Wywrota
strony: « ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Papierowe prezenty

„Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju, Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju..." Jechała czerwona Wywrota, niemłoda, lecz polakierowana, Z daleka słychać było Wywrotowców wiwatowania.
Justyna D. Barańska · 8 listopada 2011 · kultura · 11 komentarzy

Ole! Ole! Wywrota mistrzem jest!

Relacja z uroczystości wręczenia nagród w konkursie Papierowy Ekran 2011.

W sobotni poranek (5 listopada) wywrotowa tajna delegacja wyruszyła z Katowic w podróż, której celem była jeszcze bardziej tajemnicza misja pod kryptonimem K . Wiele przeciwności losu…

Justyna D. Barańska · 6 listopada 2011 · kultura · 24 komentarze

„Zbaw mnie ode złego” – recenzja filmu

Trudno cokolwiek tutaj polecić z czystym sumieniem.

Wes Craven reżyser kultowych horrorów z lat 80. obecnie nie grzeszy ciekawymi propozycjami. Od czasu do czasu Kevin Williamson dostarczy mu scenariusz do kolejnej części krzykliwej serii…

Michał Domagalski · 27 pazdziernika 2011 · kino · 2 komentarze

Patrzeć w „Oczy Julii” i zastanawiać się, co to za kino grozy?

Po zajrzeniu w „Oczy Julii”, stwierdzam, że to dobre kino grozy, przynajmniej dla osób, które potrafią się bać zbudowanego nastroju i nie potrzebują hektolitrów krwi spływających z co drugiego kadru.
Michał Domagalski · 17 pazdziernika 2011 · kino · 3 komentarze

Jam jest częścią tej siły, która pragnąc zła, wiecznie czyni dobro

Narastanie napięcia przypomina rozciąganie się błony pęcherzyka balonu podgrzewanego od spodu scenografią, muzyką i grą aktorską.

Seriale nie wliczają się zazwyczaj do kręgu kina wybitnego, jednak przynależność do klasy B nie zawsze stanowi o nijakości tworu, szczególnie kiedy mamy do czynienia z konsekwentną…

kresowiak - Ewelina Pacławska · 12 pazdziernika 2011 · kino · 2 komentarze

O potrzebie lepszego dziennikarstwa krytycznego

List otwarty do pana Jacka Skolimowskiego w związku z jego artykułem zamieszczonym na Onecie i dotyczącym „Nevermind” Nirvany.

List otwarty do pana Jacka Skolimowskiego w związku z jego artykułem zamieszczonym na Onecie i dotyczącym Nevermind Nirvany (cytaty przy numerach za tym artykułem). Poznań, 26. 09. 2011 Panie…

Michał Domagalski · 11 pazdziernika 2011 · felieton · 1 komentarz

Noblesse oblige!

Kto oglądał i lubił odcinkową wersję „Dumy i Uprzedzenia" Jane Austen, ten z całą pewnością pokocha mieszkańców Downton i ich zawiłe dzieje.

Ludzie z BBC mają to do siebie, że jak już coś realizują, to robią to z profesjonalizmem, dbałością o szczegóły i techniczną maestrią. Tym razem przeszli samych siebie. Serial…

Radosław Kolago · 23 września 2011 · kino · 16 komentarzy

„Władcy umysłów”, czyli kino pozornie ambitne

[SPOILERY] Walka z myślą, że nie chcielibyśmy zostać pozbawieni wolnej woli. Hollywoodzkie zakończenie. Miłość jako niezmierzona siła. „Władcy umysłów”! Romans SF z elementami thrillera.
Michał Domagalski · 6 września 2011 · kino · 4 komentarze

Początek w nowych dekoracjach – „Geneza planety małp” (recenzja)

Wyczarowano przed nami kolejną wersję małpiej rewolucji. Kolejna nie znaczy gorsza. Kolejna nie znaczy nudna. Wszystko jest tu nowe. Z kilkoma nawiązaniami do poprzednich (wszelkich możliwych) Planet małp.
Michał · 17 sierpnia 2011 · kino · 5 komentarzy

„Szybko, Koteczku! Zabij! Zabij!” (recenzja)

Kino klasy B potrafi rozśmieszyć niczym najlepsza komedia, czasami czyniąc to zupełnie nieświadomie, jednak równocześnie może widza znudzić. Tak też jest z „Faster, Pussycat! Kill! Kill!", nakręconym podobno w sześć dni, dziele Russ'a Meyera z 1965 roku.
Michał · 11 sierpnia 2011 · kino · 13 komentarzy

Przystanek Rumuńskiego Kina w Poznaniu – podsumowanie (Cz. 2.)

Od 3 do 9 czerwca poznaniacy mieli okazję zapoznać się z rumuńską kinematografią. W ramach Przystanku Rumuńskiego Kina zaprezentowano aż 9 filmów. Prezentowały różnorodną stylistykę i różnorodne gatunki. Może był to tylko przystanek, ale warto było się na nim na chwilę zatrzymać.
Michał · 12 lipca 2011 · kino ·

Przystanek Rumuńskiego Kina w Poznaniu – podsumowanie (Cz. 1.)

Od 3 do 9 czerwca poznaniacy mieli okazję zapoznać się z rumuńską kinematografią. W ramach Przystanku Rumuńskiego Kina zaprezentowano aż 9 filmów. Prezentowały różnorodną stylistykę i różnorodne gatunki. Może był to tylko przystanek, ale warto było się na nim na chwilę zatrzymać.
Michał · 14 czerwca 2011 · kino ·

Nie tylko filmy na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to wbrew pozorom nie tylko pokazy filmowe. Imprezie towarzyszy znaczna liczba wydarzeń związanych tematycznie ze sztuką filmową. Z tej „chmury” w 2011 wybijają się w szczególności wystawy goszczące w Muzeum Miasta Gdyni. Głównie za sprawą ich tematyki.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 11 czerwca 2011 · kultura ·

„Autobiografia Nicolae Ceauşescu” - recenzja (Przystanek Rumuńskiego Kina)

Trzeci dzień (Niedziela, 5 czerwca) w Kinie Muza dla amatorów rumuńskiej kinematografii oznaczał przede wszystkim spotkanie z trzygodzinnym dokumentem o Nicolae Ceauşescu. Kluczem do filmu Andrei Ujică jest tytuł. To właśnie on podpowiada sposób interpretowania tego dzieła.
Michał · 8 czerwca 2011 · kino ·

Wtorek, po świętach - recenzja (Przystanek rumuńskiego kina w Poznaniu)

Drugi dzień „Przystanku rumuńskiego kina” w Poznaniu. Kino Muza o 19:00 zaprezentowało „Wtorek, po świętach”.

Radu Muntean postawił przed aktorami trudne zadanie, z którego wywiązali się znakomicie. Wtorek, po świętach to opowieść o miłosnym trójkącie, ale przede wszystkim to bardzo dokładna…

Michał · 5 czerwca 2011 · kino ·

Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę - recenzja. (Przystanek rumuńskiego kina)

Kino Muza w Poznaniu w ramach „Przystanku rumuńskiego kina” zaprezentowało „Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę” – to film pełen emocji, który warto było zobaczyć.

Pozornie mogłoby się wydawać, że film po prostu w surowy sposób pokazuje poprawczak i przebywających w nim młodzieńców. Życie głównego bohatera to nie tylko praca w polu przy układaniu…

Michał · 3 czerwca 2011 · kino ·

Aleksander łowi ryby

Reżyser zapoczątkował w sztuce filmowej przemyślaną kompilację efektów dźwiękowych, idealnie przylegających do danej sekwencji. Podobną rolę miały spełniać światłocienie, wytyczające drogę, po której miał się poruszać widz, aby prawidłowo, zgodnie z planem, dotrzeć do rozwiązania fabuły.
kresowiak - Ewelina Pacławska · 2 czerwca 2011 · kino · 1 komentarz

Podłe Mankurty! „O Weselu w Besarabii” Napoleona Helmisa

PRZYSTANEK KINA RUMUŃSKIEGO. 28 maja, dzień pierwszy: Po takim pokazie wypada tylko zacierać ręce przed kolejnymi dniami festiwalu, który trwa w stolicy do samego czwartku i stanowi niezwykle interesujące wydarzenie.
Jacek · 29 maja 2011 · kino ·

FAMA Wrocław 2011 - rozkład jazdy!

FAMA to interdyscyplinarny festiwal z wieloletnią tradycją. W tym roku portal Wywrota.pl objął Famę patronatem medialnym. Prezentowane tu formy artystycznego wyrazu to: muzyka każdego rodzaju, literatura, performance art, teatr, sztuki piękne, kabaret, fotografia, film i in.
estel · 26 maja 2011 · kultura · 3 komentarze

Walka o prawa człowieka w cieniu świętej księgi

Z okazji 50-tych urodzin Amnesty International przypominamy artykuł Pawła Leszczyńskiego poświęcony głośnej książce „W cieniu świętej księgi” Arto Halonena i Kevina Fraizera opisującej realia autokratycznego kapitalizmu w Turkmenistanie. Książka ukazała się pod patronatem Amnesty International.
Redakcja · 23 maja 2011 · polityka ·

Rozrywka na przyzwoitym poziomie – recenzja „Kodu nieśmiertelności”

Wiedziony niejasną potrzebą obejrzenia na wielkim ekranie czegoś, co umiejętnie połączy elementy rozrywkowego kina o wciągającej fabule z – choćby i udawaną – ambicją zadania trudnych pytań, wybrałem się na film „Kod nieśmiertelności”. Muszę przyznać, że powyższe moje oczekiwania udało mu się spełnić. Powiedzmy: przynajmniej w dziewięćdziesięciu procentach. [Trochę SPOILERÓW]
Michał · 17 maja 2011 · kino · 4 komentarze

Nie skończona bajka

Co takiego jest w wierszach Rafała Wojaczka, że jedni go mają za grafomana i kabotyna, a inni w czterdzieści lat po jego śmierci nadal się nimi zachwycają?

Rafał Wojaczek już za ― swoją drogą, niezbyt długiego, acz burzliwego ― życia wzbudzał wiele wątpliwości i kontrowersji. I nie uświadczysz dwóch jednakich relacji na temat polskiego…

McVara · 11 maja 2011 · felieton · 1 komentarz

Czy wszystko jest poezją? Część pierwsza.

Choć Stachura twierdził, że wszystko jest poezją, to pozwolę sobie zachować zdanie odrębne w tej kwestii. Myślę, że w tej odrębności nie pozostanę osamotniony, że kilku…

Wiktor Smol · 21 kwietnia 2011 · felieton · 8 komentarzy

Tarsema Singha „Magia uczuć”

Film Singha warto zobaczyć chociażby ze względu na niezwykłą pieczołowitość, z jaką tworzona jest wizualna strona kolejnych ujęć i scen. Warto również ze względu na opowiedzianą w ciekawy sposób historię oraz grę aktorską pary głównych bohaterów.
Delcour d'Nantes · 3 kwietnia 2011 · kino · 4 komentarze

Wszystkie drogi prowadzą do Świnoujścia - Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA 2011

Stań się FAMAous!

FAMA to Festiwal: INTERDYSCYPLINARNY: muzyka każdego rodzaju, literatura, performance art, teatr, sztuki piękne, kabaret, fotografia, film dopuszczalna jest każda forma twórczej ekspresji.…

estel · 31 marca 2011 · kultura · 5 komentarzy



strony: « ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca