Wywrota
Marcin Sierszyński

Marcin Sierszyński premium

34 Wrocław
131 artykułów 5 tekstów 6555 komentarzy
Opiekun sekcji poetyckiej od stycznia 2008 roku do czerwca 2010 roku, prozatorskiej od kwietnia do września 2011. Redaktor prowadzący serwisu od lipca 2013 do marca 2015. Redaktor projektu Nisza Krytycznoliteracka i recenzent literacki. Aktywista…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 »
alfabetycznie chronologicznie

Tomasz Piątek – Piłat w kredzie?

Przede wszystkim traktuję „Antypapieża” jako dzieło otwierające długo oczekiwaną dyskusję o roli papieża w kraju i na świecie. Dyskusję, w której nareszcie można „mówić źle”, to znaczy: spojrzeć z drugiej strony, nie ukrywać wstydliwych faktów, być uczciwym wobec ludzi.
Marcin Sierszyński · 24 maja 2011 · książka · 6 komentarzy

Leszek Brągiel i Taras Kompanichenko - Wędrówki po Ukrainie

Własną krainę magicznych opowieści z „Wędrówek po Ukrainie”, już 4 czerwca w Klubie Pod Kolumnami, zaprezentuje podróżnik, poeta i filozof, Leszek Brągiel.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie niezwykła oprawa muzyczna w wykonaniu legendarnego ukraińskiego barda Tarasa Kompanichenko. Gości Klubu Pod Kolumnami tego dnia czeka wieczór pełen wrażeń.…

Marszyński · 24 maja 2011 · muzyka ·

Gottfried Benn: „Nigdy samotniej i inne wiersze”

Bertolt Brecht powiedział o nim kiedyś Spotykał ze sobą słowa, które kiedy indziej w ogóle by się nie poznały . Nakładem wrocławskiego Biura Literackiego ukazał się tom Nigdy samotniej…

Marszyński · 22 maja 2011 · literatura · 3 komentarze

Rozmowy z laureatem Silesiusa

Nakładem Biura Literackiego ukaże się wkrótce Klasyk na luzie , obszerny tom rozmów z Bohdanem Zadurą. W jednej z nich laureat tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius…

Marszyński · 18 maja 2011 · literatura ·

Trasa promocyjna Marcina Świetlickiego z okazji wydania „Wierszy” oraz pięćdziesiątych urodzin poety

Kiedy: 11.05.2011 Miasto: Katowice Miejsce: Klub 50x50, Plac Sejmu Śląskiego 2 Godzina: 19.00 Prowadzący: Bartosz Majzel, Krzysztof Siwczyk i Wojciech Brzóska Impreza towarzysząca: krótki set…

Marszyński · 15 maja 2011 · literatura ·

Notatka z czytania „Wierszy i dwóch poematów” Adama Ważyka

Wśród młodzieży czytelniczej nastało poruszenie i dobrze to wróży nie tylko „44. Polskiej poezji od nowa”, ale przede wszystkim żywotności twórczości poetów, którzy będą prezentowani w serii. (...) Oby wszystkie książki były tak wydawane życzę sobie i czytelnikom.
Marszyński · 13 maja 2011 · książka · 1 komentarz

Nagroda Literacka Gdynia - Nominacje 2011

Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia już po raz szósty obraduje pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego. Efektem Jej prac jest lista nominacji w trzech kategoriach: poezja, proza oraz…

Marszyński · 12 maja 2011 · literatura ·

W sobotę Biuro na Łowickiej

Latynoamerykanie: Gastón Baquero, Jorge Luis Borges, Ernesto Cardenal, Pablo Antonio Cuadra, Nicolás Guillén, Vicente Huidobro, Roberto Juarroz, José Ángel Leyva, Eduardo Lizalde, Pablo Neruda, …

Marszyński · 12 maja 2011 · literatura ·

„Pałacyk Bertolta Brechta” Edwarda Pasewicza

Wydawnictwo EMG ma zaszczyt przedstawić: Edward Pasewicz Pałacyk Bertolta Brechta Kiedyś w Międzyrzeczu (wtedy Meseritz) był teatr. Tam debiutował w 1902 roku Nosferatu Wampir Max Schreck. A…

Marszyński · 11 maja 2011 · literatura ·

Rafał Wojaczek: Wiersze zebrane

11 maja do księgarń trafi nowa, wzbogacona o nigdy wcześniej niepublikowane materiały, edycja Wierszy zebranych Rafała Wojaczka. Tom ukaże się w dniu czterdziestej rocznicy śmierci poety. Po …

Marszyński · 11 maja 2011 · literatura ·

Rozmowy z laureatem Silesiusa 2011

Nakładem Biura Literackiego ukaże się wkrótce Klasyk na luzie , obszerny tom rozmów z Bohdanem Zadurą. W jednej z nich laureat tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius…

Marszyński · 11 maja 2011 · literatura ·

Balla i Bondar gośćmi Portu 2012

Choć nie ma jeszcze pewności czy przyszłoroczny Port Literacki odbędzie się we Wrocławiu, to znamy już pierwszych gości przyszłorocznej, siedemnastej edycji festiwalu. W kwietniu 2012 roku…

Marszyński · 28 kwietnia 2011 · literatura ·

Mieczysława Orskiego nihil novi sub sole

Im więcej czasu dzieli nas od Okrągłego Stołu, tym częściej rozglądamy się za literaturą rozliczeniową nie będącą felietonem czy reportażem.

Niewiele jest w Polsce osób, które równie wiele uwagi poświęcałyby krajowej prozie, jak Mieczysław Orski. Od ponad trzydziestu pięciu lat pisze o naszych autorach, o rynku wydawniczym i tym, …

Marszyński · 24 kwietnia 2011 · książka · 1 komentarz

Książki Gutorowa i Stali w serii Szkice Biura Literackiego

Na początku czerwca ukażą się dwie nowe pozycje w serii Szkice: Księga zakładek Jacka Gutorowa oraz Niepojęte: Jest - pierwsza książka Mariana Stali w katalogu wrocławskiego Biura…

Marszyński · 23 kwietnia 2011 · literatura ·

Dołącz do Biura Literackiego

Biuro Literackie, wydawca Tadeusza Różewicza, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i Jacka Dehnela, kończy nabór nowych pracowników, którzy wezmą udział m.in. w przygotowaniach do…

Marszyński · 19 kwietnia 2011 · natura ·

Nowy numer „Res Publiki” już w sprzedaży!

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że od jutra będzie można kupić nowy numer Res Publiki Powroty . Zachęcamy także do lektury najnowszych artykułów, które pojawiły się na…

Marszyński · 19 kwietnia 2011 · kultura ·

Liryczna rzeka i jej dopływy. „Dorzecze Różewicza” czułym okiem poetów

Wybór współtwórców tomu wydaje się nieprzypadkowy: każdy z nich ma co innego do zaoferowania czytelnikowi.

Zacznę od cytatu: Kto wie, być może doszliśmy do miejsca, w którym najlepiej byłoby unieważnić wszystko, co napisano o poecie? Zamiast pisać o Różewiczu, o tym, co i ile wyczytaliśmy z…

Marszyński · 17 kwietnia 2011 · literatura · 1 komentarz

Julia Fiedorczuk: „Biała Ofelia”

Do księgarń trafiła Biała Ofelia Julii Fiedorczuk. To pierwsza powieść i jednocześnie druga książka prozatorska poetki związanej z Biurem Literackim. Po ubiegłorocznej premierze zbioru…

Marszyński · 15 kwietnia 2011 · literatura · 1 komentarz

Relacja z pierwszego dnia Portu Wrocław poświęconego w całości Tadeuszowi Różewiczowi

Dobiegł końca Port Wrocław. Jego najjaśniejszym punktem był pierwszy dzień festiwalu, z okazji 90. urodzin Tadeusza Różewicza poświęcony wyłącznie temu Poecie.

W bardzo dobrze przygotowanej sali Instytutu Grotowskiego na Grobli przyszło nam uczcić wspólnie dziewięćdziesiąte urodziny poety Tadeusza Różewicza. Autora wielu tomów wierszy, ale…

Marszyński · 12 kwietnia 2011 · spotkania poetyckie · 4 komentarze

Zakończył się 16. Port Wrocław

Tłumy na premierze Dorzecza Różewicza , zagraniczni goście, długie oklaski po czytaniach z udziałem krajowych autorów, ciepło przyjęte koncerty muzyków z Niemiec, Finlandii i Portugalii…

Marszyński · 11 kwietnia 2011 · koncert ·

Tak się robi poezję - „Historia pięciu wierszy” Tadeusza Różewicza

Starannie wykonana robota czyni z tej książki nie tylko kompendium wiedzy na temat określonych wytworów poetyckich Różewicza, ale również przekonuje nas o należnej uwadze, jaką poświęca się Mistrzowi.
Marszyński · 9 kwietnia 2011 · książka · 4 komentarze

Początek 16. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2011

Pięć wydarzeń poświęconych twórczości Tadeusza Różewicza, najobszerniejsza jak dotąd w Polsce prezentacja poezji latynoamerykańskiej, pisarze z Wysp Brytyjskich, poetki z Łotwy, Danii,…

Marszyński · 8 kwietnia 2011 · spotkania poetyckie · 2 komentarze

„Dorzecze Różewicza” - książka i film w księgarniach

Nakładem Biura Literackiego ukazało się Dorzecze Różewicza , wyjątkowa antologia wierszy Tadeusza Różewicza, uzupełniona szkicami dwudziestu czterech poetów oraz filmem Artura Burszty i…

Marszyński · 6 kwietnia 2011 · książka ·

Zmoknięty, głodny łowca i szukacz – wywiad z Justyną Krawiec, laureatką XVI OKP im. Jacka Bierezina

Mówiąc najkrócej, w nosie mam kobiecą lirykę wraz z jej cielesnością. Nie pisałam swoich tekstów patrząc na teksty innych kobiet i nie zastanawiałam się „jejku, jejku, czy to się wpisuje w kanon?”
Marszyński · 3 marca 2011 · literatura · 7 komentarzy

Czy na pewno chcemy zostać? – „nie zawoź mnie do Stratfordu” Dariusza Ciupińskiego

Jeżeli musiałbym sformułować (...) jakiś konkretny wniosek, brzmiałby on: poezja nie dla wszystkich...

Przysporzył mi wiele kłopotów autor nie zawoź mnie do Stratfordu. Za każdym razem, kiedy wracałem do wierszy zawartych w tym tomie, dosięgało mnie inne uczucie. Raz byłem przekonany, że…

Marszyński · 18 stycznia 2011 · książka ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca