Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

Początek w nowych dekoracjach – „Geneza planety małp” (recenzja)

Wyczarowano przed nami kolejną wersję małpiej rewolucji. Kolejna nie znaczy gorsza. Kolejna nie znaczy nudna. Wszystko jest tu nowe. Z kilkoma nawiązaniami do poprzednich (wszelkich możliwych) Planet małp.
Michał · 17 sierpnia 2011 · kino · 5 komentarzy

Pod ręką mam wszystkie teorie - Teorie literatury XX wieku

Anna Burzyńska i Michał Paweł Markowski, Teorie literatury XX wieku. Podręcznik, Kraków 2006, Wydawnictwo Znak.

Za każdym razem, gdy natrafiam, swoimi niezgrabnymi czytelniczo oczyma, na pozycję, która została zaszufladkowana przez księgarzy, albo i samych autorów, jako podręcznik, w mojej głowie…

Michał Domagalski · 5 lutego 2008 · książka · 2 komentarze

Poezja to skok w nieskończoność

...we wszystkim, co piszemy, pobrzmiewa jakieś „stare”. Karol Maliszewski, autor m.in. zbioru „Ody odbite" (analizowanym na Wywrocie w Niszy Krytycznoliteackiej), e-mailem odpowiedział Michałowi Domagalskiemu.
Michał Domagalski · 22 kwietnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Poezja z ciągle 'tego świata' - Stanisława Barańczaka 'Wiersze zebrane

Kwestionowanie przydatności omawianej książki osobom zainteresowanym poezją, czytelnikom, którzy dotychczas musieli kompletować wiersze tego poety kserując je z różnych antologii i podręczników, wyda się co najmniej bezpodstawne.
Michał Domagalski · 16 lutego 2008 · książka · 5 komentarzy

Poirot w domu

Klasykę kryminału wciąż czyta się dobrze. A Agatę Christie niewątpliwie do klasyki można zaliczyć.

Znany wielbicielom kryminału Herkules Poirot odchodzi na emeryturę, z czego jest akurat zadowolony. Nie ma zamiaru nawet podjąć zadania, o którego rozwiązanie prosi go w prywatnej…

Michał Domagalski · 18 maja 2012 · książka ·

Polskie korzenie reggae

Poza stylem ważny jest również kraj, w którym powstały zebrane na „Our Roots Are Here” kawałki. Korzenie reggae są tutaj. Naszego reggae są tutaj. W Polsce.

Składanki to wyjątkowe wydawnictwa, ponieważ najczęściej nie sposób ocenić ich walorów artystycznych w jednym zdaniu, a zdarza się, że w ogóle takie zadanie okazuje się niewykonalne. W…

Michał Domagalski · 8 pazdziernika 2014 · muzyka ·

Ponadczasowość paradoksem podszyta

Opowiadania Mrożka to krytyczne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość w trakcie podróży w światy nieistniejące. (Recenzja: Sławomir Mrożek, „Krótkie, ale całe historie”)

Noir sur Blanc proponuje nam skromną powtórkę z rozrywki. Powtórkę, bo to niepremierowe opowiadania Sławomira Mrożka. Skromną, bo Krótkie, ale całe historie są tylko wyborem. Każdy…

Michał Domagalski · 18 marca 2012 · książka ·

Poradnik dla posągów

Jesteś snem? Stałeś się częścią dzieła sztuki? Fantazją artysty? Uczestnikiem konferencji sztuki? A może po prostu umarłeś, tylko jeszcze o tym nie wiesz?

Od pierwszych zdań Portalu zdobionego posągami znajdujemy się w rzeczywistości alternatywnej. Co prawda do końca nie wiemy jakiej, nie wiemy, kim/czym są postacie i cały otaczający ich…

Michał Domagalski · 24 listopada 2012 · książka · 2 komentarze

Potęga smaku czy kołatka u szyi?

reportaż

IX WIELKOPOLSKI KONKURS NA MONODRAM MŁODZI KORYFEUSZE uważam za zaliczony Kleczew. Niewiele ponad cztery tysiące mieszkańców. Kleczew. Nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa klecz,…

Michał Domagalski · 12 maja 2008 · kultura · 4 komentarze

POTH zagościł w Poznaniu

People of the Haze dali koncert w Alligatorze, łącząc udanie covery z własnymi piosenkami.

Kto chciał pobawić się andrzejkowo już w piątek, to mógł wylądować w poznańskim klubie Alligator na Starym Rynku, gdzie wśród innych kapel wystąpił także zespół People of the Haze w …

Michał Domagalski · 29 listopada 2014 · muzyka ·

Powieść bardzo współczesna („Masakra”, Krzysztof Varga)

Stefan nie może odnaleźć ani telefonu, ani portfela. Żona i dzieci… też nie wiadomo, gdzie są.

Masakra jest powieścią nie tyle drogi, co powieścią podróży. Podróży w głąb Warszawy, która skupia jako stolica cały brud kraju. Nie sposób się więc dziwić, że główny bohater ta…

Michał Domagalski · 15 lipca 2015 · literatura · 2 komentarze

Powieść nieobojętna („Serialista” Davida Gordona)

Tu i ówdzie ściele się trup, jeden mniej, drugi bardziej okrutnie potraktowany.

Serialista to kryminał wyjątkowy. Wyjątkowy głównie za sprawą narracji. Dynamicznie poprowadzonej przez głównego bohatera, którego sam życiorys stanowi pociągającą opowieść…

Michał Domagalski · 13 września 2015 · książka ·

Poza monogamię

Przekroczyć w związkach partnerskich wszelkie społecznie ukształtowane zasady. Nie dać się zdeterminować wszędobylskim dualizmom. Zrobić o tym film przemyślany w każdym detalu. „Trzy” Toma Tykwera.
Michał Domagalski · 28 maja 2012 · kino · 4 komentarze

Praga niewymyślona

Aleksander Kaczorowski zaprasza do Pragi, czyli „do siebie”, aby czytelnikowi dać podstawy do odbioru kultury czeskiej. Wiedza elementarna, a jednocześnie szczegółowa.

Na jednej z pierwszych stron Praskiego elementarza Aleksander Kaczorowski zaznacza, że w Pradze poczuł się jak u siebie, jakby odnalazł miejsce, którego zawsze szukał . To zdawałoby się…

Michał Domagalski · 8 pazdziernika 2012 · książka · 2 komentarze

Prawo do aborcji

Prawo do aborcji nie byłoby nam potrzebne, gdybyśmy żyli w sielance. Idyllicznej rzeczywistości bez gwałcicieli. Państwie z rozpowszechnioną edukacją seksualną. Gdzie cielesność nie…

Michał Domagalski · 3 kwietnia 2016 · felieton · 7 komentarzy

Prekursorska liberatura Joyce'a

„Finneganów Tren” – dzieło otwarte (w)koło – wielki sen ludzkości (nie)przetłumaczony na polski. Warto to zobaczyć. Warto ocenić.

Tłumaczenie Krzysztofa Bartnickiego, które było przygodą trwającą dziesięć lat, to nie pierwsza próba starcia się z tą przełomową, zagadkową i (na swój sposób) poetycką powieścią. …

Michał Domagalski · 20 kwietnia 2012 · książka · 2 komentarze

Prymitywna fala głupoty niebawem przeminie [Wojciech Wojda]

Wojciech Wojda o nowej płycie FARBEN LEHRE (TRZY DEKADY), wydawanej na 30-lecie zespołu, przeszłości, przyszłości oraz tym co za oknem.

Michał Domagalski: Trzy dekady. Aż? Czy dopiero się rozkręcacie? Wojciech Wojda: Tak naprawdę z jednej strony AŻ, bo 30 lat temu nawet nie przypuszczałem, że tak długo będziemy…

Michał Domagalski · 21 pazdziernika 2016 · muzyka ·

Przede wszystkim alternatywnie

Po raz siódmy odbył się Feel On Festival. Tym razem w Ostrzeszowie. Tym razem zagrali Bad Light District, Turnip Farm i Low-Cut. Tym razem było dobrze – jak zawsze!

Przez kilka godzin ostrzeszowska Baszta stała się miejscem umuzykalnionym. Na Feel On Festival 2011 zagrały trzy zespoły, których cechami wspólnymi są śpiewanie po angielsku, wykorzystywanie …

Michał Domagalski · 1 listopada 2011 · muzyka ·

Przyjemny spacer w krainę fantastyki

„2586 kroków” to antologia opowiadań, w której pomysł goni pomysł. Fenomenalna lektura na każdą porę roku.

Wampiry, równoległe rzeczywistości, podróże w czasie, alternatywne historie, epidemie, olbrzymie owady... Motywy bardzo dobrze znane w literaturze fantastycznej. Jednak lekkość opowiadania i…

Michał Domagalski · 17 sierpnia 2012 · literatura ·

Przystanek Rumuńskiego Kina w Poznaniu – podsumowanie (Cz. 1.)

Od 3 do 9 czerwca poznaniacy mieli okazję zapoznać się z rumuńską kinematografią. W ramach Przystanku Rumuńskiego Kina zaprezentowano aż 9 filmów. Prezentowały różnorodną stylistykę i różnorodne gatunki. Może był to tylko przystanek, ale warto było się na nim na chwilę zatrzymać.
Michał · 14 czerwca 2011 · kino ·

Przystanek Rumuńskiego Kina w Poznaniu – podsumowanie (Cz. 2.)

Od 3 do 9 czerwca poznaniacy mieli okazję zapoznać się z rumuńską kinematografią. W ramach Przystanku Rumuńskiego Kina zaprezentowano aż 9 filmów. Prezentowały różnorodną stylistykę i różnorodne gatunki. Może był to tylko przystanek, ale warto było się na nim na chwilę zatrzymać.
Michał · 12 lipca 2011 · kino ·

Psycho Killer, Karolina Sałdecka-Kielak [recenzja]

Tkwimy w gargantuicznym świecie myśli i emocji. Dusznym i napierającym. Otaczającym szczelnie bohaterów i czytelnika.

Pisanie o Psycho Killer nie jest łatwe. Ta mini powieść swoją konstrukcją przypomina raczej rozbudowany poemat prozą niż utwór fabularny. Wydarzeń tutaj naprawdę niewiele. Tkwimy w…

Michał Domagalski · 4 marca 2017 · literatura ·

Punk z przeszłością. Korpus Dyplomatyczny i J-23

Lata 80. dobrze znane, a jednak odwiedzane na nowo.

Korpus Dyplomatyczny i J-23 dwa albumy dwóch kapel zmieszczone na jednym krążku. Przy punkowej formule to jest możliwe. Krótko, zwięźle, na temat. Odkryć estetycznych oczywiście się nie…

Michał Domagalski · 15 czerwca 2014 · muzyka ·

Płyta rocku?

Bez płaczliwego mędzenia o bezpańskim człowieku niepewnym, czy baranek to nie diabeł, czy królewna to nie jędza.

Stać UR na solidne teksty, które okraszają prawdziwie prostym, acz mocnym, surowym rockowym graniem. Nie pozwalają sobie na kiczowaty melancholo-sentmentalo-egocentryczne songi. Obcy jest UR…

Michał Domagalski · 28 września 2012 · album muzyczny ·

Rockowe żarcie („Fastfod Breslau”, People of the Haze)

People of the Haze, choć proponuje fastfood, to zgodny z rockowymi tradycjami.

Fastfood Breslau jest płytą rockową. W takim właśnie najogólniejszym tego słowa znaczeniu. Czasami wpadamy w ciężko brzmiące gitary, czasami uciekamy w powolną liryczność ballad. W tak…

Michał Domagalski · 22 kwietnia 2015 · muzyka ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca