Wywrota
Marcin Sierszyński

Marcin Sierszyński premium

34 Wrocław
131 artykułów 5 tekstów 6555 komentarzy
Opiekun sekcji poetyckiej od stycznia 2008 roku do czerwca 2010 roku, prozatorskiej od kwietnia do września 2011. Redaktor prowadzący serwisu od lipca 2013 do marca 2015. Redaktor projektu Nisza Krytycznoliteracka i recenzent literacki. Aktywista…
Zasłużeni dla serwisu

strony: 1 2 3 4 5 6 »
alfabetycznie chronologicznie

10. wyróżnienie dla książki z Biura

Związany od 1997 roku z Biurem Literackim Andrzej Sosnowski został wyróżniony przez kapitułę Nagrody Literackiej Gdynia specjalnym laurem. Wyróżnienie zostało odebrane przez autora 18…

Marcin Sierszyński · 21 czerwca 2011 · literatura ·

22. Warsztaty literackie w Biurze

Jurorzy "Połowu" wybrali osoby, które wezmą udział w tegorocznej edycji ogólnopolskiego projektu. Autorzy najlepszych nadesłanych w czasie eliminacji wierszy otrzymali zaproszenia na…

Marcin Sierszyński · 18 pazdziernika 2011 · konkurs literacki · 1 komentarz

3/10, 5/10, 10/10, 0/10?

Projekt Połowów literackich zawsze kończył się, w moim odczuciu, nie wyłowieniem „najlepszych” poetów i poetek przed debiutem książkowym, ponieważ jest to zdradziecki i niepewny termin, ile prezentacją tych najlepiej zapowiadających się.
Marcin Sierszyński · 29 kwietnia 2012 · książka ·

90. urodziny Tadeusza Różewicza

W niedzielę, 9 października, Tadeusz Różewicz skończy 90 lat. W Biurze Literackim świętowanie trwa już od kilku miesięcy, a z okazji urodzin wydawnictwo przygotowało specjalną…

Marcin Sierszyński · 9 pazdziernika 2011 · literatura ·

Andrij Bondar: „Historie ważne i nieważne”

Polska premiera Historii ważnych i nieważnych jest jednocześnie premierą światową - zbiór opowiadań Andrija Bondara ukazuje się u nas wcześniej niż na Ukrainie. Czasem patrzę na to swoje …

Marcin Sierszyński · 1 czerwca 2011 · literatura ·

Balla i Bondar gośćmi Portu 2012

Choć nie ma jeszcze pewności czy przyszłoroczny Port Literacki odbędzie się we Wrocławiu, to znamy już pierwszych gości przyszłorocznej, siedemnastej edycji festiwalu. W kwietniu 2012 roku…

Marszyński · 28 kwietnia 2011 · literatura ·

Bardzo intymny rytuał przejścia

Rozmowa z Patrycją Beatą Klary, autorką książki poetyckiej „Zabawa w chowanego”.

Marcin Sierszyński: Podczas naszej rozmowy na temat Zabawy w chowanego trudno nie będzie odwoływać się co jakiś czas do postaci Jana Kochanowskiego i jego Trenów, największego osiągnięcia…

Marcin Sierszyński · 28 lutego 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Bardzo trudny las do zrozumienia

Urodzony w 1921 roku w Zielonej koło Wilna, mieszkający i studiujący we Wrocławiu, następie żyjący na emigracji w Oak Parku w USA, Karpowicz zostawił trwały ślad w pamięci i twórczości jemu współczesnych, a także późniejszych pisarzach.
Marcin Sierszyński · 27 stycznia 2012 · książka ·

Bohdan Zadura: „Klasyk na luzie”

Nakładem Biura Literackiego ukazał się Klasyk na luzie , zbiór rozmów z Bohdanem Zadurą, poetą, prozaikiem, tłumaczem i redaktorem naczelnym Twórczości - laureatem Silesiusa 2011. Klasyk…

Marcin Sierszyński · 16 września 2011 · literatura ·

Ciekawią mnie konsekwencje katastrofy

Z Hanną Diktą, autorką omawianego w Niszy Krytycznoliterackiej tomu „Stop-klatka”, rozmawia Marcin Sierszyński.

Marcin Sierszyński: Kiedy napisał się w tobie pierwszy wiersz? Hanna Dikta: Poeta to, według mnie, człowiek szczególnie wrażliwy i empatyczny, a przy tym duży indywidualista i buntownik.…

artykuł odrzucony
Marcin Sierszyński · 4 grudnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Cierpliwość i poszanowanie dla „Korony...”

Julia Fiedorczuk, tłumaczka „Korony dla Hansa Andersena”, książki Laury (Riding) Jackson, uważa że warto podjąć czytelniczy wysiłek, ponieważ „nagrodą jest mądrość”.

Brak puent, liczne dygresje, przydługie wstawki o warsztacie pisarskim, brak wyraźnej linii fabularnej, wiele wyliczeń i powtórzeń, aż w końcu trudność w odbiorze. Wszystko to, co dla…

Marcin Sierszyński · 15 lutego 2012 · książka · 1 komentarz

Co ma Ruhnama do Mein Kampf? O etyce kapitalizmu na przykładzie Turkmenistanu

Turkmenistan to „poligon doświadczalny” ciągle rozwijającego się autorytarnego kapitalizmu. (...) Niestety, za kapitalizmem nie przyszła demokracja, które to wielu uczonym (m.in. Fukuyamie) zdawały się nierozłączalnymi bliźniętami syjamskimi.
Marszyński · 29 marca 2010 · książka · 3 komentarze

Czy na pewno chcemy zostać? – „nie zawoź mnie do Stratfordu” Dariusza Ciupińskiego

Jeżeli musiałbym sformułować (...) jakiś konkretny wniosek, brzmiałby on: poezja nie dla wszystkich...

Przysporzył mi wiele kłopotów autor nie zawoź mnie do Stratfordu. Za każdym razem, kiedy wracałem do wierszy zawartych w tym tomie, dosięgało mnie inne uczucie. Raz byłem przekonany, że…

Marszyński · 18 stycznia 2011 · książka ·

Dożynki Tadeusza Pióry

W listopadzie nakładem wrocławskiego Biura Literackiego ukaże się tom O dwa kroki stąd (1992-2011) , zbiór dotychczasowych utworów Tadeusza Pióry, poety, autora m. in. głośnego Okęcia…

Marcin Sierszyński · 18 sierpnia 2011 · literatura ·

Dołącz do Biura Literackiego

Biuro Literackie, wydawca Tadeusza Różewicza, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i Jacka Dehnela, kończy nabór nowych pracowników, którzy wezmą udział m.in. w przygotowaniach do…

Marszyński · 19 kwietnia 2011 · natura ·

Dzieje się na Dolnym Śląsku

Czym się różni zatem literatura Dolnego Śląska od reszty Polski? Prawdopodobnie niczym, nie oznacza to, że nie ma czym się pochwalić.

Literatura lokalna to temat nielichy, bo ciężko definiowalny. Zastanówmy się przez chwilę: co pierwsze rzuca się na myśl, gdy rozmawiamy o artystach regionalnych? Czy należy do nich Marek…

Marcin Sierszyński · 12 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz

Edmund White w Polsce!

Edmund White (1940), jeden z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy, będzie gościem przyszłorocznej, siedemnastej edycji Portu Wrocław. W przyszłym roku nakładem Biura…

Marcin Sierszyński · 23 listopada 2011 · literatura ·

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki: „Imię i znamię"

W 2009 roku za Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach otrzymał dwie najbardziej prestiżowe nagrody literackie w kraju - Gdynię i Nike. Teraz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki wraca z nową…

Marcin Sierszyński · 29 września 2011 · literatura ·

Fiedorczuk ratuje honor polskiej prozy

Ruszyła fala pozytywnych recenzji Białej Ofelii . Pierwsza powieść Julii Fiedorczuk zachwyca krytyków podobnie jak jej głośny, debiutancki tom opowiadań Poranek Marii sprzed kilkunastu…

Marcin Sierszyński · 22 lipca 2011 · literatura ·

Filozofia nauki nr 2/2011

Ukazał się pierwszy w tym roku numer Filozofii nauki! Oto pełny spis treści: ============================== SPIS TREŚCI Nr 2 (74) 2011 ============================== Od redakcji Tadeusz Pabjan, …

Marcin Sierszyński · 13 czerwca 2011 · literatura ·

Genetycznie sensualna fantazja Honeta

Wszelkie recenzje, szkice o tomiku „piąte królestwo”, jakie miałem okazję czytać, są równie poetyckie, niepewne i melancholijne, jak sama książka. Minęło niemal pół roku od premiery, a krytyka literacka wciąż nie może sobie poradzić z Honetem.
Marcin Sierszyński · 28 maja 2011 · książka · 4 komentarze

Geneza powstania „projektu” pod tytułem „poezja”. Rozmowa z Rafałem Krause

Rozmowa z Rafałem Krausem, autorem "Pamiętnika z powstania", debiutu poetyckiego omawianego w tej edycji Niszy Krytycznoliterackiej.

Marcin Sierszyński: Powstanie w Warszawie odbyło się 15 września 2008 roku. Były Gwałty, modlitwy , widziałeś pięści zaciśnięte jak Palestyna i opozycję większą niż Solidarność .…

Marcin Sierszyński · 21 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Gottfried Benn: „Nigdy samotniej i inne wiersze”

Bertolt Brecht powiedział o nim kiedyś Spotykał ze sobą słowa, które kiedy indziej w ogóle by się nie poznały . Nakładem wrocławskiego Biura Literackiego ukazał się tom Nigdy samotniej…

Marszyński · 22 maja 2011 · literatura · 3 komentarze

Ja sobie tego zapętlenia życzę

Krótka rozmowa z Grzegorzem Kwiatkowskim, autorem wydanego niedawno zbioru „Powinni się nie urodzić/Should not have been born” nakładem wydawnictwa OFF_press.

Marcin Sierszyński: Powinni się nie urodzić tak zatytułowałeś najnowszy zbiór swoich wierszy wraz z ich tłumaczeniem na angielski. Mógłbyś powiedzieć, co to dla ciebie znaczy? Znam tę…

Marcin Sierszyński · 30 pazdziernika 2011 · literatura · 1 komentarz

Jacek Dehnel: „Rubryki strat i zysków"

Do księgarń trafiła najnowsza, wydana przez Biuro Literackie, książka Jacka Dehnela. Rubryki strat i zysków to wybór cykli poetyckich i poematów powstałych w latach 1999-2010. W tomie…

Marcin Sierszyński · 13 pazdziernika 2011 · literatura ·



strony: 1 2 3 4 5 6 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca