Literatura

Helga Flatland „Współczesna rodzina” (recenzja)

Współczesna rodzina Helgii Flatland to drugi tom Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego. Po pierwszym tomie, którym był Niewidzialni Jacobsena, pozostajemy wciąż blisko tematu rodziny. Książka Flatland jest wiwisekcją relacji rodzinnych w sytuacji kryzysu. Stanowi lekturę, którą czyta się niezwykle łatwo i szybko, pomimo rozbudowanych psychologicznych analiz bohaterów. Jak na rodzinę wpłynie rozpad małżeństwa, które stanowiło jej trzon? 

 

Sverre i Troll są małżeństwem z długoletnim stażem. Dochowali się trójki już dorosłych dzieci: Liv, Ellen i Håkonema.Każde zakłada już własne rodziny i buduje stałe związki. Mogłoby się wydawać, że Sverre i Troll niczego już nie brakuje. Mogą w spokoju oddać się rozpieszczaniu wnuków na swojej emeryturze. Postanowili jednak się rozstać.

Decyzja ta jest punktem, wokół którego kręci się cała fabuła książki. Wydarzenia poznajemy dzięki Liv, Ellen i Håkonemu. Autorka wybiera narrację pierwszoosobową, aby dogłębnie przedstawić burzę emocjonalną, która rodzi się w każdym z rodzeństwa na wieść o rozpadzie małżeństwa ich rodziców. Wiadomość ta uderza każdego z nich indywidualnie oraz wpływa na ich relacje. Odbija się nie tylko na małżeństwie Liv, ale także na związku Ellen. Rodzina, która przez tyle lat trzymała się blisko, miała wypracowane własne, wewnętrzne tradycje nagle ulega rozpadzie.

 

Autorka doskonale wykorzystuje tę sytuację, aby zbudować dokładne portrety psychologiczne rodzeństwa. Ukazuje jak wielki wpływ na ich obecny stan miało dzieciństwo, ich traktowanie przez rodziców, a także relacje, które już wtedy budowały się między nimi. Pokazuje także jak ważna jest rodzina i bezpieczeństwo, które daje w budowaniu późniejszych związków z innymi.

 

Flatland skupia się także na obecnych problemach i rozterkach, z którymi muszą się ścierać współcześni trzydziestalotkowie. Z doskonałym wyczuciem kreśli obraz Ellen, która stara się o dziecko. Ukazuje jej stany emocjonalne po każdej nieudanej próbie, jej reakcje na dzieci i kobiety w ciąży. Wszystko to nie może pozostać bez wpływu także na jej związek z obecnym partnerem.  

 

Liv wiedzie uporządkowane życie. Jest najbardziej racjonalna i odpowiedzialna z trójki rodzeństwa. Wiadomość o rozwodzie przeżywa jednak najmocniej. Budzą się w niej emocje, których do tej pory nie doświadczała. Zmienia to nie tylko samą Liv, ale także jej najbliższą rodzinę i relacje z rodzeństwem.

 

Håkonem jest intelektualistą. W swoim życiu kieruje się teoretycznym konstruktem wypracowanym na podstawie systemów filozoficznych. Jego idealny związek musi zakładać wolność jednostki. Niestety jego światopogląd runie, gdy podda się najbardziej podstawowym emocjom, które niesie ze sobą zakochanie. 

 

Każde z nich jest inne i inne miało relacje z rodzicami. Dla każdego z nich rodzina była czymś nieco odmiennym, dlatego inaczej przeżywa rozpad związku rodziców, który przez całe ich życie był twardą przystanią. Mogli do niej powracać, gdy tylko tego potrzebowali.

 

A co z Sverre i Torill? Czy są w stanie odciąć się od tak długoletniego związku, który tworzyli? Czy będą potrafili wieść życie w pojedynkę?

 

Współczesna rodzina Helgi Flatland jest lekturą, której warto poświęcić dłuższą chwilę. To doskonała analiza związków rodzinnych i historie, które poruszają i wstrząsają. Jeszcze w żadnej książce przedstawiona rodzina nie miała tak wielu odcieni.

 

Helga Flatland, Współczesna rodzina

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska

Wydawnictwo Poznańskie, 2019.

 

Inne w serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich

1. Roy Jacobsen, Niewidzialni

2. Helga Flatland, Współczesna rodzina 

3. Carl Frode Tiller, Początki

4. Karen Blixen, Pożegnanie z Afryką

5. Roy Jacobsen, Białe morze

6. Jonass T. Bengtsson, Życie Sus   

7. Audur Ava Ólafsdóttir, Blizna

8. Sig Dagerman, Poparzone dziecko

9. Roy Jacobsen, Oczy z Rigela

 

Anna Bugajna

Anna Bugajna

35 Kraków
728 artykułów 10 komentarzy
kontakt: literatura@wywrota.pl
Współpraca
Ministerstwo Literatury


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca