech utworach debiutanckiej epki We Just Want To Be Heard. W…

Michał Domagalski · 10 września 2012 · album muzyczny ·

Jajo Zucha Kazika

Socjalistyczny kicz „Zakażonych piosenek” już sam w sobie jawi się prawie niczym ironiczny przekaz.

Zakażone piosenki to płyta jajo. Od początku do końca. Rzec by można jajem podszyta i przesiąknięta. Od okładki zaczynając, przez repertuar przebiegając, a na aranżacjach kończąc. Jak…

Michał Domagalski · 13 marca 2015 · muzyka ·

Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę - recenzja. (Przystanek rumuńskiego kina)

Kino Muza w Poznaniu w ramach „Przystanku rumuńskiego kina” zaprezentowało „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę” – to film pełen emocji, który warto było zobaczyć.

Pozornie mogłoby się wydawać, że film po prostu w surowy sposób pokazuje poprawczak i przebywających w nim młodzieńców. Życie głównego bohatera to nie tylko praca w polu przy układaniu…

Michał · 3 czerwca 2011 · kino ·

Jakub Jacek Schönhof-Wilkans "Obcokrajowiec" – recenzja

Dostajemy Czarny Ląd w poetyckiej opowieści Polaka próbującego zamknąć świat w słowa, ale chyba przede wszystkim próbującego opowiedzieć o etapach poznawania tego, co niby znane, spotykane twarzą w twarz staje się czymś ciekawym, bo jednak bardziej skomplikowanym.
Michał · 27 czerwca 2011 · książka ·

Jazzowy dokument lat siedemdziesiątych

Swingujące 3-miasto – zajrzeć w przeszłość, pokazać właściwie dowód na jej istnienie. Spróbować odbudować powoli zapominany rozdział polskiej muzyki.

Płyta BASZTY otwierająca serię Swingujące 3-miasto to solidna dawka muzyki spod znaku jazzu zaserwowana przy użyciu naprawdę imponującego instrumentarium. Całość bagatela 19! utworów…

Michał Domagalski · 14 grudnia 2011 · muzyka ·

Jest nam wstyd?

„Wstyd” to film wyjątkowy. Film o samotnych w tłumie. Wielu, oglądając go, poczuje niepokój. Swoistą niepewność – niby o tym wszystkim wiemy, ale nie mówimy. Przynajmniej nie w ten sposób.
Michał Domagalski · 9 listopada 2012 · kino · 1 komentarz

Kafka prywatny (Podmiotura)

„Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców”, to pasjonująca lektura, do której będzie się niejednokrotnie wracać, książka ważna dla wszystkich kafkologów, przygoda dla zwykłego czytelnika; wszystko to pięknie zamknięte w twardą oprawę.
Michał Domagalski · 23 kwietnia 2012 · książka ·

Kalkulacyjny wariant poezji Dehnela

Jacek Dehnel w swoich cyklach poetyckich świetnie komentuje otaczającą go rzeczywistość i problemy jednostki, będąc jednocześnie dziedzicem kulturowej przeszłości.

Jacek Dehnel nie zdecydował się (na co jak wspomina we wstępie namawiał go wydawca) na całkowite podsumowanie w postaci zbioru dotychczas opublikowanych (albo napisanych) poezji. Nie…

Michał Domagalski · 9 stycznia 2012 · książka · 2 komentarze

Kamila Kraus „Brajlem” – recenzja płyty

Słowem, które chyba najtrafniej opisuje debiutancką płytę Kamili Kraus Brajlem, jest oszczędność. (...) Drugie ważne słowo dla tego albumu to miłość...

W każdym z elementów tego wydawnictwa środki wyrazu zostały ograniczone do minimum. Od białej okładki z prostym napisem po wyważony zestaw dźwięków wykorzystanych w kolejnych kompozycjach. …

Michał · 2 czerwca 2011 · album muzyczny ·

Kilka refleksji, dotknięć i zawahań...

...dokonanych podczas lektury Już otwarte Bohdana Zadury

Już otwarte. Może trochę późno, ale 1. ale znajdzie się w tomiku Bohdana Zadury kilka miejsc, do których z przyjemnością się wraca. Są w Już otwarte wiersze przypominające się w…

Michał Domagalski · 10 kwietnia 2016 · książka · 1 komentarz

Kilka spojrzeń na Meksyk (recenzja "Podmiejskim do Indian")

Podróż z Piotrem Grzegorzem Michalikiem przez Meksyk jest podrożą w nieznane. Precyzyjniej byłoby zapewne powiedzieć pozornie nieznane. Nieznane, które zostanie przez nas poznane nieco…

Michał Domagalski · 14 maja 2016 · książka ·

Kim ONE są?

Podsumowanie VIII edycji Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi, który odbył się 26 - 31 maj 2015 roku. Siedzibą festiwalu jest Teatr Polski w Poznaniu.

Kim ONE są? To pytanie zdawało się przyświecać całym tegorocznym Bliskim Nieznajomym, którzy zagościli w Teatrze Polskim w Poznaniu po raz ósmy. Pytanie to, które przeraża prostotą…

Michał Domagalski · 12 czerwca 2015 · teatr ·

Kod van Eycka

Tom R. – bohater „Tajemnicy Ołtarza Gandawskiego” – szuka skradzionego poliptyku autorstwa van Eycków. Okazuje się, że będzie musiał zagłębić się w historię nie tylko średniowiecznego malarstwa. Czy dotrze w końcu do kłębka?
Michał Domagalski · 16 stycznia 2012 · książka ·

Kolejny raz Hłasko

Przy okazji rocznicy śmierci Marka Hłaski warto zrobić coś więcej niż tylko zachwycać się legendą pisarza. Czy coś oprócz owej legendy jest jeszcze warte uwagi? Czytać w ogóle to?

Kolejny krok w chmurach Są takie miejsca w historii literatury, przy powrocie do których za każdym razem zadajemy sobie pytanie, czy wytrzymały upływ czasu. Jakby o wiele bardziej od innych…

Michał Domagalski · 14 czerwca 2015 · literatura ·

Komedia z wyższej półki

Uśmiech i lekkość. Zderzenie dwóch światów dało świetną komedię. Nadszedł czas „Nietykalnych” na DVD.

Właściwie różni ich wszystko. Od pochodzenia, koloru skóry. Przez stan majątkowy, sprawność fizyczną. Na znajomości kultury i postrzeganiu świata kończąc. Są dla siebie opozycją,…

Michał Domagalski · 3 grudnia 2012 · kino · 9 komentarzy

Konkurs! Bilety na Uda

23 maja w Krakowie Alchemia będzie gościć zespół Uda. Dla zainteresowanych wydarzeniem mamy dobrą wiadomość. Dysponujemy dwoma biletami. Żeby je zdobyć, do 21 maja 2014 (włącznie)…

Michał Domagalski · 18 maja 2014 · muzyka ·

KONKURS! Do wygrania „Cosovel” by Cosovel

Konkurs z dobrą muzyką!

Znacie Cosovel? I pewnie chcielibyście dostać ich płytę? Nie znacie, ale chcielibyście poznać? Może po prostu dawno nikt nie dał Wam płyty z dobrą muzyką i uważacie, że ciekawie czasami …

Michał Domagalski · 28 lutego 2015 · muzyka ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca